دولت واردات را تسهیل کند
افشین معنوی، قائم مقام شرکت فولاد سابکاران

دولت واردات را تسهیل کند

معدنکاری یک صنعت نسبتا خشن است و نیاز به فولادهای بسیار سخت دارد. کشور ما این نوع فولادها را تولید نمی‌کند؛ از این رو واردات چنین فولادهایی ضروری است. افشین معنوی، قائم مقام شرکت فولاد سابکاران در خصوص اهمیت و کاربرد فولادهای ضد سایش در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: کاربردهای مهم فولادهای ضد سایش در تیغه‌های لودر، بار کامیون‌ها و هر بخشی از ماشین‌آلات و قطعاتی است که به‌نوعی با سایش سر و کار دارند. در حال حاضر این نوع فولادها بازار نسبتا خوبی در ایران دارند، اما وضعیت اقتصادی به‌گونه‌ای است که اغلب مشتریان این نوع فولادها نقدینگی کافی را در اختیار ندارند.

افشین معنوی، قائم مقام شرکت فولاد سابکاران افزود: فولادهای ضد سایش در 25 کارخانه عمده دنیا تولید می‌شوند اما ایران سهمی از این تولید ندارد. بنابراین تمامی فولادهای ضد سایش وارداتی هستند. با توجه به وضعیت موجود، فروش این نوع محصولات دشوار شده و بازاریابی آن نیز سخت است.

معنوی مشکل عمده‌ حال حاضر را این‌گونه توصیف کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت بعضا اجازه واردات را نمی‌دهد؛ به‌طوری که کالاها ممکن است چندین ماه در گمرک دچار معطلی شوند. ضمن اینکه هر روز یک بخشنامه و مقررات جدید در رابطه با واردات صادر می‌شود و این مساله نیز آسیب بزرگی به صنعت و معدن کشور وارد می‌آورد.

قائم مقام فولاد سابکاران در خوص نحوه واردات اظهار داشت: این نوع فولادها هم به‌صورت خام و هم به‌صورت قطعه به کشور وارد می‌شوند. با وجود آنکه این نوع فولادها در کشور تولید نمی‌شوند، اما از واردات آن حمایتی به‌عمل نمی‌آید و حتی از واردکنندگانی که آن را به محصول دارای ارزش افزوده تبدیل می‌کنند نیز حمایت نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طی چند ماه گذشته به‌دلیل شرایط تحریمی و افزایش نرخ ارز، واردات فولادهای ضد سایش با دشواری انجام می‌شد. امیدواریم با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت هر چه زودتر این مشکل حل شود. زیرا ایران پتانسیل بسیار زیادی برای توسعه و نیاز فراوانی به استفاده از فولادهای ضد سایش دارد. بنابراین بهتر است فضای کسب و کار بهبود یابد تا شرکت‌های تجاری بتوانند در آن فعالیت کنند.

معنوی در پایان تاکید کرد: از آنجا که کشور ما معدنی است، فولادهای ضد سایش بازار بسیار خوبی دارند. اما در این میان باید هماهنگی میان ارگان‌های مختلف به‌ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک وجود داشته باشد و کنترل‌های لازم اعمال شوند. در صورتی که این هماهنگی وجود نداشته باشد، هزینه‌های واردات و تولیدکنندگانی که از کالاهای وارداتی استفاده می‌کنند، بیشتر می‌شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
با رانت واردات مقابله شود!
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: