خودکفایی در تولید ورق گالوانیزه بدنه خودرو

خودکفایی در تولید ورق گالوانیزه بدنه خودرو

صنعت خودروسازی با بهره‌مندی از ورق با کیفیت ایرانی، از واردات ورق گالوانیزه خودرو بی‌نیاز شد. عدم واردات و ایجاد ارزش افزوده برای محصولات فولادی، اقدامی است که منجر به توسعه و پیشرفت همه‌جانبه کشور خواهد شد. بومی‌سازی قطعات یکی از مهم‌ترین پارامترهای موثر در پیشبرد اهداف کشور به‌شمار می‌رود. بنابراین امید می‌رود با تکیه بردانش فنی داخلی و استفاده از ظرفیت‌های عظیم کشور، شاهد اتفاقات مناسبی در تمامی صنایع کشور باشیم.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از خبرگزاری صداوسیما چهارمحال‌وبختیاری، با پیشرفت صنایع خودروسازی و افزایش تولیدات این کارخانه‌ها، تولید ورق فولادی گالوانیزه مورد نیاز این شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفت. رونق تولید و فروش کارخانه‌های لوازم خانگی در گرو ورق‌های فولادی گالوانیزه مرغوب است؛ ورق ‌های فولادی خاصی که تا چند سال پیش وارداتی بودند. بر همین اساس شرکت‌های فولاد مبارکه، ایران خودرو و سایپا تصمیم به تاسیس شرکتی برای ساخت کارخانه تولید ورق خودرو گرفتند بنابراین مجتمع ورق گالوانیزه خودرو استان چهارمحال‌وبختیاری به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید ورق خودرو در خاورمیانه، در 24 آبان ماه سال 1389 به بهره‌برداری رسید. طرح تولید ورق گالوانیزه ویژه استفاده در صنعت ساخت بدنه خودرو و لوازم خانگی در منطقه سفید دشت از توابع شهرستان بروجن واقع در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شد. برای اجرای این طرح، زمینی به مساحت 150 هکتار در حاشیه جاده بروجن - شهرکرد اختصاص داده شد. هدف از تأسیس این شرکت، خودکفایی کامل کشور از واردات ورق گالوانیزه خودرو، کاهش هزینه‌‏ها و قیمت تمام شده صنایع خودرویی در کنار تأمین ورق مورد نیاز کارخانه‌های تولید لوازم خانگی کشور است. مجتمع ورق گالوانیزه خودرو استان چهارمحال‌وبختیاری با ظرفیت اسمی 400 هزار تن در سال، طبق مشخصات فنی 2 نوع ورق خودرویی و صنعتی تولید می‌کند. 

 

تولید ۵۰ هزار تن ورق‌های کیفی ویژه صنایع خودروسازی

امسال شرکت ورق گالوانیزه خودروی چهارمحال‌وبختیاری با تولید بیش از ۵۰ هزار تن ورق‌های کیفی ویژه صنایع خودروسازی، به رکوردهای جدیدی دست یافت. مدیرعامل شرکت ورق گالوانیزه خودرو می‌گوید: در راستای دستیابی به اهداف کمی و کیفی از پیش تعیین شده و با تلاش مدیران و کارکنان این شرکت، ورق مورد نیاز صنایع خودروسازی در این شرکت تولید و کشور از واردات ورق گالوانیزه خودرو بی‌نیاز شد. اصغر اسماعیلی با اشاره به صادرات 2 محموله پنج هزار تنی ورق گالوانیزه خودرو به اروپا، می افزاید: شرکت ورق خودروی چهارمحال‌وبختیاری ظرفیت تولید سالانه 400 هزار تن ورق با کیفیت مورد نیاز صنایع خودرو سازی و لوازم خانگی را دارد.

مجتمع ورق گالوانیزه خودرو این استان قابلیت تولید ورق گالوانیزه با ضخامت چهار‌دهم تا 2 میلی‌متر و عرض 800 تا 1000 و 880 میلی‌متر را دارد. مواد اولیه اکثر صنایع داخل استان از جمله کارخانه لوازم خانگی برفاب هم توسط این شرکت تأمین شده؛ بنابراین در ایجاد ارزش افزوده صنایع استان نقش تعیین کننده‌ای دارد. مقاومت بالا در برابر خوردگی و فرسودگی از قبیل نمک‌های محلول در آب، آلودگی هوا، رطوبت و سایر مواد خورنده از ویژگی‌های این نوع ورق است و بدین وسیله بدنه اتومبیل‌های تولید شده با این گونه ورق دوام و پایداری بسیار بالاتری خواهد داشت. از ویژگی‌های این ورق‌های تولیدی می‌توان به فرم‌پذیری بسیار بالا، مقاومت در عین نازکی، صافی فوق‌العاده بالا و رنگ‌پذیری بسیار خوب آن‌ها اشاره کرد. مدیرعامل شرکت ورق گالوانیزه خودرو چهارمحال و بختیاری می‌گوید: قیمت تمام شده ورق‌های تولیدی شرکت مذکور، 30 درصد کمتر از نمونه مشابه خارجی است.

 

همکاری ورق گالوانیزه خودرو چهارمحال و بختیاری و مجتمع فولاد مبارکه

ورق‌های گالوانیزه مرغوب با مشارکت متخصصان مجتمع فولاد مبارکه و شرکت ورق خودرو چهارمحال‌وبختیاری طراحی و تولید شد.

کارشناس متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان می‌گوید: رتبه‌بندی ورق گالوانیزه تولید شده در این استان مطابق با استاندارد‌های جهانی فولاد است. علیرضا مولوی تولید محصولات ویژه با ارزش افزوده بالا را از راهبرد‌های این مجموعه فولادی در کشور دانست و افزود: این رتبه‌بندی فولادی در ساخت قطعات اتوبوس، پروفیل مورد استفاده در ساخت مینی باس (Minibus) و دیگر مصارفی که نیاز به استحکام دارند، کاربرد دارد. وی در ادامه گفت: این نوع ورق با شرایط مناسب نورد گرم همچنین اعمال متغیر‌های مناسب در نورد سرد، با ارائه متغیر‌های مناسب به صورت ورق گالوانیزۀ خودرو با پوشش 180 گرم بر مترمربع تولید شده است.

با اجرای طرح‌های توسعه‌ای مد نظر در شرکت ورق خودرو که تنها تولید کنندۀ ورق‌های گالوانیزه خودرویی در خاورمیانه است؛ بخش اعظمی از ورق رویۀ نمایان مورد استفاده در صنایع خودروسازی کشور در این کارخانه تولید خواهد شد. حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در بازدید از این شرکت بر تولید ورق رویۀ نمایان مورد نیاز صنعت خودروسازی کشور تأکید کرده و می‌گوید: این که در حال حاضر با تلاش کارکنان شرکت ورق خودرو، خودروسازان کشور به هیچ عنوان نیاز به واردات ورق های مورد نیاز بخش داخلی خودرو ندارند، یک مزیت و دستاورد بزرگ برای صنعت خودرو کشور است. وی به طرح‌های توسعه در دست اجرای شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری اشاره و می‌افزاید: باید با اجرای طرح‌های توسعه‌ای مد نظر در این شرکت، بخش اعظمی از ورق رویۀ نمایان مورد استفاده در صنایع خودروسازی کشور تولید شود.

آقای عظیمیان در ادامه گفت: در همین راستا بخش قابل توجهی از تجهیزات اصلی از قبیل دستگاه کنترل اتوماتیک لایۀ پوشش روی، دستگاه کشش 10 تنی، تجهیز کنترل خودکار کیفیت سطحی ورق و تجهیزات مهم دیگری خریداری و تأمین شده‌اند؛ ضمن این که در این فرایند بخشی از تجهیزات مورد نیاز هم بومی‌سازی شده است. مدیرعامل گروه فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت به‌طور مشترک با شرکت‌های ایران خودرو، ساپکو، فولاد مبارکه، ورق خودرو چهارمحال و بختیاری و دیگر شرکت های طرف قرارداد انجام خواهد شد.

 

بومی سازی قطعه کاربردی کوره‌های بازپخت

شرکت ورق خودرو امسال موفق شد قطعه اصلی مشعل‌های کوره بازپخت شرکت را بومی‌سازی کند. رئیس دفتر فنی شرکت ورق خودرو می‌گوید: مشعل‌های مورد استفاده در کوره بازپخت این شرکت مطابق با فناوری روز دنیا بوده و ساخت این قطعه علاوه بر خودکفایی و هزینه کمتر، باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور خواهد شد.

قطعه اصلی مشعل‌های کوره بازپخت به‌عنوان مبدل حرارتی عمل کرده و باعث پیش‌گرم شدن هوای ورودی به مشعل در محل احتراق می‌شود؛ در نتیجه کیفیت سوخت و بازده آن بالا می‌رود.

مهدی محمدی می‌افزاید: قطعه ساخته شده نسبت به نمونه خارجی آن از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و عمر مفید آن از 3 به 5 سال ارتقاء یافته است.

وی می‌گوید: مسئولان شرکت ورق خودرو چهارمحال‌وبختیاری بر این باورند که بهره‌گیری صحیح از ظرفیت‌های موجود در این شرکت و اتکا به دانش و ارتقاء روحیه خودباوری کارکنان تلاشگر و متعهد، راه را برای حصول موفقیت‌های ارزنده‌تر و مهم‌تر هموار می‌سازد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 62 درصدی درآمد ورق خودرو در سال 97
تحقیق و توسعه، قلب تپنده هر واحد تولیدی است
16 خودروی سواری 4 ستاره گرفتند
کیفیت تولیدی محصولات کشور همگام با سطح بین‌المللی است
مدیرعامل فولاد مبارکه بر تولید ورق در کشور تاکید کرد
شرکت ورق خودرو موفق به بومی‌سازی قطعه‌ای کاربردی شد
وظیفه ورق‌ خودرو، حمایت از تولیدات داخلی است
مبارکه سهم خود را در بازار فولاد حفظ می‌کند
چین و کره جنوبی، مبادی اصلی واردات ورق گالوانیزه خاورمیانه
ایران؛ مشتری دومین صادرکننده ورق گالوانیزه دنیا
رشد ظرفیت تولید ورق گالوانیزه، زمینه‌ساز صادرات
حمایت متقابل صنعت خودرو از تولید ورق گالوانیزه در آینده
کاهش رشد تقاضای ورق‌های فولادی در صنعت کالاهای بادوام چین در سال جاری
افزایش تقاضای ورق گالوانیزه به دنبال رشد صنعت ساختمان در آینده
بزرگترین واحد گالوانیزه غرب کشور در زنجان افتتاح شد
مصرف کنندگان ورق گالوانیزه اتحادیه اروپا به دنبال بازار جایگزین هستند
قیمت ورق گالوانیزه در اغلب بازارها رشد کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: