امور بخش خصوصی را به خودشان واگذار کنید
یوسف مرادلو، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران

امور بخش خصوصی را به خودشان واگذار کنید

اقدامات و تصمیمات دولت تاثیرات بسیاری را در آینده کشور خواهد داشت. بیشترین میزان این تاثیرپذیری بر بخش خصوصی به‌عنوان بخش فزاینده کشور وارد می‌شود. یکی از این اقدامات، برداشتن سقف رقابت در بورس کالا بود که با حاشیه‌های بسیاری همراه شد. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران انجام داده است. یوسف مرادلو اعتقاد دارد که رقابت‌پذیری، بزرگترین اصل در پیشرفت و توسعه کشور به‌شمار می‌رود.

یوسف مرادلو، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران، درخصوص اقدام دولت مبنی بر برداشته‌شدن سقف رقابت در بورس کالا اظهار داشت: آزادسازی قیمت، دستاوردهای مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه دارد. تاجایی که باید اذعان کرد رقابت سالم موجبات ارتقای علمی و فنی در داخل کشور را نیز فراهم می‌آورد. در آینده، ایران باید به بازارهای جهانی وصل باشد؛ بنابراین عدم رقابت و نبود نگاه رقابتی موجبات عدم کارآیی صنعت کشور در مجامع بین‌المللی را فراهم خواهد کرد. رقابت‌پذیری یک اصل و فرصت برای افزایش کیفیت محصولات، حرکت به‌سمت دانش‌محوری، مدیریت صحیح و به‌روز رسانی و کسب علم روز به‌شمار می‌رود.

وی افزود: غیر‌سیاسی کردن اقتصاد، مهم‌ترین راهکار توسعه صادرات به‌شمار می‌رود. اقتصاد دستوری در تضاد با قوانین و فرمول‌های اقتصادی دنیاست؛ افتصاد و‌ تولید را نمی‌توان با دستور و بگیر و ببند راهبری کرد، بنابراین دخالت دولت در همه بازار‌ها ضرورت ندارد.

متاسفانه اخیرا الگوی جدیدی از سوی وزارت صمت در بورس کالای تهران تعریف شده که باهیچ بورس کالایی در دنیا همخوانی ندارد. در هیچ بازار بورسی امر و نهی نمی‌کنند؛ به‌طوری که خریدار و فروشنده محدود شده و یا مقدار عرضه و قیمت را تعیین کنند. بورس مکان و ابزار رقابت برای کشف قیمت به‌صورت شفاف است؛ بنابراین اقدامات و دخالت دولت در راستای ایجاد محدودیت برای این محفل قانونی، که مشابه دیگری در دنیا ندارد، مانند سایر تصمیمات دولت در ماه‌های گذشته، اشتباه و بی‌اساس است. نبود دیدگاه کارشناسی و اتخاذ تصمیمات بدون نظر صاحبنظران حرفه‌ای، اقتصاد کشور را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. تصمیمات داخلی در کشور نباید به‌صورت ابداعی صورت گیرند؛ بازار باید آزاد و رقابتی باشد، زیرا همه فعالان اقتصادی و کارشناسان صنعتی دارای فهم و تجربه‌ کاری کافی هستند.

مرادلو گفت: 85 درصد اقتصاد کشور ما دولتی است؛ بنابراین سیاست‌گذاران کشور نباید با دستور بر بخش خصوصی (یعنی 15 درصد باقیمانده) موجبات عدم شکوفایی کشور را فراهم کنند. بخش خصوصی به‌عنوان بخش فعال، خودجوش و متخصص، کار خود را بامنطق اقتصاد پیش می‌برد، نباید با دستورات پی‌درپی پیچیده و وقت‌گیر، عملکرد این بخش را با چالش همراه کرد.

 به اعتقاد بنده بخش خصوصی امکان دور زدن تحریم را دارد؛ بنابراین با اعتماد به فعالان اقتصادی در بخش خصوصی و آزادسازی این بخش، می‌توان بخش اعظمی از مشکلات حاصل از تحریم را به‌دست آن‌ها حل کرد و موجبات پیشرفت و توسعه کشور را بیش از پیش فراهم آورد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
توسعه مناسبات تجاری ایران و عراق از مسیر بورس کالا
توقف صادرات بیش از ۵۰ هزار تن روی دپو شده!
تصمیمات غیرکارشناسی دولت عامل تضعیف صادرکنندگان است
دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد
ضرورت تشکیل انجمن صنایع غیرآهنی
اقبال بازار فولاد به برداشتن سقف رقابت
عرضه‌های منظم مس، بازار را متعادل کرد
عرضه‌های سنگین فولادسازان بازار را دوباره جذاب کرد
تختال منتظر کشف قیمت پس از آزادسازی سقف رقابت
الزام تولیدکنندگان سرب و روی به عرضه محصول در بورس کالا
عاقبت ناخوشایندی در انتظار صنایع پایین‌دست آلومینیوم کشور خواهد بود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: