تداوم کسری عرضه مفتول آلومینیومی در آمریکا و مازاد عرضه در خاورمیانه
تراز عرضه و تقاضای مفتول آلومینیومی در نواحی مختلف

تداوم کسری عرضه مفتول آلومینیومی در آمریکا و مازاد عرضه در خاورمیانه

با توجه به اینکه توسعه ظرفیت‌های تولید مفتول آلومینیومی در جهان، وابستگی زیادی به میزان دسترسی به شمش اولیه دارد و میزان مصرف آن برای تولید سیم و کابل، عموما در واحدهای صنعتی یکپارچه (عموما واحدهای تولیدکننده، خود مصرف‌کننده مفتول هستند) رخ می‌دهد، مهم‌ترین عاملی که سبب عقب ماندن یا حتی یپشی گرفتن عرضه از تقاضا در نواحی مختلف می‌شود، میزان دسترسی به شمش‌های اولیه است. با در نظر داشتن این امر، می‌توان کسری عرضه و یا مازاد آن را در نواحی مختلف برای آینده کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرد.

نمودار 1، مقدار تراز عرضه و تقاضای مفتول آلومینیومی را در برخی از نواحی نشان می‌دهد. طی سال‌های گذشته، منطقه اروپای غربی همواره از واردکنندگان مفتول آلومینیومی بوده است؛ کسری عرضه در این بازار در سال 2007 از 200 هزار تن فراتر رفت و به بیشترین مقدار در طول دوره مورد بررسی رسید. هر چند که پس از آن از کسری عرضه در این بازار کاسته شد، اما همچنان در سال‌های اخیر حدود 100 هزار تن کسری عرضه مفتول داشت. با توجه به اینکه عموما واحدهای مفتول‌سازی آلومینیوم در ظرفیت‌های کمتر از 100 هزار تن احداث می‌شود، انتظار نمی‌رود که کسری عرضه مفتول در بازار اروپای غربی طی سال‌های آتی از بین برود. از این رو این منطقه می‌تواند جزو بازارهای مهم صادراتی تولیدکنندگان باشد.

از بین نواحی مختلف تولیدکننده مفتول، خاورمیانه به‌واسطه بحرین، بزرگ‌ترین صادرکننده مفتول آلومینیومی جهان، بیشترین مازاد عرضه مفتول را در سال‌های اخیر داشته است. جهش مازاد عرضه این محصول در منطقه خاورمیانه که به سال 2010 بازمی‌گردد، عمدتا ناشی از افزایش صادرات ترکیه و بحرین بوده است. با این حال پس از آن، مازاد عرضه این منطقه که در سال 2015 به زیر 50 هزار تن کاهش یافت، در سال‌های 2016 و 2017 با افزایش قیمت‌ها و متعاقبا رشد صادرات، افزایش پیدا کرد و تا نزدیکی 150 هزار تن رسید. البته ناگفته نماند که بخشی از این رشد نیز مرهون راه‌اندازی ظرفیت‌های جدیدی پس از سال 2015 بوده است که در این بین می‌توان به واحد جدیدی در عربستان سعودی اشاره کرد که شرکت میدال در سال 2015 با ظرفیت 15 هزار تن احداث کرد. با این حال، این منطقه در کشورهایی همچون عمان و ایران نیز، با مازاد ظرفیت مفتول مواجه است که خود می‌تواند محرکی برای تداوم صادرات از این منطقه طی سال‌های آتی باشد.

بازار مفتول در آمریکای شمالی و چین نیز عموما در نزدیکی تراز قرار داشته است و در برهه‌هایی با کمی کسری و در برهه‌هایی نیز با مازاد عرضه مواجه بوده‌است. گفتنی است که در طول نیمه ابتدایی سال 2012، تعطیلی دو سوم از ظرفیت واحد ذوب آلما با ظرفیت 438 هزار تن در کانادا به‌دلیل اعتراضات کارگری که از تأمین‌کنندگان مهم شمش‌های اولیه آلومینیوم برای مفتول‌سازان ناحیه شمالی ایالات متحده بود، سبب کاهش تولید مفتول و متعاقبا کسری در بازار این منطقه شد. هر چند که پس از رفع و پایان این اعتراضات، بازار این منطقه دوباره به حالت تراز نسبی خود بازگشت، ولی در سال‌های 2016 و 2017، به‌دلیل تعطیلی ظرفیت‌های ذوب در ایالات متحده و کاهش دسترسی به شمش‌های اولیه، بار دیگر این منطقه دچار کسری عرضه شد؛ به‌طوری که در سال 2017 این میزان از کسری، به بیشینه چند ساله رسید. با توجه به اقدامات اخیر دولت آمریکا و افزایش تولیدات آلومینیوم اولیه در این منطقه در کنار افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه زیرساخت‌ها، انتظار می‌رود که از کسری عرضه در این بازار طی سال‌های آتی کاسته شود؛ اما چون راه‌اندازی مجدد ظرفیت‌های ذوب به‌طور کامل دور از انتظار است، کسری عرضه همچنان در این بازار باقی خواهد ماند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مکانیسم عرضه و تقاضا در کشور تعادل ندارد
بازار صنایع محصولات آلومینیومی در تسخیر قدرت‌های اقتصادی
رقبای ترک گوی سبقت را از ما می‌ربایند
سایه مرگ بر سر صنایع تولیدی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: