وزیر به نظرات بخش خصوصی اهمیت دهد
نشست ماهانه کمیسیون معدن و صنایع معدن

وزیر به نظرات بخش خصوصی اهمیت دهد

نشست ماهانه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی با موضوع گزارش روسای کمیسیون‌ها، مطالبات کمیسیون از وزیر جدید و پرداختن به اخبار روز حوزه معدن و صنایع معدنی در محل اتاق بازرگانی برگزار شد. در این نشست اکثر اعضا حضور داشتند و به بحث و تبادل نظر در مورد موضوعات مطرح شده پرداختند.

در ابتدای این نشست حسن حسینقلی عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی در مورد نشست روسای کمیسیون‌ها گزارشی ارائه داد و گفت: مهم‌ترین موضوع مطرح شده در نشست مبحث ارز بود. همچنین در این نشست توافق شد که باید با تحریم‌ها مقابله کرد و هر کمیسیون یک کارگروه مقابله با تحریم ایجاد کند. یکی از روسای کمیسیون‌ها طی مذاکراتی که با اروپایی‌ها داشت، مقرر شد شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی که ارتباط مالی با آمریکا ندارند تا سقف 50 میلیون دلار در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات اساسی صادرکنندگان تعیین قیمت پایه صادراتی است و گمرک قیمت‌های پایه صادراتی را بالاتر از قیمت واقعی اعلام می‌کند. مشکل دیگر بازگرداندن ارز حاصل از صادرات بود که قرار شد تا مبلغ 500 هزار دلار از بازگشت معاف شود. موضوع دیگر مالیات بر ارزش افزوده بود.

در ادامه قدیر قیافه دیگر عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: همه صادرکنندگان موافق بازگرداندن ارز به کشور هستند، اما ارزش‌های ثبت شده از صادرات در گمرکات غیرواقعی هستند. موضوع دیگر مکانیزم بازگرداندن ارز به کشور در شرایط تحریم است که مشخص نیست. متاسفانه به دلیل رفتارهای غلط این اتفاقات در کشور رخ داده است.

یوسف مرادلو رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی نیز در این جلسه از تصمیمات اشتباه دولت در زمینه قیمت‌گذاری و صادرات گفت و افزود: با وجود عرضه 1500 تن روی در بورس کالا با قیمت دستوری، هنوز مشکل صادرات حل نشده است. در حالی که مصرف روی در کشور تنها 20 درصد تولید است و مابقی باید صادر شود.

دکتر شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی نیز با بیان اینکه دغدغه دولت برای بازگرداندن ارز به کشور درست است، بیان کرد: باید علت بازنگرداندن ارز را حذف کرد. متاسفانه تصمیم‌گیری‌ها و مسیرهای ارزی در کشور اشتباه بوده است. طبیعتا برخی صادرکنندگان تمایل دارند ارز خود را به‌دلیل اختلاف قیمت بازار آزاد و نیما که 50 تا 70 درصد است، ارز خود را بازنگردانند. دولت باید اجازه دهد فساد و رانت برداشته شود و ارز تک نرخی و آزاد تابع عرضه و تقاضا باشد.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده نیز مشکل دیگر تولیدکنندگان به ویژه سرمایه‌گذاران است، زیرا در شرایطی که هیچ سرمایه‌گذاری به بخش تولید وارد نمی‌شود، متاسفانه برای واردات تجهیزات و ماشین‌آلات مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود.

شکوری گریزی به جلسات قبلی کمیسیون زد و اظهار داشت: در دو نشست تخصصی گذشته با حضور مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صمت در خصوص واگذاری پهنه‌ها، مشخص شد که واگذاری برخی پهنه‌ها مشکل‌دار بوده است و پاسخ‌ها قانع کننده نبودند. تکنولوژی‌های جدید با اینترنت ضعیف در کشور ما خیلی جواب نداده است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی در ادامه به بیان انتظارات این کمیسیون از وزیر صنعت پرداخت و خاطرنشان کرد: انتظار بر این است که دکتر رحمانی به‌عنوان وزیر نظر بخش خصوصی را نیز بگیرد، البته بهتر است فعالان اقتصادی نیز نظرات خود را به وزیر ارائه دهند.

وی به ایمیدرو نیز این‌گونه اشاره کرد: انتصاب آقای ملارحمان به عنوان سرپرست ایمیدرو که از بدنه این سازمان است، باید به فال نیک گرفت که با روند کار آشنا است و بهتر از فردی خواهد بود که از بیرون سازمان به ایمیدرو بیاید.

شکوری در پایان از همه خواست وزیر صنعت را در انجام امور محوله یاری کنند و تاکید کرد: اگر وزارتخانه نتواند درست عمل کند، همه فعالان اقتصادی ضربه می‌خورند. انتظار بر این است که چیدمان افراد برای پست‌های وزارتخانه از سوی آقای رحمانی به‌گونه‌ای باشد که ببشترین راندمان حاصل شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
واحدهای تولیدی از مالیات معاف شوند
فعالیت سنتی، عامل هدررفت منابع معدنی به‌شمار می‌رود
فعالان بخش خصوصی از وزیر جدید صمت انتظار اتخاذ تصمیمات عاقلانه دارد
دانشگاه باید در خدمت کسب‌و‌کار باشد
شفافیت در آزادسازی و واگذاری پهنه‌های معدنی
اصلاح ساختار و قوانین به تفکیک و ادغام‌های پیوسته ارجحیت دارد
عرضه مس بر مبنای ارز 4200 تومانی متوقف شود
کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران به‌دنبال ایجاد نهضت فرآوری
بهرام شکوری بر تصدی هیات رئیسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران باقی ماند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: