صنعت کشور ملزم به استفاده از گارنت داخلی در راستای اهداف خود است
امید هریسچی، مدیرعامل شرکت امید مهان کاسپین

صنعت کشور ملزم به استفاده از گارنت داخلی در راستای اهداف خود است

استفاده از توان و تولید داخل کشور از اهمیت‌ بالایی برخوردار است. کاربران و شرکت‌های تولیدی و صنعتی داخلی باید با همکاری و تعامل سازنده میان خود، موجبات استفاده از محصولات با کیفیت کشور و عدم واردات غیر‌ضروری را فراهم کنند. در این راستا خبرنگار فلزات آنلاین، مصاحبه‌ای را با مدیرعامل شرکت امید مهان کاسپین انجام داده است. امید هریسچی معتقد است که استفاده از ساینده گارنت، علاوه بر مزایای خود، در طولانی مدت به صرفه اقتصادی استفاده‌کنندگان این محصول نیز کمک خواهد کرد. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.

در مورد نحوه فعالیت و خطوط تولیدی شرکت، توضیحاتی را بفرمایید.

محصول تولیدی در شرکت امید مهان کاسپین، گارنت بوده که به‌عنوان ساینده(Abrasive)  در دنیا مطرح است و در مواردی مانند سندبلاست و واترجت کاربرد دارد. خوشبختانه با راه‌اندازی خط تولیدی و بهره‌برداری از معدن ظرف مدت 2 سال، این شرکت دانش‌بنیان بر مبنای تحقیق و توسعه، اهداف خود را پیش‌برده است. در ایران به‌دلیل وجود ساینده‌های مشابه به‌دلیل قیمت پایین‌تر، از این محصول استفاده نمی‌شود؛ این در حالی است که ساینده‌های فعلی کشور استانداردهای لازمه را ندارند. مهم‌ترین تفاوت گارنت با سایر محصولات، در عیار بالای این محصول به‌صورت ذاتی بوده؛ سنگ گروسولار(Grossular)  به‌عنوان یکی از عناصر گارنت، دارای 98 درصد خلوص است. آندرادیت، گروسولار و آلماندین محصولات این شرکت هستند. در طول سال‌های گذشته، همواره استفاده‌کنندگان داخلی گارنت را وارد کرده؛ بنابراین چه در بحث بلاست و چه در بحث برش، با واردات مستقیم و یا غیر مستقیم از کشورهایی مانند استرالیا، هند و چین، نیاز این شرکت‌ها برطرف شده است. استرالیا دارای برترین نوع گارنت از نظر کیفیت است؛ هند در جایگاه دوم قرار دارد. گارنت تولیدی در کشور از نظر کیفیت، میان استرالیا و هند قرار می‌گیرد؛ بنابراین از کیفیت خوبی برخوردار است.

در حال حاضر واردات این محصول با مشکلاتی مواجه بوده؛ بنابراین تولید این محصول امکان عدم خروج ارز را از کشور فراهم خواهد کرد. معدن گارنت کشور ظرفیتی بالغ بر 8.6 میلیون تن دارد؛ ذخایر قطعی شرکت امید مهان کاسپین حدود 180 هزار تن در سال ماده معدنی تولید می‌کند که تمامی این مواد، فرآوری شده هستند بازار داخلی ایران در حدود 50 تا 70 هزار تن مصرف دارد بنابراین مابقی این محصول باید صادر شود که امید می‌رود ارزآوری مناسبی را در آینده داشته باشد.

 

چه پیش‌شرط‌هایی باید در داخل کشور در راستای استفاده بیشتر از این محصول صورت گیرد؟

ساینده‌ها در دنیا انواع مختلفی دارند؛ در ایران نیز برخی از این ساینده‌ها مانند دانه‌های رنگی، شات‌پلاست، اکسید آلومینیوم که سختی بالایی دارد، به‌صورت آزمایشگاهی (غیرطبیعی) تولید می‌شوند که باید با گارنت جایگزین شوند تا هم موجب سوددهی به شرکت شده و هم موجبات پیشرفت و توسعه این محصول در کشور را فراهم کند. ساینده‌های طبیعی مانند گارنت، سرباره مس(Copper Slug) ، سیلیس و ... است، اما مهم‌ترین تفاوت آن در مش‌بندی‌های موجود است؛ به‌نحوی که سرباره مس در سایز صفر تا 3 میلی‌متر وجود داشته اما این محدودیت در مورد گارنت نبوده و در مش‌بندی‎‌های مختلف وجود دارد.

گروسولار، آلماندین و آندرادیت محصولات این شرکت بوده که از انواع مختلف گارنت به‌شمار می‌روند؛ آلماندین دارای عدد موس (سختی) بین 7.5 تا 8، گروسولار بین 7 تا 7.5 و آندادریت 6.7 تا 7.3 است. این محصولات به‌دلیل جرم حجمی بالای خود تراکم زیادی دارند؛ بنابراین در بحث تولید نیز خورندگی زیادی به‌همراه دارند.

 متاسفانه خام‌فروشی در صنایع معدنی کشور علی‌رغم جایگاه ویژه این حوزه در دنیا، ارزش افزوده پاینی را برای ایران فراهم آورده است؛ این مقوله در مورد سنگ کرومیت نیز دیده می‌شود. عدم امکان تولید مواد فرآوری شده در ایران، از بزرگترین معضلات این صنعت به‌شمار می‌رود.

با ورود شرکت امید مهان کاسپین در مقوله تحقیق و توسعه به همراهی متخصصانی مانند دکتر سید ضیاالدین شفایی تنکابی، از اساتید کانی شناسی دانشگاه تهران و به‌کارگیری تجربیات افراد کارشناس در تولید، خط تولیدی شرکت امید مهان کاسپین در مقوله‌ خورندگی و مش، بالغ بر چندین مرتبه تغییر یافته و به حالت ایده‌آل در خصوص جداسازی ناخالصی‌ها(CaO)  و ارتقای عیار رسیده است.

با توجه به موارد مذکور، گارنت تولیدی در کشور توسط شرکت مذکور از استانداردهای اصولی و بین‌المللی قابل قبولی برخوردار است بنابراین شرکت‌ها و تولیدکنندگان و در مجموع استفاده‌کنندگان این محصول ملزم به استفاده از این محصول داخلی هستند.

 

آیا قطعات واحد تحقیق و توسعه شرکت، بومی‌سازی شده‌اند؟ چه اقداماتی در این راستا صورت گرفته است؟

70 درصد قطعات خطوط تولیدی این شرکت، ساخت داخل بوده و تنها یک دستگاه خردایش اصلی وارداتی است. اما تمامی تجهیزات تولید شامل سرندها، نقاله‌ها، تجهیزات شستشو، خردکننده‌ها و تجهیزات تغییر و تفکیک رنگ امکان ساخت در داخل کشور را دارند. توصیه می‌شود که کاربران این ماده، با بررسی‌های بیشتر، مزایای استفاده از گارنت را مدنظر قرار دهند. زیرا در طولانی مدت با وجود مباحثی مانند بازیافت، مقدار مصرف، سرعت مصرف و استاندارد، استفاده از گارنت نسبت به سایر ساینده‌ها، اقتصادی‌تر خواهد بود.

موادی مانند سیلیس علاوه بر مشکل محیط‌زیستی، برای تنفس نیز بسیار مضر بوده و احتمال ایجاد امراضی مانند معضلات ریوی و سرطان را به‌همراه دارند. سرباره مس نیز به‌دلیل عدم سازگاری با محیط‌زیست و داشتن گوگرد و مس، محتوای مناسبی نداشته و همچنین استاندارد پایین‌تری نسبت به گارنت در بلاست دارد. همچنین استفاده از سرباره مس در فرآیند نگه‌داری و خورندگی، هزینه‌های هنگفتی را به صنایع متحمل می‌کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
حضور در نمایشگاه‌های داخلی محملی برای آشنایی با شرکت‌های کوچک و متوسط است
آسیا؛ تولیدکننده بزرگ ریل راه‌آهن
برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت چادرملو برای ادامه فعالیت‌های معدنی
خصوصی‌سازی معادن، افزایش تولید و بهره‌وری را رقم زده است
بخش خصوصی متولی اکتشافات در کشور شده است
جایگاه تشکل‌های بخش خصوصی کجاست؟
معادن غیر فعال هرمزگان واگذار می‌شوند
تحریم‌ها سد راه «کگل» نخواهد بود
انقلاب معدنی را محقق می‌کنیم
دولت به تشکل‌ها اعتماد ندارد
معادن، بهترین گزینه قابل اتکا در توسعه کشور
کاهش تبعات معدنکاری با استفاده از تکنولوژی‌های روز
کشور در علوم زمین‌شناسی دچار عقب‌ماندگی شدیدی است
وزیر منتخب به بخش خصوصی اعتماد کند
فعالان بخش خصوصی از وزیر جدید صمت انتظار اتخاذ تصمیمات عاقلانه دارد
رشد صادرات محصولات فلزی و غیرفلزی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: