نگاه ویژه به بخش معدن، رشد موقعیت‌های شغلی را به دنبال دارد
علی خیرالهی، مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا

نگاه ویژه به بخش معدن، رشد موقعیت‌های شغلی را به دنبال دارد

علی خیرالهی، مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا، درباره اهمیت بخش معدن و تاثیرگذاری آن بر اشتغال در گفت‌وگو با سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین گفت: معدنکاری در دنیا اغلب به‌صورت مکانیکی انجام می‌شود، بنابراین حتی با پیشرفت روزافزون تکنولوژی نیز، استفاده از نیروی انسانی در آن اجباری است. حتی در صورت استفاده از ماشین‌آلات، باید یک اپراتور و یا راننده کامیون وجود داشته باشد. ضمن اینکه معادن در چند شیفت فعالیت می‌کنند، در نتیجه هر تجهیز معدنکاری نیازمند سه اپراتور آماده به‌صورت مستقیم و چندین نفر برای تعمیر و نگهداری است. بنابراین فعالیت معدنکاری موجبات اشتغال‌زایی را فراهم می‌کند.

مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا افزود: متاسفانه در کشور ما به بخش معدن توجه چندانی نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد که دولتمردان هنوز آنگونه که باید و شاید نگاه ویژه‌ای به بخش معدن ندارند. با وجود ادغام سه وزارتخانه در یک وزارتخانه و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، نگاه به بخش معدن همواره کمتر از سایر حوزه‌ها بوده است.

خیرالهی نسبت به عقب‌ماندگی کشور از اکتشافات گله کرد و اظهار داشت: با وجود تمام پتانسیل‌ها، هنوز اکتشافات در کشور ما به عمق 50 متر نرسیده و اکتشافات تفضیلی نیز صورت نگرفته است. ضمن اینکه معدنکاری مکانیزه و با تکنولوژی روز انجام نمی‌شود. اگر به بخش معدن توجه کافی شود، این بخش حتی نسبت به نفت اولویت بیشتری خواهد داشت. مشکل دیگر در بخش معدن آن است که در بسیاری از معادن، از بخش‌های دارای عیار بالا برداشت می‌شود و متاسفانه در اغلب معادن، بخش کم‌عیار همراه با یک باطله به‌عنوان معدن متروکه باقی می‌ماند.

مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا صنایع فرآوری معدنی را در کنار معادن ضروری توصیف کرد و گفت: صنایع فرآوری می‌توانند در کنار معدن اشتغال‌زایی بسیاری را همراه داشته باشند. به‌ویژه آنکه اغلب معادن در مناطق کمتر توسعه یافته واقع شده‌اند و در سال‌های اخیر شاهد مهاجرت مردم از این بخش‌ها به شهر بوده‌ایم. در صورت بهره‌برداری از معادن و احداث صنایع فرآوری می‌توان روند مهاجرت را تغییر داد.

وی خاطرنشان کرد: ساختار کشور ما به لحاظ زمین‌شناسی کاملا معدنی بوده و از نظر جغرافیایی و اقلیمی برای معدنکاری بسیار ایده‌آل است. برای مقایسه باید گفت که معادن سیبری در دمای 50 درجه زیر صفر بهره‌برداری می‌شوند، در حالی که در ایران اغلب معادن در مناطق نسبتا گرم و عالی برای معدنکاری قرار دارند.

خیرالهی افزایش قیمت ارز را برای معدنکاری مناسب دانست و افزود: با توجه به افزایش قیمت ارز و نیز روند رو به افزایش قیمت مواد معدنی، بهترین فرصت برای احیای معدنکاری به‌وجود آمده است. اما همان‌طور که عنوان شد، بخش معدن در اولویت نخست سیاست‌‌گذاران قرار ندارد. متاسفانه هنوز نگاه بسیاری از مسئولان به بخش معدن برای 30 سال پیش است. در حالی که روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید معدنکاری موجب اقتصادی شدن معادن دارای عیار پایین ماده معدنی شده‌اند. در بخش سنگ آهن با توجه به ارزش افزوده‌ای که کنسانتره و گندله ایجاد می‌کنند، پتانسیل عظیمی از معادن کوچک و متروکه وجود دارد که می‌توانند فعال شوند و اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بسیاری کنند. هنگامی که همه شرایط برای بخش معدن فراهم شوند، با اطمینان می‌توان گفت که بخش معدن نقش بسیار موثرتری در اقتصاد ایفا خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: