سامانه بهین‌یاب، پایگاه اطلاعات تولید و تجارت کشور است
سید مهدی نیازی، مدیر کل دفتر آمار و فرآوری داده‌ها وزارت صمت

سامانه بهین‌یاب، پایگاه اطلاعات تولید و تجارت کشور است

احداث و راه‌اندازی سامانه‌های کنترلی و نظارتی یکی از مصادیق شفاف‌سازی اطلاعات و داده‌ها به‌شمار می‌رود. اهداف کلی سامانه‌های یادشده موجب پیشرفت و تعالی حوزه صنعت و معدن خواهد شد. وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی اصلی و راهبردی نظارت و نحقق اهداف کلان در کشور با راه‌اندازی سامانه‌های گوناگون سعی در انجام رسالت خود دارد. یکی از این سامانه‌های کاربردی، «سامانه بهین‌یاب» است که از آن به‌عنوان یکی از بازوهای تولید و تجارت کشور یاد می‌شود. ماهنامه «اخبارفلزات» قصد دارد در این مطلب، خوانندگان خود را با وظایف و بخش‌های مختلف این سامانه آشنا کرده و زمینه‌های همکاری افراد و نهادهای مختلف جامعه را با این سامانه فراهم آورد.

سامانه بهین‌یاب

این درگاه در سال1392 به‌منظور الکترونیکی‌شدن فرآیندهای پرکاربرد حوزه صنعت و معدن راه‌اندازی شده که از آن سال تا کنون در حال توسعه و بازنگری است. ایجاد و توسعه این سامانه اهداف کلی متعددی را دنبال می‌کند. از جمله این اهداف تحقق دولت الکترونیک، به‌عنوان یکی از اهداف متعالی و بسیار ضروری برای کشور است. دیگر هدف این درگاه اجرای قوانین بالادستی برای ایجاد پنجره واحد خدمات حوزه صنعت و معدن بوده که به تحقق این اهداف کمک می‌کند. دیگر هدف مهم نیز تحقق اهداف بند11 سیاست‌های کلی نظام در تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به‌شمار می‌رود که در نتیجه آن شفاف‌سازی و بهنگام‌سازی آمار و اطلاعات تحقق پیدا می‌کند و دسترسی به آن و اطلاع‌رسانی درباره ابعاد و فرصت‌های سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری در رشته‌های مختلف و مقابله جدی با استفاده از هرگونه دسترسی اطلاعاتی ویژه تسهیل می‌شود. استفاده از سامانه بهین‌یاب با توجه به گسترده بودن حجم فعالیت‌های اجرایی و سازمانی در حوزه صنعت و معدن به یکپارچه‌سازی و شفاف‌سازی اطلاعات و فرآیندها به‌طور قابل‌توجهی کمک می‌کند. در نهایت اینکه این درگاه الکترونیکی باعث تسهیل خدمات ارائه‌شده به بنگاه‌ها به‌عنوان پایگاه‌های اطلاعاتی در کشور می‌شود.

ساختار این سامانه در 9بخش گوناگون سرمایه‌گذاری، محصولات، فناوری، منابع انسانی، تجارت جهانی، تامین مالی، بنگاه‌ها، جریان کالا و انرژی طراحی شده است. در هر بخش خدمات مرتبط با آن حوزه که به‌‌طور الکترونیکی پیاده‌سازی شده، به متقاضیان ارائه می‌شود. هر حوزه و خدمت عرضه ‌شده در این سامانه مرتبط با یکی از معاونت‌های ستاد وزارت است که مدیریت اجرایی هر فرآیند را به‌طور کامل برعهده دارند.

در حال حاضر بیش از 50فرآیند، زیرفرآیند و خدمت(فرآیندهای جاری و تکمیلی یا اصلاح اطلاعات) در سامانه بهین‌یاب و سامانه فرآیندی متصل به آن، به‌طور الکترونیکی پیاده‌سازی شده که برخی از آن‌ها در دستورکار قرار دارد. برخی از فرآیندهای ذکرشده برون‌سازمانی بوده و عوامل سازمان‌هایی غیر از وزارتخانه (مانند بانک‌های عامل، بورس کالا، سازمان‌های اجرایی ملی و استانی و...) روی درخواست متقاضیان در این سامانه‌ها، عملیات اجرایی انجام می‌دهند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 100 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش نگاه‌ماه مطالعه نمایید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
‌اجرای دقیق سایت بهین‌یاب، لازمه رسیدن شمش آلومینیوم به دست تولیدکنندگان
افزایش 18 درصدی تولید کنسانتره و 12 درصدی دانه بندی سنگ آهن
رشد 1/5 درصدی تولید در هفت‌ماهه نخست 2018
رشد ۱۷ درصدی صادرات در شش ماهه سال ۹۷
مدرن‌سازی، تنها راه جمع‌آوری و شفاف‌سازی سریع اطلاعات
شفاف‌سازی اطلاعات باید از مجلس آغاز شود
ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند
رشد 14 درصدی صادرات در 4 ماهه نخست سال
سهم 5 درصدی خاورمیانه از تجارت جهانی قراضه مسی
افزایش 2.5 درصدی اشتغال معادن در سال 95
ماشین‌آلات معدنی در فقر آمار خاک می‌خورند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: