شفاف‌سازی قوانین و حمایت از تولیدکنندگان صادرات محور، اولویت وزیر جدید صمت باشد
بهروز فتح راضی، قائم مقام مدیرعامل شرکت صنایع فولاد تیکمه داش

شفاف‌سازی قوانین و حمایت از تولیدکنندگان صادرات محور، اولویت وزیر جدید صمت باشد

درحالی‌که تا پیش از این صحبت از افزایش سهم ایران در بازارهای بین‌المللی فولاد بود، امروز صادرکنندگان محصولات فولادی کشور هر روز با مشکلات جدیدی مواجه می‌شوند که نه‌تنها امکان گسترش صادرات را از آن‌ها می‌گیرد، بلکه موجب می‌شود  بازارهای فعلی خود را نیز از دست دهند. خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین به گفت‌وگو با قائم مقام مدیرعامل شرکت صنایع فولاد تیکمه داش نشست و چالش‌های پیش روی صادرات محصولات فولادی را از وی جویا شد. بهروز فتح راضی رویارویی روزانه با قوانین جدید و دربعضی موارد متناقض را مهم‌ترین چالش فعلی صادرکنندگان می‌داند و معتقد است در شرایط فعلی برای ایجاد رونق اقتصادی بایستی مسئولین امر به شفاف‌سازی قوانین و حمایت از تولیدکنندگان صادرات محور بپردازند. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

درحال حاضر صنعت فولاد کشور چه جایگاهی در بازار دنیا و خاورمیانه دارد و باتوجه به وضعیت فعلی این صنعت در کشور طی سال‌های آتی چه سهمی از بازارهای خاورمیانه می‌تواند در اختیار ایران باشد؟

صنعت فولاد ایران جزو صنایع مادر محسوب می‌شود و صنایع بسیاری به آن وابسته هستند. بعد از نفت، گاز و صنایع پتروشیمی بیشترین تجارت کشور مربوط به صنعت فولاد است.

باتوجه به آمار در سال 2017 حدود 21 میلیون و 200 هزار تن فولاد خام در کشور تولید شد و بدین ترتیب ایران در رتبه سیزدهم تولید فولاد دنیا قرار گرفت و طبق پیش‌بینی در سال 2018 ایران در جمع 10 کشور برتر تولیدکننده فولاد دنیا قرار خواهد گرفت.

کشور ترکیه با تولید 37 میلیون و 500 هزار تن در رتبه اول، ایران در جایگاه دوم، مصر با 7 میلیون تن، عربستان با 5 میلیون تن و امارات با 3 میلیون و 300 هزار تن به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی تولید فولاد خاورمیانه قرار دارند؛ در نتیجه می‌توان گفت، فاصله بسیاری بین ایران و ترکیه با سایر کشورهای منطقه از نظر تولید فولاد وجود دارد.

مصرف ظاهری فولاد در منطقه خاورمیانه حدود 53 میلیون تن برآورد شده است، از این رو این منطقه  جزو مناطق پرمصرف فولادی در دنیا محسوب می‌شود و بازار بسیار مناسبی برای صادرات فولاد است. بنابراین تولیدکنندگان فولاد کشور می‌توانند با هدف‌گذاری برای این منطقه و شناسایی نیازهای بازار کشورهای منطقه و استانداردهای مورد تایید این کشورها و با مساعدت دولت و کاهش مشکلات پیش‌روی صادرکنندگان، بخش اعظمی از صادرات خود را روانه این بازار کنند.

 

تولیدکنندگان محصولات نورد کشور برای افزایش سهم خود در بازارهای بین‌المللی با چه چالش‌هایی مواجه هستند؟

متاسفانه در حال حاضر به‌جای آنکه مهم‌ترین مسئله­ پیش‌روی صادرکنندگان  کشور شناسایی بازارهای جدید و هدف‌گذاری برای توسعه بازار باشد، رویارویی روزانه با قوانین جدید و دربعضی موارد متناقض به مهم‌ترین چالش تبدیل شده است و این قوانین به جای تشویق صادرات، مانعی برای صادرات حتی به کشورهای همسایه ایجاد می‌کند.

بازارهای عراق و افغانستان جز کم هزینه‌ترین و در دسترس‌ترین بازارهای صادراتی بودند که با ابلاغ قوانین جدید، بسیاری از صادرکنندگان با افزایش هزینه تمام شده به این بازارها مواجه شده‌اند و دیگر توان رقابت با سایر محصولات منطقه را ندارند.

 

کیفیت محصولات نورد تولید داخل کشور قابلیت رقابت در بازارهای بین‌المللی را دارد؟

کیفیت تولیدات فولادی کشورمان در سطح بسیار خوبی قرار دارد و تمامی استانداردهای مورد تایید کشورهای مختلف را کسب کرده‌اند. در صورت نیاز با توجه به کیفیت محصولات ایرانی، این تولیدات قادر به دریافت استانداردهای مختلف هستند.  همچنین بخشی از صادرات فولادی ایران در بازارهای اروپایی با استقبال خوبی از طرف مشتریان مواجه شده است و توان رقابت‌پذیری با محصولات سایر کشورها را دارد.

افزایش کیفیت در کنار قیمت‌های رقابت‌پذیر جهانی پیش شرط ورود به هر بازاری است و صنعت فولاد نیز از این قاعده مستثنی نیست، در کنار این امر برنامه‌های بازاریابی مختلف و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی جهت نشان دادن توان و کیفیت برتر تولید داخلی و دانش مهندسان ایرانی می­تواند درهای بازارهای بین‌المللی را به روی تولیدکنندگان ایرانی بگشاید.

 

به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان خصوصی محصولات فولادی از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت چه انتظاراتی دارید؟

شفاف‌سازی قوانین و حمایت از تولیدکنندگان صادرات محور از خواسته‌های اصلی تولیدکنندگان فولاد کشور است که انتظار می‌رود وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت با اتخاذ سیاست‌های مناسب در این راستا قدم بردارد. اجرای این موارد، حمایت از تولید ملی و رشد اقتصادی کشور را به دنبال خواهد داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولیدکننگان نیازمند شفاف‌سازی و ثبات در قوانین هستند
خود رقابتی در بازارهای بین‌المللی عامل تضعیف کالای ایرانی
تامین مواد اولیه، اصلی‌ترین چالش صنعت فولاد استان آذربایجان
صادرات تنها راه نجات کشور از تحریم‌ها است
صادرات امر حیاتی برای تولیدکنندگان محصولات نورد است
نداشتن تفکرملی و سیستمی عامل شکست در بازارهای صادراتی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: