معادن، جایگزینی برای نفت و ناجی اقتصاد کشور
ایران، مهد معادن دنیا

معادن، جایگزینی برای نفت و ناجی اقتصاد کشور

ایران سرزمینی بکر از حیث مواد معدنی است که در صورت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی همه جانبه می‌تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت و ناجی اقتصاد کشور شود ولی تاکنون از این ظرفیت کم نظیر بهره‌برداری اصولی و علمی نشده است.

به گزارش فلزات آنلاین و به‌نقل از ایرنا، به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان تاکنون اکتشافات معدنی در ایران در لایه‌های سطحی زمین انجام و مقدار اندک آن به بهره‌برداری رسیده است. 
آنان می گویند اقتصاد ایران وابسته به حوزه صنعت، معدن و تجارت بوده اما این در حالی است که تولید ارزش افزوده بالا با سرمایه گذاری بر روی معدن امکان‌پذیر است. 
5 هزار معدن در کشور وجود دارد که بر اساس آمار موجود، ایران از نظر ذخایر معدنی جز 10 کشور برتر دنیاست، این مهم مبین تاثیر معادن در اقتصاد و صادرات کشور است. 
68 نوع ماده معدنی در کشور وجود دارد که 20 ماده معدنی اکتشاف، مشخص و در مرحله فرآوری قرار گرفته همچنین 3 درصد ذخایر مواد معدنی جهان به ارزش 770 میلیارد دلار در ایران است. 
همچنین 1.5 میلیارد تن ذخایر قطعی، 4.5 میلیارد تن ذخایر احتمالی سنگ‌های ساختمانی در کشور وجود دارد که جز 3 کشور نخست جهان از لحاظ ذخایر معدنی هستیم. 
طبق آمار سال 90، یک هزار و 100 معدن فعال سنگ ساختمان، بیش از 6 هزار واحد سنگبری در کشور وجود داشت که یک سوم آن ها در استان اصفهان فعالیت داشت. 
صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند مشکل معادن در زمینه های قانونی، اجرایی، مالی و سرمایه ای و زیر ساختی است که باید نگرش مسوولان نسبت به این بخش اقتصادی تغییر کند. 
آنان معتقدند تاکنون اکتشافات عمیق از معادن صورت نگرفته است در حالی که در کشور به‌ویژه استان اصفهان می‌تواند تعداد زیادی معادن دارای کلاس جهانی داشته باشد که اجرای این مهم مستلزم برنامه‌ریزی اصولی، ورود بخش خصوصی و استفاده از فناوری روز است. 
در همین ارتباط میزگردی با عنوان "معادن، جایگزینی مناسب برای صنعت نفت، چالش ها و راهکارها" با حضور شهریار شعبانی سرمایه گذار و دبیر کمیسیون معادن اتاق بازرگانی استان اصفهان، حسام الدین فرهادی مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی استان اصفهان، راحب باقرپور رئیس دانشکده معادن دانشگاه صنعتی اصفهان، نادر فتحیان پور و سید هادی حسینی استادان رشته معدن این دانشگاه برگزار شد. 
در این میزگرد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان دعوت شده بود که نیامد. 
به تاکید این استادان دانشگاه تا وقتی باور نداشته باشیم که معدن می تواند اقتصاد کشور را نجات دهد و این موضوع در مجلس و دولت حل نشود نمی توان کاری از پیش برد. 
نبود راهبرد کلان ملی معضل بخش معدن است 
استاد دانشکده معادن دانشگاه صنعتی اصفهان در این میزگرد گفت: پرداختن به موضوع معدن ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است زیرا بخش معادن استان مغفول واقع شده و برنامه منسجم و استراتژی راهبردی که آینده و چشم‌انداز روشنی را ترسیم کند، نداریم و این موضوع باید در سطح کلان مورد بازنگری قرار بگیرد. 
وی تغییر نگرش نسبت به معادن را در کشور ضروری دانست و بیان کرد: اقتصاد ایران وابسته به حوزه صنعت، معدن و تجارت است اما این در حالی است که تولید ارزش افزوده بالا با سرمایه گذاری بر روی معدن امکان پذیر است. 
فتحیان پور با بیان اینکه پنج ایالت ساختاری زمین شناسی در استان اصفهان داریم، تصریح کرد: به همین دلیل ساختار مناسب برای مواد معدنی مختلف وجود دارد. 
وی نبود اکتشاف عمیق و نبود سرمایه گذاری در این بخش را معضل معادن استان دانست و گفت: تمامی اکتشافات در مقیاس بسیار کوچک و هزینه ها و سرمایه های پایین صورت می‌گیرد و این در حالی است که در اصفهان می‌توان چندین معادن بزرگ در حد کلاس جهانی کار کرد که لازمه آن سرمایه گذاری، بازار رقابتی، شرکت خصوصی واقعی، توانمندی و قدرت و وارد کردن تکنولوژی اکتشاف عمیق است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
همایش اکتشافات معدنی
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: