تنظیم بازار روی به‌دور از واقعیت‌ها
معامله 2100 تنی شمش روی در 8 ماه

تنظیم بازار روی به‌دور از واقعیت‌ها

بازار روی کشور طی چند ماه گذشته شرایط بسیار وخیمی را پشت سر گذاشت؛ زیرا تمامی تولیدکنندگان شمش روی کشور به بخش خصوصی تعلق دارند و در نتیجه باید در شرایط بحران اقتصادی قادر به پاسخگویی به شرایط باشند. صنعت روی کشور تا حدود زیادی وابسته به صادرات است؛ زیرا مصرف‌کنندگان داخلی برای این صنعت نسبتا کم هستند و بالغ بر 70 درصد از شمش روی تولیدی در کشور صادر می‌شود.

به گزارش فلزات آنلاین، بازار شمش روی در دنیا طی چند ماه اخیر دارای ثبات نسبی بوده، هر چند که در ابتدای سال جاری قیمت این فلز به بیش از 3 هزار و 500 دلار در هر تن رسیده بود؛ اما پس از افت وحشتناک قیمت روی به زیر 3 هزار دلار و حدود 2 هزار و 500 دلار، بازار این فلز تا حدود زیادی به ثبات نسبی رسیده است. اکنون قیمت این فلز در بازارهای جهانی حدود 2 هزار و 600 دلار است و در همین سطح نوسان دارد.

با توجه به کاهش شدید قیمت روی در بازارهای جهانی و در مقابل افزایش هزینه‌های تولید و بهای تمام‌شده شمش روی، صنعت روی کشور سال نسبتا سختی را داشت. این سختی اغلب از سوی دولت به صنایع تحمیل شده بود. زیرا به‌دلیل افزایش شدید نرخ ارز و ترس دولت برای صادرات بی‌رویه و کمبود داخلی، دولت صادرات شمش روی را تنها منوط به عرضه در بورس کالا با قیمت ارز دولتی 4200 تومان کرده بود. در حالی که این صنایع مجبور بودند همه مواد اولیه و خاک مورد نیاز خود را با ارز آزاد تهیه کنند. اما دولت عرضه محصولات این صنایع در بورس را با نرخ ارز دولتی منوط کرده بود. بنابراین یک گره کور در صنعت شمش روی اتفاق افتاد که تنها با دستان دولت حل می‌شد. حتی تولیدکنندگان شمش روی حاضر شدند محصول خود را در بورس با نرخ ارز 4200 تومانی و بدون سقف رقابت عرضه کنند تا حداقل راه صادرات برای آن‌ها باز شود. اما پس از گذشت حدود یک ماه و عرضه حدود 3 هزار تن شمش روی در بورس کالا، هنوز وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز صادرات را صادر نکرده است.

نمودار 1 حاکی از آن است که طی 9 ماه گذشته از سال جاری 2 هزار و 900 تن شمش روی توسط تولیدکنندگان بزرگ در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 5 هزار و 700 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت اینکه 2 هزار و 300 تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. در این میان شرکت کالسیمین 620 تن شمش روی خود را در بورس کالا عرضه کرد که در مقابل تقاضای یک هزار و 300 تنی، توانست 520 تن از آن را به فروش برساند. شرکت‌های تولید روی بندرعباس و ذوب روی بافق نیز 400 تن شمش روی خود را در بورس کالا معامله کردند. شرکت فراوری مواد معدنی ایران 300 تن شمش روی را به فروش رساند. شرکت‌های گسترش صنایع روی ایرانیان، ذوب و احیای روی قشم و خالص‌سازان 200 تن و ذوب روی تال 100 تن شمش روی را مورد معامله قرار دادند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
23 درصد کاهش قیمت روی در یک سال
هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است
تصمیمات غیرکارشناسی دولت عامل تضعیف صادرکنندگان است
تصمیمات غیرکارشناسی، حیات صنعت «روی» را به‌خطر انداخته است
معاملات روی در حد مطلوب نیست
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: