چین، بخش اعظم تجارت بوکسیت جهان را می‌بلعد
بزرگ‌ترین واردکنندگان بوکسیت جهان

چین، بخش اعظم تجارت بوکسیت جهان را می‌بلعد

هر چند که چین خود یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت در جهان به‌شمار می‌رود، افزایش تقاضای بوکسیت به‌واسطه توسعه ظرفیت‌های آلومینا و آلومینیوم در آن، در کنار کانسارهای نه‌چندان باکیفیت بوکسیت سبب افزایش تمایل به بوکسیت وارداتی در این کشور شده است.

بوکسیت، اصلی‌ترین کانی آلومینیوم است که از آن برای تولید معدنی این فلز استفاده می‌شود. هر چند که در بین فلزات مختلف، آلومینیوم بیشترین پراکندگی و غلظت را در پوسته زمین دارد و تقریبا در بیشتر نقاط جهان می‌توان کانسنگ‌های حاوی آلومینیوم را یافت، اما به‌واسطه قیمت کنونی آلومینیوم، تمامی کانسارهای موجود از نظر اقتصادی قابل برداشت نیستند. این امر تنها کانسارهای خاصی از بوکسیت را در برخی از نقاط جهان مقرون به‌صرفه کرده است.

نمودار 1، سهم بزرگ‌ترین واردکنندگان بوکسیت جهان طی 2 دهه اخیر را به‌همراه حجم تجارت بوکسیت در جهان نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، تجارت بوکسیت در سطح جهان، از حدود 30 میلیون تن در سال 2001، به نزدیک سطح 100 میلیون تن در سال 2017 رسید. در سال‌های ابتدایی که واردات بوکسیت چین چندان قابل توجه نبود، عمده تجارت بوکیست جهان به مقصد کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی انجام می‌شد. در حالی که تقاضای وارداتی این 2 منطقه در طول دوره مورد بررسی، تقریبا ثابت باقی ماند، واردات بوکسیت چین بین سال‌های 2005 و 2006 رشد چشم‌گیری کرد و این کشور را به بزرگ‌ترین واردکننده بوکسیت در جهان تبدیل نمود.

هر چند که چین خود یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت در جهان به‌شمار می‌رود، افزایش تقاضای بوکسیت در این کشور به‌واسطه توسعه ظرفیت‌های آلومینا و آلومینیوم در آن، در کنار کانسارهای نه‌چندان باکیفیت بوکسیت سبب افزایش تمایل به بوکسیت وارداتی در این کشور شده است.

به‌طور کلی، تقاضای وارداتی بوکسیت چین در طول 2 دهه گذشته، شاهد 3 برهه متفاوت بوده است؛ دوره اول که مربوط به سال‌های قبل از 2005 می‌شود، واردات بوکسیت سهم اندکی از تقاضای کل آن را تأمین می‌کرده است. در دوره دوم، چین با در پیش گرفتن سیاست‌های مالی انبساطی به توسعه ظرفیت‌ها در صنایع مختلف، کمک شایانی کرد. طی این دوره که مربوط به سال‌های بین 2005 تا 2010 می‌شود، تراز حساب جاری این کشور به‌شدت مثبت شد که ناشی از سیاست‌های مالی انبساطی آن بود. در همین دوره، ظرفیت‌های عظیم و متعددی از تولید کالاهای مختلف در سطح چین شکل گرفتند و این کشور را به بزرگ‌ترین تولیدکننده بسیاری از کالاها تبدیل کردند. در دوره سوم (سال‌های پس از 2010)، به‌تدریج چین از سیاست مالی انبساطی به سیاست‌های انقباضی تغییر جهت داد تا بتواند ارزش واحد پول خود را حفظ کند. این امر، خصوصا در سال‌های انتهایی این دوره، سبب کند شدن رشد اقتصادی و میزان تولیدات آن شد. هر چند که در ماه‌های اخیر، در تب و تاب تنش‌های تجاری با آمریکا، این کشور دوباره اقدام به در پیش گرفتن سیاست‌های مالی انبساطی کرد، ولی انتظار می‌رود که با سرد شدن این کشمکش‌ها، سیاست مالی این کشور دوباره به‌سمت انقباضی بازگردد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: