سبقت پالادیوم از طلا پس از 16 سال
روند رو به رشد بازار جهانی فلزات گرا‌‌‌ن‌بها

سبقت پالادیوم از طلا پس از 16 سال

طی روزهای اخیر پالادیوم به بیشترین میزان قیمتی خود رسیده است؛ به‌نحوی که قیمت آن به سرعت، طلا را پشت سرگذاشته است. این اولین باری است که طی 16 سال اخیر پالادیوم از طلا جلو میزند. آنالیز بازارهای جهانی حاکی از آن دارد که رشد شدید تقاضای جهانی برای تولید کاتالیست‌های مورد نیاز در صنعت خودرو‌سازی، اصلی‌ترین دلیل برای این افزایش قیمتی بوده است. قیمت نقدی پالادیوم طی روزهای اخیر به رکورد تاریخی 1250 دلار برای هر اونس نزدیک می‌شود. این در حالی است که قیمت طلا به 1237 دلار برای هر اونس رسید.. گفتنی است که قیمت پالادیوم برای اولین بار در سال 2002 از طلا پیشی گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین»، فلز طلا همواره به‌عنوان گران‌قیمت‌ترین عنصر در تبادلات تجاری مطرح بوده است، اما به‌نظر می‌رسد بازارجهانی پالادیوم نقشه دیگری نیز در سر دارد. تحلیل‌گران بازار معتقدند که محدودیت‌های عرضه پالادیوم نرخ پالادیوم را بیش از پیش افزایش داده است. چین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین متقاضایان پالادیوم در جهان شناخته می‌شود.

کاربرد اصلی پالادیوم در مبدل‌های کاتالیزوری است. تاریخچه استفاده از آن نیز بیشتر به خودروهای بنزینی می‌رسد. تا حدود یک سال گذشته پالادیوم از فلز خواهر خوانده خود یعنی پلاتین ارزان‌تر بود. پلاتین نیز به‌عنوان یک کاتالسیت در خودروهای دیزلی استفاده می‌شود. تمایل برای تغییر از خودروهای دیزلی به سمت خودورهای بنزینی نیز مزید بر علت افزایش تقاضای پالادیوم در جهان شده است، اما از آنجایی که پلاتین در خودروهای بنزینی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، انتظار می‌رود تا تولیدکنندگان بیشتر به‌سمت پلاتین متمایل شوند که قیمت کمتری دارد. با آنکه گفته می‌شود عرضه پالادیوم در سال 2018 به بالاترین میزان در یک دهه اخیر رسیده‌ است، اما رشد تقاضا نیز سرعت بسیار بیشتری یافته است. در این زمینه رکورد 8.5 میلیون اونس برای پالادیوم نیز طی این مدت ثبت شده است. در حال حاضر شکاف قیمت بین پالادیوم و پلاتین در حال افزایش است. پیش‌بینی می‌شود که رشد پالادیوم در سال 2019 نیز همچنان ادامه یابد.

 نمودار 1 تغییرات میانگین قیمت طلا، پالادیوم و پلاتین را از ابتدای سال 2018 تا کنون مقایسه می‌کند. چنانکه پیداست، قیمت پلاتین در طول سال، تقریبا روندی نزولی را طی کرده است. طلا نیز تا ماه هشتم میلادی دوره‌ای سکون و سپس نزولی را تجربه کرده است. اما پس از آن روند قیمت طلا صعودی، با شیبی ملایم همراه بوده است.

در مقابل تغییرات قیمتی پالادیوم در طول سال قابل توجه است؛ مشابه با طلا، قیمت پالادیوم نیز تا ماه هشتم سال میلادی با وجود نوسانات مختلف، روندی کاهشی را طی کرد. اما از آن پس رشد قیمتی پالادیوم نسبت به سایر فلزات گران‍‌بها نسبتا شدید بود؛ به‌نحوی که قیمت این فلز در ماه آگوست از کمتر از 920 دلار برای هر اونس به بیش از 1220 دلار برای هر اونس در ماه دسامبر رسید و ابتدای این ماه حتی طلا را نیز پشت سر گذاشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
پالادیوم به پای طلا رسید
بازار جهانی فلزات گرانبها در انتظار اجلاس گروه 20
خیز پالادیوم برای افزایش قیمت
رشد مداوم قیمت پالادیوم در بازارهای جهانی
پالادیوم مسیر خود را از پلاتین جدا می‌کند
بررسی عملکرد بزرگترین تولیدکنندگان پالادیوم در جهان
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: