خاورمیانه از خالص واردکننده به خالص صادرات کننده تبدیل شد
نقش کمرنگ خاورمیانه در تجارت جهانی پودر مس

خاورمیانه از خالص واردکننده به خالص صادرات کننده تبدیل شد

کاربردهای گوناگون و مهم پودر مس در صنعت، موجب شده که خاورمیانه، یکی از بازارهای مصرف این محصول در جهان باشد؛ با این حال، سهم واردات پودر و پرک مس خاورمیانه از مجموع حجم تجارت جهانی، به‌طور میانگین برابر با 3.3 درصد بوده است. خاورمیانه، طی دهه 2000، خالص واردکننده پودر و پرک بود که در دهه 2010 به خالص صادرکننده بدل شد.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین»، تراز تجاری پودر و پرک مس در خاورمیانه، طی دهه 2000 میلادی عمدتا مثبت و در دهه 2010، عمدتا منفی بود. به‌بیان دیگر، طی دهه 2000، خاورمیانه خالص واردکننده این نیمه‌ساخته و در دهه 2010، خالص صادرکننده آن بود. بیشترین خالص واردات پودر و پرک مس خاورمیانه متعلق به سال 2005 و بالغ بر 4.8 هزار تن بود؛ در مقابل، سال 2011، با خالص صادرات بالغ بر 3.7 هزار تن پودر و پرک مس، بیشترین میزان خالص صادرات طی 17 سال گذشته بوده است. نمودار 1، تراز تجاری و سهم واردات خاورمیانه از کل تجارت جهانی را برای سال‌های 2001 تا 2017 به تصویر کشیده است.

با توجه به نمودار 1، سهم واردات خاورمیانه از مجموع حجم تجارت جهانی پودر و پرک مس طی 17 سال گذشته، به‌طور میانگین برابر با 3.3 درصد بود که با نرخ رشد سالانه 3.4 درصدی از حدود 2 درصد در سال 2001، به بیش از 3.4 درصد در سال 2017 رسید. افزایش صادرات پودر و پرک مس از خاورمیانه طی دهه 2010 میلادی، مهم‌ترین عامل منفی‌شدن تراز تجاری واردات (خالص صادرکننده شدن منطقه) بود که در سال 2017، تراز تجاری به‌دلیل افت حجم صادرات که از سال 2012 گریبان‌گیر جهان و خاورمیانه شده بود، در کنار افزایش حجم واردات، موجب مثبت‌شدن تراز تجاری واردات (خالص واردکننده شدن منطقه) در آن سال شد.

اگرچه متالورژی پودر و پودر مس خالص و آلیاژی، نقش مهمی در برخی مصارف صنعتی پودر مس بازی می‌کنند، به‌دلیل محدودیت حجم بازار این نیمه‌ساخته، تجارت جهانی و منطقه‌ای این محصول رقم اندکی است. با این حال، با توسعه بازارهای مصرف مس در جهان، تقاضای آن قابل افزایش خواهد بود. در خاورمیانه اما، به‌دلیل تأثیرپذیری کمتر کشورهای منطقه از تکنولوژی‌های مدرن جهانی و عدم توسعه‌یافتگی صنعتی بالای کشورهای حاضر در این منطقه، انتظار رشد قابل ملاحظه‌ای برای تقاضای آتی پودر و پرک مس قابل پیش‌بینی نیست.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
انحصار صادرات پودر مس در دستان چند کشور است
متالورژی پودر، راه ورود خود به خاورمیانه را گم کرده است
توسعه تجارت جهان پودر مس طی 2 چرخه 8 ساله
افزایش تولید، تنها راه موثر کاهش هزینه‌ها
تقاضای مس اروپا با بحران مالی، کاهش یافت
پان پاسیفیک کاپر؛ بزرگترین تولیدکننده کاتد مس در ژاپن
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: