شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد
در آذر ماه 97

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

وزیر در تصمیم‌‌گیری‌ها به نظرات تشکل‌ها توجه کند

در دوره‌های گذشته تاکنون متاسفانه هیچ یک از وزیران صنعت، معدن و تجارت در تصمیم‌گیری‌ها، تدوین قوانین و مقررات و صدور بخشنامه‌ها، از نظرات بخش خصوصی و به‌ویژه تشکل‌ها استفاده نمی‌کردند. به‎عنوان نمونه، اتاق بازرگانی اصفهان و نیز خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نظرات بسیاری را به وزرای وقت ارائه داده بودند که بدون هیچ دلیل خاصی به‌کار گرفته نشدند. از این رو نخستین انتظار بخش خصوصی از وزیر منتخب صنعت، معدن و تجارت آن است که بیش از گذشته به نظرات تشکل‌ها توجه بیشتری داشته باشد و در صورت لزوم از نظرات بخش خصوصی در تدوین قوانین و مقررات استفاده کند. البته وزیر محترم در این زمینه قول مساعد را داده‌اند. امروزه تشکل‌های بخش خصوصی بیش از هر سازمان دیگری می‌توانند به‌عنوان یک مشاور در خدمت وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت قرار گیرند و آمار، اطلاعات و تحلیل‌ها را در مواقع ضروری به وی اطلاع‌رسانی کنند.

نکته مهم در خصوص بخش تولید و صنعت آن است که در حال حاضر در کشور حدود 80 هزار واحد صنعتی و تولید و در تمام استان‌ها شعب خانه صنعت، معدن و تجارت به‌طور تخصصی به فعالیت می‌پردازند. از آنجا که واحدهای تولیدی از انجمن‌های تخصصی برخوردار هستند، تشکل مزبور از انجمن‌های همگن صنعتی تشکیل شده‌ است و این انجمن‌ها از جزئیات فعالیت واحدها مانند پتانسیل‌ها، نیازها و مشکلات آن‌ها اطلاع دارند، در صورت مشورت وزیر محترم با تشکل‌ها، دولت می‌تواند مشکلات بخش صنعت و معدن را بیش از پیش شناسایی و پیگیری کند. همچنان که وزیر محترم در تمام صحبت‌های خود پیش از انتصاب و در برنامه پیشنهادی خود به مجلس شورای اسلامی در این‎باره قول مساعد داده بود.

یکی از مشکلات عمده بخش صنعت کشور، در حال حاضر دیون معوقه صنایع به بانک‌ها به‌شمار می‌رود که متاسفانه مشکلات متعددی را برای تولیدکنندگان به‌وجود آورده است. متاسفانه صنایع کشور هر روز بیش از پیش درگیر این مشکل می‌شوند؛ بنابراین لازم است این مساله با کمک وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و پیگیری‌های تشکل‌ها مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این، مشکل دیگر بخش صنعت، سطح دریافت تسهیلات سرمایه در گردش است. باید توجه داشت که در ابتدای سال جاری نرخ ارز 4 هزار تومان بود، در حالی که اکنون به 15 هزار تومان رسیده است. از این رو میزان تسهیلات سرمایه در گردش 500 میلیون تومان و حتی یک میلیارد تومانی کنونی برای بسیاری از شرکت‌ها از سوی بانک‌ها، کفاف امور جاری واحدهای تولیدی را نمی‌دهد. گفتنی است که در این زمینه سطح توان بانک‌های استانی برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی نسبتا پایین است و ضروری به‌نظر می‌رسد وزیر منتخب صنعت، معدن و تجارت باید به این مساله نیز توجه بیشتری داشته باشد و به آن ورود کند.

توجه به نیروهای جوان و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر خواسته‌های بخش صنعت و معدن از وزیر محترم است، چرا که بسیاری از نیروهای جوان کشور جزو نخبگان و مخترعانی هستند که متاسفانه تاکنون از سوی نهادهای مسئول و تصمیم‌گیر به آن‌ها توجهی نشده است. در حال حاضر برخی از این جوانان اختراعات و طرح‌های بسیار خوبی در زمینه صنعت و تولید در اختیار دارند که با کمک و حمایت وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و نیز بخش خصوصی، طرح‌های آن‌ها به نتایج مطلوبی می‎رسد.

دیگر موضوع بخش صنعت کشور که باید از سوی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت مورد توجه قرار گیرد، خصوصی‌سازی است که هنوز درباره این موضوع بحث‌های فراوانی وجود دارد. به‌طوری که در این زمینه اشخاص و متقاضیانی خواهان خرید بنگاه‌های دولتی هستند. در نتیجه انتظار بر این است که توانمندی و نیت این افراد برای خرید از تشکل‌های مطمئن مورد استعلام قرار گیرند. علاوه بر این موارد، حل مشکلاتی نظیر خرید مواد اولیه، تامین ارز برای واردات و پایان یافتن مشکلات گمرکی، از دیگر انتظارات از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است که وزیر محترم می‌تواند با توجه بیشتر، نسبت به حل این مسائل اقدامات مقتضی را به‌عمل آورند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: