مشتریان آهن اسفنجی عقب‌نشینی کردند
معامله 176 هزار تنی آهن اسفنجی در 8 ماه

مشتریان آهن اسفنجی عقب‌نشینی کردند

پس از پذیرش نخستین محموله‌های آهن اسفنجی تولید شده در برخی از شرکت‌های فولادی، بسیاری از این موضوع استقبال کردند و آن را گامی در جهت تکمیل زنجیره تولید و شفاف‌سازی در آن دانستند، اما برخی دیگر به‌دلیل ماهیت آهن اسفنجی در انجام معاملات تردید داشتند. با این حال دستورالعمل‌های دولت، باعث کاهش جذابیت معاملات این محصول میانی زنجیره فولاد شد.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین»، از اواخر سال گذشته عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا آغاز شد و برخی از شرکت‌ها شروع به تولید این محصول کردند، اما ماجرای اصلی آغاز عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا از آنجا نشات گرفت که برخی شرکت‌ها، اقدام به صادرات این محصول می‌کردند و این امر باعث اعتراض میان برخی تولیدکنندگان شمش و سایر بخش‌های زنجیره شده بود؛ در نهایت اینکه صادرات آهن اسفنجی منوط به عرضه آن در بورس کالا شد. پس از آن به‌تدریج برخی از شرکت‌ها مانند توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، فولاد سیرجان ایرانیان، پارس فولاد سبزوار و نیز فولاد کاوه جنوب کیش، که تولید آهن اسفنجی خود را آغاز کرده بودند، به‌تدریج تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کردند.

در ابتدای سال جاری روند معاملات آهن اسفنجی به‌خوبی پیش می‌رفت و تقاضای نسبتا مناسبی در بورس کالا وجود داشت. اما از ماه سوم (خرداد ماه) به بعد، شاهد افت شدید معاملات این محصول در بورس کالا بودیم. دلیل این موضوع را می‌توان در تحولات ارزی و اتفاقات پس از آن یعنی صدور دستورالعمل‌های پیاپی دانست؛ چرا که دولت در درجه اول به پالایش متقاضیان و محدود کردن آن‌ها اقدام کرد. به‌طوری که تنها آن دسته از تولیدکنندگان شمش که صورت‌های مالی خود را در سال 95 و 96 منتشر کرده بودند، حق خرید از بورس را داشتند. ضمن اینکه خریداران ملزم به عرضه 75 درصد از تولیدات خود در بورس پس از خرید آهن اسفنجی شدند. بدین ترتیب به یکباره اغلب تقاضاهای آهن اسفنجی در بورس کالا برچیده شد و جریان این محصول در بورس کالا به‌طور کامل تغییر یافت؛ به‌طوری که اغلب عرضه‌های این محصول میانی زنجیره فولاد، بدون تقاضا معامله رینگ بورس را ترک می‌کرد.

نمودار 1 حاکی از آن است که طی 8 ماه ابتدایی سال جاری 586 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 500 هزار تن تقاضا وجود داشت، اما در نهایت 176 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفته و به فروش رفتند. در این میان شرکت جهان فولاد سیرجان، 205 هزار تن آهن اسفنجی در بورس عرضه کرد که با تقاضای 186 هزار تنی مواجه شد، اما توانست 56 هزار تن از این محصول را به فروش برساند. فولاد سیرجان ایرانیان نیز 105 هزار تن از محصول خود را در بورس عرضه کرد که تقاضایی حدود 217 هزار تن داشت، اما توانست 50 هزار تن را معامله کند. پارس فولاد سبزوار نیز 60 هزار تن آهن اسفنجی در بورس عرضه کرد که با تقاضای 69 هزار تنی، تنها 50 هزار تن را مورد معامله قرار داد. شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر نیز 175 هزار تن آهن اسفنجی در بورس عرضه کرد که با تقاضای 28 هزار تنی مواجه شد و توانست 20 هزار تن از آن را معامله کند. ضمن اینکه شرکت فولاد کاوه جنوب کیش 41 هزار تن آهن اسفنجی عرضه کرد که بدون متقاضی و معامله باقی ماند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جذابیت ابتدای سال آهن اسفنجی رو به افول رفت
روش میدرکس همچنان در تولید آهن اسفنجی پیشتاز است
کاهش شدید تولید آهن اسفنجی طی 10 سال در ونزوئلا
بازار کشش عرضه زیاد آهن اسفنجی را نداشت
رکورد عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا زده شد
عدم استقبال خریداران از عرضه آهن‌اسفنجی روز گذشته
جذابیت محصولات میانی فولادسازی برای مصرف‌کنندگان
صنعت فولاد، تشنه مواد اولیه
اعلام پروژه‌های آماده بهره‌برداری گل‌گهر در سال 97
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: