سرمایه‌های خارجی از هند دور می‌شوند
وضع قوانین دافع سرمایه‌گذاری در هند

سرمایه‌های خارجی از هند دور می‌شوند

هند به‌عنوان یک اقتصاد با رشد پایدار در آسیا معرفی شده، اکنون دیگر مقصد جذابی جهت سرمایه‌گذاری نیست و تغییر برخی قوانین و کاهش ارزش روپیه باعث فراری دادن سرمایه‌گذاران شده است.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین»، هند به نارندا مودی نخست وزیر، امیدهای زیادی جهت بهبود اوضاع اقتصادی بسته بود. او در انتخابات مِی 2014 با اکثریت قاطع در گجارات، از ایالت‌های کلیدی پیروز شده بود، اما وقتی بعد از حضور موفق به عنوان وزیر خارجه به این جایگاه رسید، نتوانست چندان مؤثر عمل کند. درگیری اخیر وی با بانک مرکزی هند (RBI) که منجر به استعفای فرماندار اجرت پاتل شد، تازه‌ترین نمونه از بحران‌های دولت اوست.

از ماه ژانویه ارزش روپیه، پول ملی هند 16 درصد کاهش پیدا کرده که این میزان کاهش ماهانه در نوع خود بی‌سابقه است. کاهش ارزش روپیه برابر با افزایش هزینه برای اقتصاد هند برای پرداخت هزینه واردات آن‌ها است، بنابراین ریسک تورم را بالا می‌برد. مؤسسات سرمایه‌گذاری خارجی، اکنون نگران این هستند که باید درآمد بیشتری کسب کنند تا کاهش ارزش سود خود ناشی از کاهش ارزش پول جبران شود.

سازمان امنیت سرمایه‌گذاری و تبادلات مالی در هند اخیرا مجموعه جدیدی از قوانین در خصوص مالکیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی وضع کرده است. هدف از این قوانین، جلوگیری از شیوع بیشتر معاملات تهاتری برگشت‌پذیر (Round trip) عنوان شده که اگر اجرایی شود، از این پس مؤسسات مالی و اعتباری هند باید دارایی‌هایی که به این شکل در این صندوق‌ها به امانت می‌گذارند را کاهش دهند. از بین رفتن تضمین‌های این چنینی می‌تواند تزریق سرمایه‌های مؤسسات خارجی را متوقف کند.

در این میان به گفته برخی کارشناسان، جنگ تجاری آمریکا و چین نیز منجر به بروز برخی نگرانی‌ها در سیستم تجارت آزاد شده است. اکنون سرمایه‌گذاران خارجی با نگرانی از وضعیت منفی ایجاد شده در چین، بیم آن دارند که این امر بر پتانسیل صادرات هند نیز تأثیرگذار باشد و در نتیجه سود سرمایه‌گذاری را کاهش دهد.

با این حال کاهش قیمت نفت که اخیرا رخ داده، می‌تواند روند منفی ایجاد شده را تا حدی خنثی کند. در طول سال گذشته میلادی قیمت نفت رشد 17 درصدی را تجربه کرد که به تبع آن هزینه‌های لوجستیک برای تمام کالاها و خدمات نظیر غذا، محصولات کشاورزی و هزینه‌های حمل و نقل روزانه بالا رفت. تورم ایجاد شده ناشی از این تحولات، بر سودآوری کلیه شرکت‌ها اثرگذار بوده و منجر به افت قیمت سهام آن‌ها در بازار بورس شد که در نتیجه آن سرمایه‌گذاران تمایل کمتری برای خرید نشان می‌دادند. اکنون با معکوس شدن روند قیمت نفت، احتمال آن وجود دارد که به تمایل سرمایه‌گذاران نیز دوباره افزوده شود. نمودار شماره 1، میزان سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته در یک‌سال اخیر در هند را نشان می‌دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: