مس، می‌تواند مانند طلا در کاتالیست‌ها رفتار کند
بهروز رحمتی، مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد:

مس، می‌تواند مانند طلا در کاتالیست‌ها رفتار کند

استفاده از مواد با پایه مس به‌عنوان کاتالیست در انجام واکنش‌های شیمیایی به‌منظور تولید مایعات از ذغال‌سنگ، اتفاقی است که در صورت تحقق می‌تواند نقشی کلیدی در بهبود شرایط زیست محیطی ایفا کند.

بهروز رحمتی، مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی آقای سان جیان، دانشمند چینی در انستیتوی شیمی فیزیک دالیان متعلق به آکادمی علوم چین کشف کرد که مس می‌تواند نقش طلا و نقره را در کانالیست‌ها ایفا کند. مطابق نتایج تحقیقات مذکور، مواد جدید با پایه مس می‌توانند به‌عنوان کانالیست در انجام واکنش‌های شیمیایی به‌منظور تولید مایعات از ذغال سنگ مورد استفاده قرار بگیرند که پیش از این فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و ‌لاتین این نقش را داشتند. انتظار می‌رود این روش جدید بتواند به‌صورت گسترده‌ای در صنایع شیمیایی وابسته به ذغال‌سنگ مورد استفاده قرار گیرد که با توجه به ذخایر عظیم ذغال‌سنگ چین، این کشف مهم می‌تواند نقشی کلیدی در بهبود شرایط زیست محیطی و منابع انرژی پاک بازی کند.
وی افزود: اگرچه فلزات گرانبها خواص کاتالیستی بسیار خوبی دارند ولی به‌دلیل قیمت بالا، در فرایندهای مرتبط با ذغال‌سنگ، مورد توجه شایسته قرار نگرفتند ولی با کشف جدید و با توجه به اینکه فلز مس از فراوانی بالایی در عین قیمت مناسب برخوردار است، این کشف مهم می‌تواند به تولید منابع انرژی پاک کمک شایانی کند. البته این کشف مهم به این معنی نیست که آرزوی دیرین کیمیاگران مبنی بر «تبدیل مس به طلا »برآورده شده و در حال حاضر تولید کاتالیست‌های مس پایه در مقیاس آزمایشگاهی انجام می‌شود. فقط چندین گرم از این کاتالیست ارزشمند تولید شده و اگر در تولید واقعی مورد مصرف قرار گیرد، مقادیر قابل توجهی از این کاتالیست‌ها موردنیاز خواهد بود.
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام کرد: آقای سان جیان در گفت‌وگو با گلوبال تایمز اضافه کرد که سناریوی کاربرد کاتالیست‌های مس پایه، به حوزه ذغال‌سنگ محدود نشده و برای سایر حوزه‌ها نیز توسعه پیدا خواهد کرد که به‌عنوان مثال می‌توان به حوزه تولید تجهیزات و وسایل الکترونیکی اشاره کرد. پس از کشف خواص انتی باکتریال مس و کاربردهای جدید سومین فلز استراتژیک و پرمصرف دنیا، کشف جدید مذکور و امکان جایگزینی کاتالیست‌های با پایه مس می‌تواند خبر خوبی برای مصارف جدید فلز مس باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
فملی به دوران رشد و شکوه خود بازخواهد گشت
استارت پرقدرت صادرات در شرکت مس/ کشتی 20 هزار تنی در حال بارگیری
معدن مس سونگون به باشگاه معادن مس میلیارد تنی دنیا می‌پیوندد
تنها یک‌هشتم عرضه مس معامله شد
کاهش چشمگیر قیمت تمام شده مس محتوی معدنی شرکت مس
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: