مسئولیت اجتماعی، پیشران توسعه پایدار
روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو عنوان کرد:

مسئولیت اجتماعی، پیشران توسعه پایدار

مسئولیت اجتماعی تکلیفی است که همه اقشار یک جامعه نسبت به انجام آن موظف و مکلف هستند، حال نسبت، میزان و نوع آن متناسب با جایگاه و موقعیت اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت خواهد بود.

هنگامی که هر یک از افراد جامعه برای حمایت از نیازمندان و یا در امور زیست محیطی مشارکت می‌کنند در حقیقت به مسئولیت اجتماعی خود عمل می‌کنند. بدیهی است این تکلیف در ابعاد بزرگتر آن بر دوش دستگاه‌ها، نهادها، واحدهای خدماتی و تولیدی و صنعتی که به نوعی از منابع عامه بهره می‌گیرند، سنگین‌تر است. 

در واقع، مسئولیت اجتماعی تنها مختص سازمان‌های بزرگ و سودآور نیست، بلکه همه افراد جامعه را به‌نسبت برخورداری آن‌ها از منافع عمومی نیز در برمی‌گیرد. (مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها) تکلیفی است که آن‌ها را مجاب می‌سازد تا فضای کسب و کار خود به آن عمل کنند تا پاسخگوی انتظارات جامعه باشند، از طرفی نباید فراموش کرد شرکت‌ها مسئولیت‌های بزرگی نیز در قبال کارکنان، سهامداران، مشتریان، تأمین کنندگان و تمامی ذی‌نفعان بر عهده دارند و باید نسبت به هر دو بخش به تعهدات خود عمل کنند.

در ساده‌ترین تقسیم‌بندی، سازمان‌ها در قبال جامعه و در چارچوب مسئولیت اجتماعی مکلف به رعایت 3 اصل پاسخگویی، کمک و مشارکت و عمل به تعهدات هستند.

پاسخ‌گویی

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام) که سرمایه آن، متعلق به جمع کثیری از اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه  به‌عنوان سهامدار است به اذعان عموم فعالان بازار سرمایه و ناظران قانونی بورس، یکی از شفاف‌ترین شرکت‌ها است که به‌طور مستمر اقدام به انتشار گزارش‌های عملکرد خود می‌کند تا در این فرایند، سهامداران بر مبنای حقوق خود از رفتار مالی شرکت آگاهی یابند.

کمک و مشارکت

هر  سازمانی ملزم است تا در جهت حل مشکلات، مسائل و بهبود کیفیت زندگی کارکنان و به سهم خود، رفع برخی نیازهای اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی جامعه متاثر از فعالیت خود  همت گمارد. در این خصوص نیز شرکت چادرملو تلاش کرده تا علاوه بر انجام تعهدات خود در چارچوب قوانین کار، نسبت به کارکنان، اعم از کارگران و کارشناسان و مدیران، بخشی از نیازهای رفاهی و اجتماعی و فرهنگی آن‌ها را نیز تامین کند. از طرفی این شرکت طی سال‌ها فعالیت در شهرستان اردکان، با تمام توان خود با مشارکت سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی و فرهنگی در جهت رفع نیازها و ارتقای کیفیت زندگی ساکنین و با رعایت الزامات قانونی عمل کرده و سالانه میلیاردها ریال صرف بهبود اوضاع اجتماعی این منطقه در زمینه‌های علمی، آموزشی، بهداشتی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، محرومیت زدایی، خدمات و فعالیت‌های اجتماعی کمک‌های بلاعوض به مراکز فرهنگی، هیات‌های ورزشی، صندوق‌های قرض الحسنه، مساجد، مدارس، انجمن‌های خیریه، مراکز علمی و آموزشی، کمیته امدام امام خمینی و سازمان منابع طبیعی می‌کند.  

تعهد اجتماعی سازمان‌ها

سازمان‌های مسئولیت‌پذیر و متعهد پیش از بروز معضلات و مشکلات و پیش از آنکه درخواستی از آن‌ها شود، باید بر مبنای اصول تبیین شده در دورنمای توسعه خود، در برابر بحران‌های آتی که ممکن است جوامع را به مخاطره بیاندازد پیش‌بینی‌های لازم و اقدامات عملی انجام دهند.

شرکت چادرملو با اعتقاد راسخ در تحقق این امر از جمله ارتقاء شاخص‌های زیست محیطی نه تنها با رعایت الزامات مصرح در قانون برای کاهش آلاینده‌های ناشی از فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی خود اقدام کرده، بلکه تدابیری فراتر از وظایف برای پیشگیری از بحران‌های آتی را نیز اتخاذ کرده است. ازجمله این اقدامات حیاتی، پیش بینی بحران آینده کشور به‌ویژه مناطق کویری در تامین آب است. این شرکت همراه با دو شرکت گل‌گهر و مس سرچشمه  با تدبیری دور اندیشانه از چند سال پیش اقدام به عملی ساختن طرح شیرین‌سازی آب خلیج فارس و انتقال به مناطق مرکزی ایران از جمله استان یزد و شهرستان اردکان کرد.

چادرملو برای اجرای این طرح عظیم ملی و استراتژیک، 15 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده که تا کنون بخشی از آن را تامین و پرداخت کرده است. با اجرای این طرح در هر ثانیه، حدود 1300 لیتر آب به شهرستان اردکان منتقل می‌شود که قادر است علاوه بر تامین نیاز آب صنایع، آب شرب اهالی را نیز تامین کند. این در حالی است که در پیک مصرف آب در شهرستان اردکان حدود 270 لیتر آب مصرف می‌شود، به عبارتی آب انتقالی، 5 برابر نیاز فعلی است.

 یکی دیگر از اقدامات چادرملو که با هزینه  بیش از 13  میلیارد ریالی اجرا شده، ساخت نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی در شهرستان اردکان با هدف تامین نیاز برق مصرفی واحدهای صنعتی مستقر در این منطقه و سایر مصرف‌کنندگان کشور بوده که به اتمام رسیده ودر حال حاضر در مدار شبکه سراسری برق قرار گرفته است.

همچنین یکی از طرح‌های بزرگ و زیربنایی توسعه بخش چادرملو، پروژه احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر اردکان و انتقال بخشی از آن به مجتمع صنعتی چادرملو است. این طرح تاثیر قابل توجهی در ارتقا سطح بهداشت ساکنین شهر و نیز جلوگیری از هدر رفت آب دارد، درحالی که چادرملو برای اجرای این طرح در اردکان مبلغ  1939 میلیارد ریال هزینه کرده است. نباید فراموش کرد این پروژه‌های زیربنایی که منافع آن برای عامه بوده، اقداماتی فراتر از وظایف یک شرکت صنعتی است.

بخشی از اقدامات زیست محیطی شرکت

-  ایجاد بیش از300  هکتار باغ میوه مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد

 - درخت‌کاری گونه‌های غیر مثمر و مقاوم در شرایط کویری در مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد

 -  استفاده از تجهیزات غبارگیر و فیلترهای کیسه‌ای در کارخانه گندله‌سازی اردکان به‌منظور کاهش میزان ذرات آلاینده محیط زیست

 - ایجاد 85 هکتار فضای سبز با گونه مختلف درخت و گیاهان مقاوم در کویردر مجتمع معدنی چادرملو

 - ایجاد آبشخور برای حیوانات و حیات وحش در کویر

 - ساخت ابنیه برای محیط بانان پناهگاه حیات وحش دره انجیر – نی‌باز

 -  بهره‌برداری از آب شور چاله ساغند و تصفیه آن و جایگزین با آب شیرین بهاباد

 - همکاری در تامین نیروی محیط بانان منطقه

 - خرید و نصب ایستگاه کامل سنجش آلودگی هوا در شهر اردکان

 -  اجرای برنامه جداسازی زباله های خانگی شامل پسماندهای آلی، شیشه و کاغذ (از مبدا تولید)

 - ارایه پروژه‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست در بخش تحقیق و توسعه (R&D)

- استفاده از سیستم تر در کارخانجات فراوری سنگ آهن جهت کاهش ورود ذرات گرد و غبار به محیط بیرون

گفتنی است، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تا کنون با سرمایه‌گذاری بیش از 61 هزار میلیارد ریال در شهرستان اردکان و اشتغال بیش از 8 هزار نفر که بالغ بر 98 درصد شاغلین بومی و نیز ایجاد 35 هزار شغل غیرمستقیم، توانسته است به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین واحدهای صنعتی استان یزد، نقش انکار ناپذیری در بهبود کیفیت زندگی شهروندان داشته باشد.

منشاء خدمات انکار ناپذیر در رونق اقتصادی و توسعه پایدار

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با سال‌ها فعالیت در استان یزد، منشاء خدمات انکار ناپذیر در رونق اقتصادی و توسعه پایدار شهرستان اردکان بوده و بیان آمار و ارقام شاهدی بر این مدعا است. بدیهی است وجود واحدهای صنعتی در هر نقطه از جهان برخی پیامدهای فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی دارند که گریز از آن‌ها اجتناب ناپذیراست اما همان‌طوری‌که در هر نقطه از جهان در کنار این واحدهای صنعتی، تدابیری جهت کاهش میزان اثرات منفی آنها اتخاذ می‌شود چادرملو نیز نهایت تلاش خود را برای کاهش آسیب‌ها و ارتقای شاخص‌های زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مصروف داشته و آن را از وظایف خود می‌داند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 124 درصدی مبلغ فروش محصولات چادرملو
دور اندیشی و حاشیه امن در چادرملو
شرکت فولاد خوزستان، پیشتاز در انجام مسئولیت‌های اجتماعی
اهدای خون توسط جمعی از پرسنل و مدیران شرکت فولاد امیرکبیر کاشان
بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ازسوی شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی
دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی را فراموش نکرده‌ایم
ورود بنگاه‌های اقتصادی به مقوله سازندگی، مسئولیت اجتماعی این واحدهاست
پایه‌گذاری کمیته ملی مسئولیت اجتماعی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: