ترکیه همچنان صادرکننده خالص فویل‌های آلومینیومی در منطقه باقی می‌ماند
واردات، تأثیری در تولید فویل آلومینیومی ترکیه داشت؟

ترکیه همچنان صادرکننده خالص فویل‌های آلومینیومی در منطقه باقی می‌ماند

واردات، منبع تأمین حدود 50 درصد از تقاضای فویل آلومینیومی ترکیه بوده است. به‌طور کلی، حجم واردات ترکیه همگام با رشد تقاضای آن با نرخ رشد متوسط سالانه 5.5 درصدی رشد کرد و در سال 2017 به‌حدود 42 هزار تن رسید. لازم به اشاره است که بحران‌های اقتصادی جهانی بین سال‌های 2008 و 2009، تنها بازار وارداتی این کشور را تحت تأثیر قرار داد در حالی که بازار صادراتی آن، فارغ از این بحران‌ها به رشد خود ادامه داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مهم‌ترین تأمین‌کنندگان خارجی فویل ترکیه، کشورهای چین، آلمان، ایتالیا و یونان بوده‌اند. با دقت به طیف خریداران فویل از ترکیه، مشاهده می‌شود که آلمان و ایتالیا که از اصلی‌ترین خریداران فویل ترکیه بودند، از اصلی‌ترین فروشندگان این محصول به ترکیه نیز محسوب می‌شوند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، این امر از تنوع بالای فویل‌های آلومینیومی در بازار نشات می‌گیرد که هر کشوری بر توسعه ظرفیت‌های تولید انواع خاصی از فویل‌های آلومینیومی تمرکز کرده‌اند. این امر سبب شده تا تجارت فویل‌های آلومینیومی بیشترین سهم را از مصرف آن در کل جهان در بین تمامی نیمه‌ساخته‌های آلومینیومی داشته باشد. هم‌راستا با همین امر نیز گفتنی است که آلمان و ایتالیا نه‌تنها از بزرگ‌ترین واردکنندگان فویل در جهان به‌شمار می‌روند، بلکه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان آن نیز در سطح جهان هستند.

تراز تجاری بازار فویل آلومینیومی ترکیه در سال‌های ابتدایی از دوره مورد بررسی، اندکی منفی بوده است، اما پس از سال 2008 تراز آن مثبت شد و حجم تولید فویل این کشور از میزان تقاضای آن پیشی گرفت و سبب افزایش صادرات نسبت به میزان واردات آن شد. بین سال‌های 2012 تا 2014، مقدار خالص صادرات تقریبا ثابت، حدود 31 هزار تن و تا سال 2014 تقریبا در این سطح باقی ماند. سال 2015، جهشی دیگر در صادرات خالص فویل از ترکیه اتفاق افتاد و خالص صادرات آن با بیش از 11 هزار تن افزایش به حدود 44 هزار تن رسید. لازم به اشاره است که این جهش‌ها، تقریبا هم‌زمان با توسعه ظرفیت‌ها و افزایش تعداد واحدهای تولیدکننده در این حوزه بوده است؛ به‌عنوان مثال، تا پیش از سال 2008 تعداد واحدهای فعال 13 واحد بود که در سال 2008 به 17 واحد افزایش یافت. انتظار می‌رود که افزایش تولید از این واحدها و دست‌یابی به 100 درصد ظرفیت عملی، طی سال‌های بعدی منجر به افزایش تولید و متعاقبا افزایش صادرات شود. روندی مشابه نیز در دوره‌های بعدی مورد نظر قابل مشاهده است.

در حالی که خالص صادرات ترکیه طی سال‌های گذشته رشد چشم‌گیری را رقم زده است، اما انتظار می‌رود که در آینده از شدت رشد آن کاسته شود. با توجه به اینکه بازار عرضه این کشور عمدتا متکی به بازارهای صادراتی است و ریسک آن وجود دارد که طی گذر زمان این بازارها اشباع شده و با افزایش تعداد رقبا در آن‌ها، افزایش فروش دشوارتر شود، انتظار می‌رود که طی سال‌های آتی از شدت رشد صادرات فویل ترکیه کاسته شود. در عین حال نیز، رشد تقاضای مورد انتظار از ترکیه با توجه به پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی آن، روندی صعودی را نشان می‌دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افزایش مصرف مفتول ترکیه با رونق ساخت‌و‌ساز
ترکیه رتبه 10 صادرات جهانی مفتول فولادی
صادرات آلومینیوم متوقف شده است
سایه مرگ بر سر صنایع تولیدی
عبور صادرات معدن و صنایع معدنی از مرز 7 میلیارد دلار
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: