خودباوری؛ مقدمه شکوفایی تولید بومی
اهمیت مقوله بومی‌سازی در مجتمع فولاد خراسان

خودباوری؛ مقدمه شکوفایی تولید بومی

افزایش اتکا به توانمندی داخلی در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید، یا آن چه که اصطلاحا بومی سازی نامیده می شود، بیش‌تر از جنبه «اقتصادی» مورد تاکید قرار گرفت. اما واقعیت این است که اتکا به تولید بومی دستاوردهای مهم اجتماعی، سیاسی و علمی را در پی دارد که گاه به مراتب مهم‌تر از ارزش اقتصادی صرف بومی‌سازی فرایندهاست.

کمک به ایجاد اشتغال، بومی‌سازی دانش فنی در کشور، مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان که با ایجاد یاس و ناامیدی در مردم به‌دنبال جمع‌آوری برگ‌های برنده در نبردهای سیاسی و غلبه در مصاف های دیپلماتیک هستند، استقلال افزون‌تر در سپهر برنامه‌ریزی توسعه کشور و نهایتا جلوگیری از توقف تولید در شرایط بحرانی، از جمله مهم‌ترین دستاوردهای هر چه بومی‌تر شدن فرآیند تامین تجهیزات ضروری تولید در داخل کشور است.

کم‌تر کسی در این گزاره تردید روا می دارد که بومی‌شدن دانش فنی می‌تواند بذر توسعه مستمر و بلند مدت یک کشور باشد و شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین نمودهای ایفای «مسئولیت اجتماعی» توسط صنایع مادر و بزرگ در کشور، کمک به استفاده هر چه بیش‌تر از توانمندی‌های متخصصان دانش ورز داخلی است.

کاهش وابستگی به خارج، دسترسی آسان‌تر به قطعات و تجهیزات و در نتیجه بالارفتن زمان در دسترس بودن خط تولید، جلوگیری از خروج ارز از کشور، ایجاد اشتغال و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای پیوستگی دو حوزه حیاتی «دانش» و «تولید» را هم می‌توان در فهرست دستاوردهای اقتصادی اهتمام به امر مبارک بومی‌سازی و هم در ارتقای توان ساخت داخل جای داد.

بومی‌سازی حلقه به حلقه؛ کلیدِ تحقق راهبرد بومی‌سازی

مجتمع فولاد خراسان، بزرگترین مجتمع صنعتی شرق کشور است که توانسته زنجیره تولید فولاد را در استان خراسان رضوی از مرحله گندله‌سازی، احیای مستقیم، فولادسازی و نورد در سایت نیشابور تکمیل کند. این شرکت که تا کنون به بومی‌سازی 4 هزار قطعه مورد نیاز مجتمع  دست زده است، در چشم انداز میان مدت خود به دنبال نهادینه‌سازی دانش فنی و استفاده از توان قطعه‌سازان داخلی بوده تا این تعداد را به 8 هزار قطعه «ساخت داخل» برساند.

یکی از گام‌های مهم مجتمع در سال‌های اخیر، راه‌اندازی نمایشگاه دائمی بومی سازی است که ویترینی از زمینه‌های همکاری با سازندگان داخلی را پیش روی طراحان، سازندگان و صنعت‌گران داخلی قرار داده است. همکاری با بیش از 120 سازنده داخلی و ساخت حدود چهار هزار قطعه مورد نیاز صنعت فولاد در داخل کشور، نمایی گویا از اهتمام بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی شرق کشور به این امر مهم و حیاتی است.

با ایجاد این نمایشگاه مشخصات فنی قطعات مورد نیاز آماده و به سازندگان داخلی ارایه می‌شود. به این ترتیب فولاد خراسان، در نمایشگاهی متمرکز، مجموعه‌ای از قطعات و تجهیزات را با ویژگی‌های مطلوب و مورد نیاز در اختیار صنعت‌گران، سازندگان استان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار داده تا دانش خود را در قالب مهندسی معکوس، بدل به دستاوردهای تکنیکی و فناورانه کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ساخت کمپرسور «GQ 2223» توسط «پیشگامان صنایع آسیا»
قیمت‌گذاری دستوری، تامین نقدینگی و فروش محصولات فولادی را با چالش مواجه کرده است
فولاد خراسان موفق در تکمیل زنجیره تولید فولاد
اساس بورس، عرضه کالا و رقابت است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: