بومی‌سازی مهم‌ترین تجهیز گلوگاهی خط تولید
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون خبر داد:

بومی‌سازی مهم‌ترین تجهیز گلوگاهی خط تولید

مهندس «جهانگیر رضوی» معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون گفت: با حمایت شرکت مس و با تکیه بر توان و تجربه معاونت مهندسی مجتمع سونگون موفق به بومی‌سازی شیر هیدرولیک پمپ استیشن (TPS)، که نقشی حیاتی در فرایند تولید دارد، شدیم.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شرکت ملی مس، معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون با بیان اینکه رویکرد حمایت از کالای ایرانی سال‌های زیادی است که در شرکت مس و مجتمع مس سونگون مورد توجه بوده است، گفت: با توجه به نام گذاری سال 97 به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» امسال به‌صورت ویژه ‌برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی قطعات استراتژیک خط تولید شده است.
وی افزود: در این زمینه کمیته‌ای متشکل از امورهای تغلیظ، مهندسی، انبارها و سفارشات و مدیریت مجتمع به نام کمیته اقلام شکل گرفته و به‌طور مداوم جلسات این کمیته برگزار می‌شود تا امکان بومی‌سازی اقلام استراتژیک و راهکارهای اجرایی‌سازی آن مورد بررسی قرار بگیرد.
رضوی تصریح کرد: اگر همان هزینه‌ای که صرف واردات می‌شود، صرف تشویق سازندگان ایرانی کنیم و به آن‌ها تضمین برای خرید بدهیم مطمئناً در داخل محصولات باکیفیت‌تر و بهتری را خواهیم ساخت.
وی با تأکید بر موقعیت ویژه خط تولید مجتمع مس سونگون اظهار داشت: در مجتمع‌های دیگر شرکت مس، پساب کارخانه به‌صورت ثقلی به سد باطله می‌رود اما در مجتمع سونگون، باطله با هزینه‌های بسیار زیاد و در شرایط سخت به سد باطله پمپاژ می‌شود. 
رضوی تصریح کرد: به خاطر همین شرایط حوزه مهندسی مجتمع مس سونگون از جایگاه‌ مهمی در فرایند خط تولید برخوردار است و باید به‌طور مداوم شرایط پایداری تولید را حفظ کند. علاوه براین، حدود 60 درصد نیروی انسانی معاونت مهندسی و مدیریت انرژی درگیر با بحث پمپاژ باطله است و این موقعیت خاص امور مهندسی مجتمع مس سونگون را با تمام مجتمع‌های دیگر حتی در سطح بین‌المللی با 24 پمپ و 96 نفر نیروی انسانی نشان می‌دهد.
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون با اشاره به اهمیت حیاتی شیرهای‌ هیدرولیک TPS بیان کرد: در اواخر سال 95 گزارش‌هایی در مورد اهمیت این شیرهای هیدرولیک که ساخت آمریکا بود تهیه کردیم و شرکت مس تأیید کرد که اقداماتی در زمینه بومی‌سازی و مهندسی معکوس شیرهای پمپاژ TPS (پمپ استیشن) انجام دهیم.
به گفته مهندس جهانگیری رضوی این اقدام مهم و ارزشمند در بهمن‌ماه سال 96 به بار نشست و نزدیک یک سال است که شیر هیدرولیک ساخت داخل کار می‌کند.
وی با تأکید بر این‌که اطلاعات فنی که معاونت مهندسی در این زمینه داشت کمک زیادی به ساخت این تجهیز اساسی کرد، گفت: برای اطمینان از روند بومی‌سازی و افزایش درصد موفقیت فرایند ساخت داخل را فقط به یک سازنده محدود نکردیم و هم‌زمان هم در تهران و هم در تبریز این کار دنبال شد تا هرکدام که شیر هیدرولیک مطلوب‌تری بسازند از آن استفاده کنیم.
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون پیشنهاد داد: اگر در سایر شهرها به‌خصوص در شهرهای استان آذربایجان شرقی کسانی هستند که قصد همکاری دارند پیشنهاد ما این است که از سایت بازدید کنند و بر اساس تجربه‌های فنی معاونت مهندسی و مدیریت انرژی این تجهیز را بسازند.
رضوی درباره اهمیت شیرهای هیدرولیک و بومی‌سازی آن گفت: ما موفق به بومی‌سازی شیر هیدرولیکی شدیم که یک گلوگاه حیاتی در فرایند تولید است و در مسیر پمپاژ باطله با درصد جامد 50 و فشار 80 بار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: یک موضوع مهم دیگر در بحث شیرهای هیدرولیک این است که این شیرها در تیراژ بالا تولید نمی‌شوند، سفارشی هستند و در کل کشور چنین شیری کاربرد ندارد و خریدار دیگری وجود ندارد.
معاون امور مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سونگون درباره میزان صرفه‌جویی در بومی‌سازی این تجهیز گفت: هزینه واردات این شیر 3.5 تا 4 میلیارد تومان است ولی به‌صورت تقریبی هزینه ساخت آن در داخل نهایتاً 600 میلیون تومان می‌شود که با این امر، مانع خروج ارز از کشور شدیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آغاز عملیات اجرایی طرح هیپ لیچینگ در مجتمع مس سونگون
ساخت کمپرسور «GQ 2223» توسط «پیشگامان صنایع آسیا»
لزوم بومی سازی تکنولوژی کوره بلند، برای بهره گیری از ذخایر استراتژیک زغال سنگ کشور
بومی‌سازی 90درصد قطعات سایشی کارخانه تغلیظ سونگون
آغاز عملیات اجرایی پروژه هیپ لیچینگ در مجتمع مس سونگون
رشد بیش از 6 درصدی تولید مس محتوی در هفت‌ماهه امسال
پایداری تولید و استفاده از تکنولوژی‌های نو در همکاری با دانشگاه
رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات
رشد 11 در صدی حمل ماده معدنی در سال 97
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: