چین؛ غول مصرف‌کننده کرومیت
بررسی تجارت جهانی و منطقه‌ای کرومیت (2)

چین؛ غول مصرف‌کننده کرومیت

سه کشور آفریقای‌جنوبی، قزاقستان و هند بیشترین ذخایر مورد بهره‌برداری کرومیت دنیا را در اختیار دارند. حدود 510 میلیون تن ذخایر کرومیت در دنیا شناسایی شده‌اند که حدود 430 میلیون تن در آن در 2 کشور آفریقا و قزاقستان قرار دارد. 90 درصد از مصرف کرومیت در صنایع متالورژیکی و تولید فروکروم است. به گزارش فلزات آنلاین روند تولید کرومیت در دنیا صعودی بوده و از سال 2008 تا کنون با سرعت رشد متوسط سالانه 3 درصد افزایش یافته است. در سال 2017 بیش از 30 میلیون تن کرومیت در دنیا از معادن برداشت شد و به طور میانگین بیش از 80 درصد از تجارت کرومیت دنیا به مقصد چین رهسپار شده است.

به گزارش فلزات آنلاین، گسترش تقاضای مصرف کروم در صنایع مختلف، باعث افزایش اکتشاف و تولید این کانسار با ارزش در دنیا شده است. در 12 سال اخیر روند تولید کرومیت در دنیا تقریبا صعودی بوده و با سرعت رشد مرکب سالانه 3 درصد افزایش یافته است. تولید سال 2006 حدود 23 میلیون و سال 2017 بیش از 30 میلیون تن بود و کاهش تولید سال 2009 نیز در پی مشکلات فنی در معادن آفریقای جنوبی و افول بازارها به دلیل بحران جهانی اقتصاد رخ داد.

آفریقای جنوبی بیش از 50 درصد از تولید جهانی کنسانتره کرومیت را بر دوش دارد و معادن قزاقستان، هند، ترکیه نیز به ترتیب سهم‌‌های 14، 10 و 8 درصدی از تولید دارند. کشورهایی مانند آلبانی، استرالیا، برزیل، فنلاند، ایران و عمان در جمع سایر کشورهای تولیدکننده کرومیت قرار دارند. طبق گزارش‌های موجود، 95 درصد از ذخایر کرومیت دنیا به ترتیب در قزاقستان، آفریقای جنوبی و هند قرار دارد.

چین بزرگترین واردکننده کرومیت در دنیاست. به طور میانگین بیش از 80 درصد از تجارت کرومیت دنیا به مقصد چین رهسپار می‌شود. چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد دنیا، اصلی‌ترین مصرف‌کننده فروکروم و کرومیت در دنیاست. واردات روسیه نیز حدود 5 درصد از تجارت کرومیت را تشکیل می‌دهد. هند و آمریکا از دیگر واردکنندگان بزرگ کرومیت دنیا محسوب می‌شوند. در نمودار شماره 1، روند واردات جهانی کرومیت و سهم کشورهای بزرگ واردکننده نشان داده شده است.

ارزش متوسط صادرات هر تن فروکروم در سال 2017 حدود 1,121 دلار بر تن بود؛ در حالی که ارزش صادرات هر تن کرومیت حدود 188 دلار بر تن گزارش شده است. این اختلاف قیمت، تا حدودی می‌تواند مزیت تولید فروکروم در برابر فروش کنسانتره کرومیت را نشان ‌دهد. البته باید در نظر داشت که صنعت تولید فروآلیاژ به علت مصرف بالای انرژی در تولید و پروسه تولید نسبتا دقیق و پیچیده، صنعت هزینه‌بری است؛ اما به دلیل استراتژیک بودن و تقاضای مصرف بالا در صنعت مادر فولاد، حاشیه سود قابل قبولی دارد که از آن در برابر نوسانات قیمتی و نوسانات عرضه و تقاضا حمایت می‌کند. به همین جهت است که کشورهای تولیدکننده فولاد مانند چین، روسیه و آمریکا تمایل به خرید کنسانتره کرومیت و تولید فروکروم مورد نیاز در داخل کشور خود را دارند.

برای مطالعه قسمت قبلی گزارش اینجا کلیک کنید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سرزمین سیاه؛ تولیدکننده 46 درصد کرومیت دنیا
عبور صادرات معدن و صنایع معدنی از مرز 7 میلیارد دلار
راه‌اندازی 60 پروژه بزرگ صنعتی و معدنی پیگیری ویژه می‌شود
ترکیه؛ یکه‌تاز صادرات کرومیت منطقه
آفریقای‌جنوبی، بی‌رقیب در تولید کرومیت
ترکیه و عمان تنها صادرکنندگان منگنز معدنی منطقه
چین؛ غول بزرگ مصرف سنگ منگنز
معادن آفریقای‌جنوبی، تامین‌کننده عمده سنگ منگنز دنیا
ترکیه؛ چهارمین تولیدکننده کرومیت در دنیا
بررسی تولید کروم در جهان در سال 2016
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: