ترکیه؛ یکه‌تاز صادرات کرومیت منطقه
بررسی تجارت جهانی و منطقه‌ای کرومیت (3)

ترکیه؛ یکه‌تاز صادرات کرومیت منطقه

کرومیت عمدتا در دنیا به فروکروم تبدیل می‌شود که در تولید فولاد زنگ‌نزن مصرف می‌شود. کانه‌های تجاری کرومیت حاوی 35 الی 68 درصد اکسید کروم هستند. در سال 2017 بیش از 30 میلیون تن کرومیت در دنیا از معادن برداشت شد که حدود 16 میلیون تن از آن به صورت کنسانتره کرومیت بین کشورها تجارت شده است. آفریقای جنوبی، قزاقستان و ترکیه از بزرگترین صادرکنندگان این محصول در دنیا هستند. ایران و عمان نیز جزو 10 کشور اول دارای ذخایر کرومیت و صادرکننده آن در دنیا محسوب می‌شوند.

به گزارش فلزات آنلاین، گسترش تقاضای مصرف کروم در صنایع مختلف، باعث افزایش اکتشاف و تولید این کانسار با ارزش در دنیا شده است. در 12 سال اخیر روند تولید کرومیت در دنیا تقریبا صعودی بوده و با سرعت رشد مرکب سالانه 3 درصد افزایش یافته است. در نمودار شماره 1 سهم کشورهای صادرکننده کرومیت خاورمیانه و سهم صادرات این منطقه از تجارت جهانی نشان داده شده است. سهم صادرات این منطقه از تجارت جهانی در سال 2017 حدود 13 درصد بود. ترکیه به‌طور میانگین 68 درصد از صادرات منطقه را انجام ‌می‌دهد و این در حالی است که این کشور، دومین کشور بزرگ صادرکننده دنیا است. البته روند صادرات این کشور در سال‌های اخیر اندکی کاهش یافته است که بررسی روند افزایشی صادرات فروکروم این کشور، کاهش صادرات کرومیت در این بازه را توجیه می‌کند. این موضوع حاکی از تغییر استراتژی این کشور از فروش کرومیت به مصرف آن برای تولید فروکروم است. میزان ذخایر ترکیه حدود 26 میلیون تن برآورد شده است که حدود 4 درصد از ذخایر کرومیت شناخته شده دنیا محسوب می‌شود.

عمان با میانگین صادرات 415 هزار تن، دومین صادرکننده خاورمیانه و هفتمین صادرکننده بزرگ دنیا در سال 2017 بود. ذخایر عمان حدود 2 درصد از ذخایر کل جهان است و این کشور از سال 1980 معدن‌کاری و صادرات خود را آغاز کرده است. اصلی‌ترین ذخایر این کشور در کوه‌های منطقه صحار است و کانسنگ و کنسانتره تولیدی این کشور گرید متالورژیکی دارد. سنگ‌های کرومیت عمان، پایین‌ترین قیمت بازار را در مقایسه با کرومیت کشورهای دیگر منطقه دارد؛ زیرا اولا هزینه‌های تولید این کشور بسیار کم است و شرایط بیابانی و کم بارش این کشور به تولیدکنندگان امکان فعالیت در بازه زمانی بیشتری در طول سال را فراهم می‌کند و سیستم حمل و نقل پیشرفته این کشور نیز امکان حمل در کمترین زمان و هزینه را به تولیدکنندگان می‌دهد، عامل دوم دیگر، کم بودن عیار کانسنگ کرومیت است. تقریبا تمام صادرات کرومیت از عمان به صورت فله با استفاده کشتی‌های کانتینر بر، به چین صادر می‌شود. عیار معادن منطقه سوهار حدود 35 الی 45 درصد است.

سهم ایران از صادرات جهانی کرومیت در سال 2017 حدود 3 درصد بود و این کشور در رده 6 صادرکنندگان دنیا قرار گرفت. میانگین صادرات ایران حدود 380 هزار تن در سال است که در سال 2017، تقریبا 98 درصد صادرات به مقصد چین بود. یک درصد از کرومیت ایران نیز به ژاپن بارگیری شد. ذخایر کروم ایران حدود 17 میلیون تن برآورد شده است و 42 معدن در استان‌های مختلف مثل خراسان، هرمزگان و کرمان وجود دارد که برخی از آن‌ها در حال بهره‌برداری هستند. معدن فاریاب کرمان با در دست داشتن حدود 70 درصد ذخایر ایران، بزرگترین تولیدکننده کرومیت ایران است. عیار کرومیت تولید این معدن حدود 50 درصد است.

برای مطالعه قسمت های قبلی گزارش اینجا کلیک کنید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
کاهش قیمت کروم باعث افت 79 درصدی درآمد هر سهم Tharisa شد
سرزمین سیاه؛ تولیدکننده 46 درصد کرومیت دنیا
افزایش مصرف مفتول ترکیه با رونق ساخت‌و‌ساز
ترکیه رتبه 10 صادرات جهانی مفتول فولادی
عبور صادرات معدن و صنایع معدنی از مرز 7 میلیارد دلار
راه‌اندازی 60 پروژه بزرگ صنعتی و معدنی پیگیری ویژه می‌شود
چین؛ غول مصرف‌کننده کرومیت
آفریقای‌جنوبی، بی‌رقیب در تولید کرومیت
ترکیه؛ چهارمین تولیدکننده کرومیت در دنیا
بررسی تولید کروم در جهان در سال 2016
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: