ذوب آهن اصفهان با اقدامات خود در صنعت کشور می درخشد
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت:

ذوب آهن اصفهان با اقدامات خود در صنعت کشور می درخشد

«برات قبادیان» معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در ذوب آهن اصفهان، ضمن بازدید از خط تولید ریل و پروژه‌های این شرکت ازجمله پروژه pci، با مدیرعامل و دیگر مسئولان ذوب آهن دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، قبادیان در دیدار از این شرکت، ذوب آهن را اولین واحد بزرگ صنعتی کشور نامید که نقش عمده‌ای در شکل‌گیری صنایع و منابع انسانی متخصص بخش صنعت کشور ایفا کرده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت افزود: این شرکت همچنان با اقدامات و اجرای پروژه‌هایی که بسیار جدید و مورد نیاز کشور است مانند تولید ریل که در گذشته وارد می‌شد در صنعت و اقتصاد کشور می‌درخشد.

همچنان، تولیدات و برنامه‌های ذوب آهن برای صنعت و اقتصاد کشور امیدوار کننده است و مدیریت این شرکت به خوبی توانسته در این زمینه عمل کند.

وی در ادامه با ذکر خاطراتی از حضور خود در دوران جوانی در ذوب آهن اصفهان گفت: این حضور، شخصیت کاری من را شکل داد و به رشته مهندسی مکانیک علاقمند شدم و در این رشته تحصیل کردم.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات مربوط به ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور، از اجرای طرح «تاپ» با هدف برقراری تعامل و ارتباط نزدیک‌تر بین دانشگاه‌ها و صنعت خبر داد و گفت: طی این طرح، سامانه‌ای ایجاد می‌شود که توانمندی دانشگاه‌ها و نیازهای بخش صنعت در آن‌جا ثبت شده و بدین ترتیب امکان سوق دادن پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا به‌سمت نیازهای بخش صنعت با سهولت فراهم می‌گردد . این طرح در واقع دو هدف عمده توانمندسازی بخش تولید و توسعه اشتغال پایدار را دنبال می‌نماید. 

دکتر قبادیان افزود: در آستانه اجرای طرح «تاپ» از شرکت‌های بازدید می‌کنم که به لحاظ مدیریتی و توان فنی، جایگاه والایی دارند و ذوب آهن اصفهان یکی از این شرکت‌های تاثیرگذار است.

مهندس یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به تفاهم‌ها این شرکت با دانشگاه‌های مختلف در راستای افزایش تعامل و همکاری، گفت: این مجتمع عظیم صنعتی از دیرباز به جایگاه دانشگاه، علم و فناوری متعقد بوده و در تعامل با نخبگان دانشگاهی کشور، پروژه‌های موثر و مهمی اجرا کرده است.

ذوب آهن، مدرن است اما مشکل مواد اولیه دارد

وی افزود: این شرکت از تجربه و قدمت 50 ساله برخوردار است اما به جز ساختمان‌ها، اثر دیگری از 50 سال گذشته باقی نمانده چرا که تمام تجهیزات نوسازی و بازسازی شده و مدرنیزاسیون در این شرکت همواره اجرا گردیده است.

مدیرعامل ذوب آهن تصریح کرد: قدمت پنجاه ساله این شرکت باعث می‌شود ، عده‌ای ، عامل مشکلات ذوب آهن را فرسودگی تجهیزات بدانند در حالی‌که، تجهیزات مدرن در ذوب آهن اصفهان نصب شده که بسیاری از آن‌ها به دست توانمند متخصصین داخلی و در بدترین شرایط تحریم صورت گرفته است.

مهندس یزدی زاده، مشکل اصلی این شرکت را تامین مو اد اولیه به‌ویژه سنگ آهن ذکر کرد و گفت: رقبای ذوب آهن برای خرید سنگ آهن به راحتی بهای بیشتری می‌پردازند و این امکان پرداخت را به‌دلیل برخورداری از یارانه انرژی دارند. 

وی افزود : ذوب آهن از روش کوره بلند استفاده می‌کند که در این روش زغال و کک، حامل‌های اصلی انرژی هستند و این شرکت به‌دلیل نامرغوب بودن زغال داخلی، چاره‌ای جز تامین 30 تا 40 درصدی زغال مورد نیاز خود از خارج کشور ندارد. این امر به‌معنای تامین مواد اولیه با قیمت‌های جهانی است در حالی‌که سایر شرکت‌های فولادی ایران، از یارانه انرژی بهره‌مند هستند که برای هر کیلو فولاد، 400 تومان تفاوت قیمت با ذوب آهن ایجاد می‌کند.

مدیرعامل ذوب آهن یادآور شد: این شرکت هم اکنون به‌دلیل کمبود مواد اولیه، با 55 درصد ظرفیت خود کار می‌کند و برای حل این مشکل به دنبال حمایت مالی نیست، بلکه حمایت دولت برای تامین پایدار مواد اولیه از طریق معادنی که روزگاری توسط ذوب آهن راه‌اندازی شدند، برای این شرکت حیاتی است.

مهندس یزدی زاده به اقدامات این شرکت برای تامین آب نیز اشاره کرد و گفت: ذوب آهن در استفاده از پساب برای تامین آب مورد نیاز خود، پیشگام بوده و تا 3 یا 4 سال آینده با انجام اقدامات لازم، تمامی آب مورد نیاز خود را از طریق پساب شهرهای اطراف تامین می‌کند و از آب خام به‌طور محدود و برای شرب استفاده خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
لزوم تغییر قوانین آموزشی به‌سمت صنعتی‌شدن
امکان رفع نیازهای فناورانه بخش معدن و صنایع معدنی فراهم می‌شود
ذوب آهن اصفهان، طلیعه صنعت فولاد کشور است
تدابیر لازم برای تامین سنگ آهن درشت دانه مورد نیاز ذوب آهن اندیشیده می‌شود
لزوم بومی سازی تکنولوژی کوره بلند، برای بهره گیری از ذخایر استراتژیک زغال سنگ کشور
ظرفیت تولید ذوب آهن اصفهان پس از انقلاب تا کنون 6 برابر شده است
ذوب آهن اصفهان، پیشگام و پیشران صنعت کشور است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: