صادرکنندگان در انتظار حمایت دولت در فضای پر ریسک صادرات
یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق طی یادداشتی در فلزات آنلاین اعلام کرد:

صادرکنندگان در انتظار حمایت دولت در فضای پر ریسک صادرات

صادرات در شرایط کنونی، امری بسیار پر ریسک محسوب می‌شود. در شرایطی که فضای کلی به سمتی می‌رود که صادرکنندگان ایرانی با محدودیت‌های تحریم مواجه هستند، قوانین و مقررات دست وپا گیر در این حوزه عملا دست فعالان این حوزه در داخل کشور را از هر دو سو تحت فشار فزاینده‌ای قرار داده است. نمونه بارز این مشکل، صنعت فولاد کشور است که ظرفیت بالای تولید در داخل، بازار کافی پیدا نکرده و عدم ایجاد ظرفیت کافی صادرات در این بخش، می‌تواند به کاهش تولید منجر شود. در این راستا، تخصیص و اجرایی شدن بودجه پروژه‌های عمرانی که مصرف عمده صنعت فولاد است، می‌تواند تلاش موثری در حمایت از تولید در کشور باشد.

وضعیت بودجه‌های عمرانی

بودجه عمرانی سال 1398 نسبت به سال قبل که شصت هزار میلیارد تومان بود، تغییر اندکی داشته است و امسال، میزان 65 هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی اختصاص یافته‌ است. در صورتی که اگر به عملکرد سال قبل دقت شود، تنها چیزی در حدود 30 درصد عملیاتی شده است؛ بنابراین این نگرانی وجود دارد که نقش بودجه عمرانی در رابطه با مصالح ساختمانی، فولاد و موارد دیگر محدود کننده باشد. به‌عنوان مثال، ظرفیت ایجاد شده در بخش فولاد، در حال حاضر در حدود 24 میلیون تن در کشور است و مصرف داخلی حداکثر به 12 میلیون تن در سال می‌رسد. بنابراین با در نظر گرفتن این آمار، اگر بودجه عمرانی افزایش ناچیزی مطابق آنچه که ارائه شده است داشته باشد، در مصرف فولاد و سیمان نقش جدی و پررنگی خواهد داشت؛ چرا که در شرایطی کنونی کشور به‌دلیل وضع تحریم‌ها، محدودیت‌های زیادی در صادرات وجود دارد و تنها امکان صادر کردن حجم اندکی از مازاد نیاز تولید داخلی وجود دارد. در نتیجه، انتظار می‌رود با تصویب این رقم، تولید فولاد به‌میزان زیادی کاهش یابد و تبعات منفی ناشی از آن گریبان‌گیر این صنعت شود.

از این رو دولت به‌منظور حمایت از تولید در این بخش، باید بودجه‌های عمرانی به‌ویژه در بخش ساختمانی و مسکن را افزایش داده یا موانع موجود بر سر راه صادرات را هموار کند.

دولت باید بودجه بخش صادرات را چه از جنبه عملکرد و چه از منظر تخصیص، مورد بررسی مجدد قرار دهد. در بخش صادرات باید مشوق‌های عملیاتی ویژه قرار داد و این مشوق‌ها باید ضمانت اجرایی داشته باشند؛ که البته این بدان معنی است که دولت باید عملکرد خود را در این بخش اصلاح کند. رویه‌ای که دولت در طی 8 سال گذشته در پیش گرفته، به این صورت بوده که اعتبار بودجه تعریف می‌شد اما در عمل یا اقدامی صورت نگرفته و یا مبلغ آن پرداخت نشده است.

در حوزه تضمین صادرات نیز، باید بودجه نهادها و بیمه های صادراتی افزایش پیدا کند تا این نهادها بتوانند مشکلات پروژه‌های عمرانی خارج از کشور را بر‌طرف کنند. مهمترین مشکل پیمانکاران این حوزه در شرایط کنونی، ضعف نظام بیمه‌ای است، چرا که در حال حاضر صادرات کالا با توجه به فضای عمومی صادرات، ریسک بالایی دارد. از این رو، در خصوص نظام بیمه‌ای در سال 98 باید تقویت بودجه‌ای صورت گیرد و پول بیشتری به صندوق‌های بیمه در بخش صادرات تزریق شود.

مورد دیگری که می‌توان در بودجه 98 در لحاظ کرد، در نظر گرفتن بودجه تضمین کالای صادراتی و عملیاتی شدن آن است که می‌تواند به صادرکنندگان اطمینان خاطر بیشتری دهد و آن‌ها را با وجود ریسک‌های بالایی که وجود دارد ترغیب کند.

علل عدم تحقق بودجه‌های عمرانی

در حال حاضر شرایط ناگوار اقتصادی کشور تولید را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. متاسفانه ایران مشکلات زیادی در جذب سرمایه دارد؛ در شرایطی که بازار کشش کافی ندارد و قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده، برای حداقل دستمزد در بودجه 98، تنها 20 درصد افزایش در نظر گرفته شده است و این امر با توجه به نرخ ارز پیش‌بینی شده در بودجه که 5700 تومان است، افزایش بیشتر قیمت ها را در پی دارد و به تبع آن قدرت خرید مردم کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد.

مورد دیگر این است که واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه‌گذاری به مراتب بیشتری هستند. نقدینگی مورد نیاز واحدهای صنعتی، در حالت خوش‌بینانه دو برابر شده است. سرمایه‌گذاری واحدهای تولیدی، سال گذشته بر پایه نرخ ارز 3700 تومان صورت می‌گرفت و امسال با 7800 تومان انجام می‌شود. البته عوامل دیگری نیز مانند ظرفیت پایین استفاده از نظام بانکی، مسئله بیمه، و مالیات تاثیرگذار هستند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات فرومولیبدن کاهش یافته است
هیچ تحریمی نمی‌تواند قرارداد بلندمدت را لغو کند
تعامل سازنده دولت و مجلس لازمه بودجه‌ریزی صحیح است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: