دستورالعمل ارزی بانک مرکزی به نفع صنایع صادرکننده بازنگری شود
«فلزات آنلاین» پیشنهاد می‌دهد؛

دستورالعمل ارزی بانک مرکزی به نفع صنایع صادرکننده بازنگری شود

بیش از 4 ماه است که از دستورالعمل بانک مرکزی به شماره 208421‏/97 مورخ 18‏/06‏/1397 در خصوص «برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور» می‌گذرد و صادرکنندگان مکلف به بازگرداندن 95 درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما در مهلتی 3 ماهه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی شده‌اند.

بانک مرکزی در حالی از عودت تنها 25 درصد از ارز صادرات به سامانه نیما می‌گوید که بسیاری از صنعت‌گران و صادرکنندگان دستورالعمل مذکور را چندان منطبق با واقعیات روز کشور ندانسته و پیش‌بینی می‌کنند این سخت‌گیری‌ها نهایتا به کاهش صادرات کشور می‌انجامد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مطابق دستورالعمل مذکور تمام صادرکنندگان مکلف به ارائه تعهد برگشت ارز هستند که در صورت عدم تعهد به آن، محرومیت از خدمات بانکی و ممنوع‌الخروجی را برای تعهددهندگان به‌دنبال دارد.

در پی ابلاغ این دستورالعمل به کلیه واحدهای اجرایی و نظارتی، صنایع و تجار کشور نقدهای متعددی به این دستورالعمل وارد کرده­‌اند و عملا آن را نوعی خود تحریمی می‌دانند. این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی بازار ارز کشور، عدم الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما را، تیر خلاصی به ساختار اقتصادی کشور دانسته و مصرانه بر اجرای این دستورالعمل پافشاری می‌کند.

طبق دستورالعمل مذکور که از طرف معاونت ارزی بانک مرکزی به رئیس کل گمرک و رئیس وقت سازمان توسعه تجارت ابلاغ شده است،‌ نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به این شکل است که صادرکنندگان کالا مکلفند حداکثر ظرف مدت 3 ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی،‌ حداقل ۹۵ درصد ارزش گمرکی کالای درج شده در پروانه صادراتی را به چرخه اقتصادی بازگردانند و از طریق سامانه نیما به بانک مرکزی اظهار کنند.

نقدهای وارد بر این دستورالعمل را از چند بعد مختلف می‌توان مورد بررسی قرار داد. اول اینکه در شرایط تحریمی که مشتریان محصولات ایرانی، بسیار سخت‌تر از گذشته امکان پرداخت مطالبات صادرکنندگان را دارند، عملا وصول ارز حاصل از صادرات بسیاری از محصولات طی مدت 3 ماهه تعیین شده ممکن نیست. ضمن اینکه برخی از صادرکنندگان به‌منظور حفظ جذابیت محصولات خود اقدام به دریافت وجه آن در بازه‌های زمانی بلندمدت و حتی در چندین قسط می‌کنند؛ در حالی‌که مجبور هستند ارزش گمرکی ثبت شده را در سررسید 3 ماهه و به صورت کامل، یکجا پرداخت نمایند. مشکلات ناشی از دور زدن تحریم‌ها و نقل و انتقالات بانکی غیر مرسوم، موضوع دیگری است که اجرای دستورالعمل بانک مرکزی را با مانع مواجه می‌کند.

از سویی دیگر بسیاری از صنایع تولیدی کشور، میزان ارزبری محصولات تولیدی خود را بسیار بیشتر از 5 درصد در نظر گرفته شده برای بازاریابی و تبلیغات برای محصولات می‌دانند و به عقیده آن‌ها پایین بودن اولویت تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی به ملزومات مورد نیاز، عملا تهدیدی جدی برای حفظ سطح تولید فعلی و صادرات موجود خواهد بود که در آینده‌ای نزدیک، از حجم صادرات کشور و ورود ارز خواهد کاست.

گرچه دلایل بانک مرکزی برای نظام‌مند کردن ورود ارز به کشور، مستدل و منطقی به نظر می‌آید؛ ولی از سویی دیگر سخت‌گیری‌های این نهاد باعث زمین‌گیر شدن صنایع صادراتی غیر نفتی کشور نظیر بخش پتروشیمی، فولاد و سایر صنایع معدنی کشور خواهد شد که قطعا بازی دو سر باختی برای صنعت و بانک مرکزی خواهد بود.

این پایگاه خبری پیشنهاد می‌دهد بانک مرکزی نسبت به تسهیل دستورالعمل مصوب خود به نفع صنایع تولیدی صادرکننده کشور اقدام نماید که افزایش مهلت عودت ارز به کشور برای این صنایع، تخصیص درصد بیشتری از ارز حاصل از صادرات صنایع مذکور به خود آن‌ها برای تامین ملزومات‌شان و بالاتر بردن اولویت تخصیص ارز ملزومات صنعت می‌تواند از جمله اقدامات مثبت در این زمینه باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
80 درصد مشکلات صنعت فولاد، داخلی است
کاهش 50 درصدی صادرات سرب و روی در 9 ماهه سال جاری
زمینه صادرات محصولات ایرانی مهیاست
صادرکنندگان در انتظار حمایت دولت در فضای پر ریسک صادرات
لغو معافیت پرداخت ارزی عراق و افغانستان، مشکل صادراتی ایجاد کرد
صادرات‌ زیر یک میلیون دلاری معاف از تعهد ارزی شد
صادرات امر حیاتی برای تولیدکنندگان محصولات نورد است
بخشنامه جدید ارزی در راه است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: