انحصار در تولید بیلت آلومینیوم بلای جان شده است
مدیرعامل شرکت مهندسی آلوپای:

انحصار در تولید بیلت آلومینیوم بلای جان شده است

مدیرعامل شرکت مهندسی آلوپای گفت: تامین ماده اولیه باکیفیت در صنعت آلومینیوم تبدیل به معضل اساسی این صنعت شده است. انحصار در تولید بیلت آلومینیومی آلیاژی مورد مصرف در تولید پروفیل‌های آلومینیومی در بازاری بدون هیچ محصول وارداتی رقیبی از جمله این معضلات محسوب می‌شوند. وجود و تعدد عرضه‌کنندگان مواد اولیه آلومینیوم، علاوه بر مباحث افزایش کیفیت، موجبات رقابت قیمتی را نیز فراهم خواهد کرد.

نوید موسوی، مدیرعامل شرکت مهندسی آلوپای در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» گفت: در مجموع بیلت‌های مورداستفاده در ایران به انواع مختلف تقسیم می‌شوند: بیلت وارداتی مانند بیلت دوبال و یا بیلت هندی که به‌دلیل مشکلات وارداتی دیگر در بازار داخلی وجود ندارند. مورد دیگر بیلت ایرالکو بوده که اکثر تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی از آن استفاده می‌کنند. بیلت نوع سوم، بیلت غیر ایرالکو است که در بازار به اصطلاح بیلت DC نامیده می‌شود. برخی شرکت‌ها شمش‌های شرکت‌های ایرالکو، المهدی و یا هرمزال را خریداری کرده و در کوره‌های DC، ذوب کرده و  آلیاژسازی می‌کنند؛ اکثر این شرکت‌ها دستگاه همونژایزر ندارند بنابراین در مراحل انجماد شمش، دانه‌بندی این محصولات به درستی صورت نمی‌گیرد در نتیجه کیفیت فینیشینگ و آندایزینگ پروفیل اکسترودشده از بیلت‌های DC مطلوب نیست. نوع دیگری از بیلت وجود دارد که به‌نام بیلت «سرشاخه- ته بیلت» شناخته می‌شود و از ریخته‌گری مجدد پسماندهای بیلت‌های ایرالکو تولید می‌شوند که نسبت به دسته سوم کیفیت پایین‌تری داشته و از نظر آلیاژی بهم ریخته هستند. بیلت آخر، «بیلت ذوب مجدد یا تبدیلی» است که از ذوب ضایعات و آلیاژسازی تولید می‌شود. افزودن روی موجب نرمی، منیزیم موجب سختی و شمش سبب افزایش خلوص می‌شود اما نهایتا پروفیل تولیدی دارای ناخالصی بوده، آنادایز خوبی نداشته و کیفیت سطحی صیقلی مطلوبی نداشته و پروفیل سختی لازم را به‌دست نمی‌آورد. زیرا افزایش منیزیم به‌منظور افزایش سختی موجب افزایش خط‌وخش و  کاهش کیفیت سطح می‌شود.

وی افزود: تمامی بیلت‌های مذکور به‌عنوان ماده اولیه در صنعت پروفیل آلومینیومی کاربرد دارند اما کیفیت محصول پروفیل تولیدی از آن‌ها متفاوت است؛ به‌عنوان مثال پروفیل‌های تولید شده از بیلت‌های سه نوع آخر قابلیت آندایزینگ ندارند اما برای فینیشینگ آن‌ها می‌توان از رنگ استفاده کرد.

موسوی در ادامه گفت: کیفیت بیلت‌های موجود در بازار نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است  و همین مساله سبب مرجوع شدن محصولات می‌شود. استفاده از این نوع بیلت‌ها، کیفیت محصولات تولیدی را نیز کاهش داده است. پس از حذف بیلت آلومینیومی دو بال و همین‌طور بیلت هندی، بیلت داخلی تنها گزینه قابل اتکا تولیدکنندگان داخلی بود. بیلت آلومینیومی آلیاژی داخل کشور به‌صورت انحصاری در اختیار یک شرکت است. همین انحصار مشکلات متعددی را ایجاد کرده است. شرکت‌های تولیدکننده شمش DC در راستای افزایش کیفیت، اقداماتی را انجام داده‌اند اما با توجه به امکانات پایین با مشکلات متعددی در این راستا مواجه هستند؛ به‌عنوان مثال دستگاه هموژنایز همچنان یکی از محدودیت‌ها در این زمینه محسوب می‌شود.

وی ضمن اشاره به اوضاع نابسامان صنعت آلومینیوم کشور، گفت: نابسامانی‌های ایجاد شده در بازار آلومینیوم به‌دلیل واگذاری مجموعه المهدی و از طرف دیگر نوسانات ارزی، عرصه را بر تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی تنگ کرده است. میزان عرضه بیلت و شمش آلومینیومی در 8 ماه گذشته، بسیار اندک شده است. اولویت‌بندی دولت و بخشنامه‌های متعدد وضعیت را وخیم‌تر کرد. این اتفاقات سبب کسب سود هنگفت توسط سودجویان در این حوزه شد، برخی از این سودجویان در حوزه آلومینیوم نیز فعالیت نداشتند. وزیر قبلی صمت می‌توانست مانع این اتفاقات بشود اما فساد موجود در حوزه آلومینیوم شیوع بسیاری پیدا کرده است. این اتفاقات صرفا محدود به حوزه آلومینیوم نبوده و تمامی حوزه‌های فولادی و فلزات غیرآهنی نیز با این مشکلات دست به گریبان هستند. با توجه به شعار سال مبنی بر حمایت از تولید داخل، خودتحریمی‌ها و خلق قوانین عجیب و وقت‌گیر سبب رکود در کشور شده‌ است. عدم توجه به نظرات فعالان صنعت، علت اصلی وضعیت فعلی است. حضور فعالان غیرتخصصی آلومینیوم در بورس در ماه‌ شهریور با هدف کسب سود کوتاه مدت، موجب عدم ثبات قیمتی آلومینیوم شد.

مدیرعامل آلوپای در پایان افزود: رکود و تعطیلی حوزه آلومینیوم از تصمیم غلط وزارت صمت نشات گرفت و تمامی تعطیلی‌ها و بیکاری‌های این حوزه متوجه عدم حمایت درست از صنایع کشور است. مدیران کشور توانایی بالایی دارند اما در جای درست خود به‌کار برده نمی‌شوند. عدم شایسته سالاری در حوزه مدیریت کشور بیداد می‌کند. انحصار تامین‌کنندگان مواد اولیه در کشور، موجب افزایش قیمت بازار و ضرر واحدهای تولیدکننده است. فسادهای موجود در این حوزه، نه تنها صنایع پایین دستی آلومینیوم بلکه سایر واحدهای تولیدی مانند لوازم خانگی را نیز درگیر کرده است. وزیر صمت باید به مشکلات مذکور توجه کند؛ پافشاری و اقتدار وزیر در حل مشکلات، موجبات تحکیم صنایع کشور را ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صادرات آلومینیوم متوقف شده است
آلومینیوم در مسیر رکوردشکنی گام برمی‌دارد
یکه‌تازی معاملات آلومینیوم در بورس کالا
رقابت شدید متقاضیان برای خرید آلومینیوم
ایرالکو در سال 1396، تنها معامله‌گر بازار بود
متقاضیان روی خوش به آلومینیوم نشان دادند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: