مواد فروآلیاژی؛ پلی برای توسعه صنایع فلزی
محمدعلی ناظرف، مدیر بازرگانی هلدینگ صنعتی معدنی پارس گستر چیروک

مواد فروآلیاژی؛ پلی برای توسعه صنایع فلزی

اخیراً نیز حرکت‌هایی در زمینه خودکفایی فروسیلیس انجام و در حدود پنج کارخانه فروسیلیس در ایران تاسیس شد. این امر به خروج از حالت انحصاری بودن فروسیلیس کمک کرده و شرایط دست‌یابی به این ماده را بهبود بخشیده است.

اما همچنان در تامین برخی از فروآلیاژها نظیر فروکروم، فرومنگنز و فروسیلیکومنگنز وابستگی شدیدی به محصولات خارجی و واردات وجود دارد. با توجه به طرح توسعه فولاد کشور و رسیدن به تولید 55 میلیون تنی فولاد در سال و به تبع آن افزایش مصرف مواد فروآلیاژی، نیاز به احداث واحدهای تولیدی فروآلیاژی احساس می‌شود.

محصولات فروآلیاژی نظیر فرومنگنز، فروکروم، فروسیلیس و... به‌طور عمده در صنعت فولاد، به‌عنوان افزودنی جهت تولید فولاد آلیاژی کاربرد دارند. این مواد در فولاد آلیاژی برای اکسیژن‌زدایی و تولید چدن‌های خاص استفاده می‌شوند. بنابراین تامین این مواد برای فراهم کردن کاربردهای متنوعی از انواع فولاد و چدن ضروری به‌نظر می‌رسد. این عناصر باید در قالب مواد فروآلیاژی همچون فروسیلیس، فرومنگنز، فروسیلیکو منگنز، فرو مولیبدن، فروکروم، فروسیلیکو منیزیم، فرو تیتانیم، فرونیوبیم، فرو وانادیم و... استفاده شوند. بنابراین توجه به معادن جهت تولید مواد فرو‌آلیاژی حائز اهمیت است.

با توجه به فناوری موجود، هزینه‌های اقتصادی نیز توجیه‌پذیر خواهد بود. در حال حاضر نیز ایران در زمینه ساخت و راه‌اندازی واحدهای تولیدی فروآلیاژ به دانش فنی مطلوبی دست یافته است. لازم به ذکر است که همچنان برخی از تجهیزات تولید مواد فروآلیاژی از خارج کشور تامین می‌شود، اما در مجموع برای راه‌اندازی واحدهای فروآلیاژی، وابستگی چندانی به کشورهای خارجی وجود ندارد. هم‌اکنون در کشور، چندین کارخانه فروسیلیکومنگنز، فروکروم، فرو منگنز تاسیس شده و در حال فعالیت است.

در صورت تلاش برای رشد صنعت مواد فروآلیاژی، باید در نظر داشت که صنعت فروآلیاژ، بسیار پیچیده‌ است و تولید فروآلیاژ با کیفیت بالا، به تکنولوژی‌ها و بسترهای خاص خود نیاز دارد. اگر بسترهای لازم به دو بخش تقسیم شوند، بخش اول زیرساخت‌های انرژی و بخش دوم روش تولید قابل قبول را تشکیل می‌دهد. چراکه تولید فروآلیاژهای استاندارد و با کیفیت، از نقطه نظر انرژی، امری هزینه‌بر است. به عبارتی، صنعت فروآلیاژ از مصرف بالای انرژی برخوردار است، اما با وجود این و با توجه به طرح هدفمندی یارانه‌ها در ایران، قیمت برق مصرفی در کشور در مقایسه با سایر کشورها ارزان‌تر است. این مسئله دلیلی برای حفظ رقابت‌پذیری برای ایران به‌شمار می‌رود. بخش دوم نیز بر الزام حضور یک تکنولوژی و دانش خوب برای تهیه این مواد معدنی با آنالیز قابل قبول تاکید دارد؛ چرا که روش تولید مدرن، قادر خواهد بود استحصال و استخراج این مواد معدنی را با قیمتی مناسب انجام دهد و همراه با تکنولوژی مناسب، مواد فروآلیاژی مناسبی را تولید کند. 

در حال حاضر در ایران چند واحد فروسیلیس، با کیفیت قابل قبول در محصول تولیدی، راه‌اندازی شده‌اند. موفقیت‌ طرح‌های احداث‌شده بیانگر وجود توانمندی کشور در تولید این محصولات است؛ بنابراین توجه به کسب دانش فنی لازم و اخذ تکنولوژی مناسب در کنار فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب، امری لازم و ضروری به‌نظر می‌رسد.

برای مطالعه کامل این یادداشت و آشنایی با دیگر مباحث مطرح شده نظیر صادرات و واردات مواد فروآلیاژی در ایران، صادرات و واردات مواد فروآلیاژی در ایران، ایران و پتانسیل تولید مواد فروآلیاژی و... به شماره 79 ماهنامه «اخبار فلزات»، بخش فولاد مراجعه کنید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
سرزمین سیاه؛ تولیدکننده 46 درصد کرومیت دنیا
آفریقای‌جنوبی، بی‌رقیب در تولید کرومیت
ایران، بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس منطقه
نگاهی به ابرقدرت‌های صنعت فروآلیاژ جهان
سرعت بالای صنعت فروآلیاژ مالزی
بازیگران اصلی تأمین فروتیتانیوم در آمریکا
نقش چین در کنترل بازار جهانی فروآلیاژ
پیش‌بینی ارزش بازار جهانی فروآلیاژ تا سال 2024
خصوصی‌سازی صنعت فروکروم را رقابتی می‌کند
ترکیه؛ چهارمین تولیدکننده کرومیت در دنیا
بررسی تولید کروم در جهان در سال 2016
تولید دو برابری فروسیلیس غرب پارس تا پایان سال جاری
بازار جذاب فروکروم باعث جذب شرکت پارت گوال شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: