زغال کارخانه‌های کک‌سازی و فولاد در طبس تامین می‌شود

زغال کارخانه‌های کک‌سازی و فولاد در طبس تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس با بیان اینکه زیرساخت های لازم تا حدود زیادی در شهرستان طبس وجود دارد، گفت: با توجه به این مساله می‌توان زغال موردنیاز کارخانه‌های کک‌سازی و صنعت فولاد را تامین کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، رمضان کریتی در نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی که با حضور استاندار و معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد با اشاره به ذخیره 76 درصدی ذخیره زغال‌سنگ در طبس افزود: هنوز اکتشافات در طبس تکمیل نشده است و در آینده ذخایر بالاتر زغالی خواهیم داشت. 
وی بیان کرد: البرز غربی با 6.1 میلیون تن، البرز شرقی با 41 میلیون تن، کرمان با 315 میلیون تن، البرز مرکزی با 505 میلیون تن و طبس با 2 میلیارد و 750 میلیون تن ذخایر زغالی در کشور شناخته شده‌اند. 
عضو انجمن زغال سنگ ایران گفت: رقم بالا مربوط به آمار سال 1377 است و اکتشافات از آن زمان تاکنون به این عدد اضافه نشده است. 
وی ادامه داد: از مجموع ذخایر زغال شهرستان طبس یک میلیارد و 100 میلیون تن زغال سنگ کک شو، یک میلیارد و 400 میلیون تن ذخیره زغال سنگ حرارتی و 250 میلیون تن کک شو نایبند است. 
وی اظهار داشت: شرکت زغال‌سنگ پروده طبس با 1.5 میلیون تن زغال خام و 750 هزار تن کنسانتره در حال فعالیت است که تقریبا به این ظرفیت رسیده‌ایم. 
مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ پروده طبس وسعت منطقه زغال‌دار پروده طبس را یکهزار و 200 کیلومتر مربع ذکر کرد و گفت: در واقع 398 میلیون تن در این منطقه طراحی شده که اگر بخواهیم استخراج کنیم با توجه به شرایط موجود در سال جاری 2 میلیون تن استخراج خواهیم داشت. 
وی اضافه کرد: اگر با این روش جلو برویم حدود 200 سال طول خواهد کشید تا استخراج انجام شود و در پروده یک، استخراج با تجهیزات مکانیزه کنونی 100 سال طول خواهد کشید. 
کریتی گفت: از طرفی کشور نیاز به زغال دارد و 4.5 میلیون تن واحد کک‌سازی آماده شده اما آنچه تولید می‌کنیم 1.5 میلیون تن در کل ایران است پس باید هرچه سریع‌تر به‌سمت توسعه پیش برویم. 
وی افزود: امسال شرکت زغال‌سنگ پروده طبس با رعایت تمام اصول زیست‌محیطی به‌عنوان صنعت سبز انتخاب و لوح تقدیر دریافت کرد. 
وی بیان کرد: وضعیت معادن زغال سنگ با افزایش نرخ‌هایی که صورت گرفته مناسب نیست چوب مهمترین ابزار کار است که کشور در این زمینه مشکل دارد اما قیمت چوب امسال 2 برابر شد. 
مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس گفت: با توجه به افزایش قیمت ذوب آهن اصفهان و افزایش 2 برابری نرخ دلار شرایط خوبی نداریم. 
وی با تاکید بر هدایت مجموعه‌های سنتی به‌سمت نیمه مکانیزه‌شدن گفت: طرح هایی داریم که می‌توان به‌جای چوب از سیستم امولسیون استفاده کرد. 
کریتی افزود: این طرح در شرکت زغال سنگ طبس آماده شده و با شرکت‌های مختلف صحبت کرده‌ایم تا این طرح را داخل ایران تولید کنیم البته اولین مورد را باید خریداری و سپس کپی‌سازی کرد که یک کارگاه مکانیزه یک میلیون یورو هزینه دارد. 
وی تصریح کرد: معادن نمی‌توانند این مبلغ را تامین کنند و نیاز به تامین اعتبار دارند لذا خواهش داریم مشکل مالی ما حل و فصل شود. 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: خراسان‌جنوبی استانی معدنی بوده و توسعه اقتصادی این استان بر مبنای معادن و صنایع معدنی بر کسی پوشیده نیست که در 2 سال گذشته فعالیت‌های خوبی در این حوزه انجام شده است. 
محمد جوانشیر افزود: برق رسانی به معادن شاهکوه نهبندان موضوع بسیار مهمی است و آب این منطقه نیز نیاز به بررسی دارد در حالی‌که هیچ فکری در این زمینه نشده است اما با توجه به وضعیت منطقه باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد. 
وی یکی از مشکلات معدن‌کاران را مالیات بر ارزش افزوده دانست و گفت: در بخش بهره‌برداری مشکل مالیاتی وجود ندارد اما در پروانه های اکتشاف نیاز به دریافت مالیات نیست چون ممکن است تنها 10 درصد به نتیجه برسد. 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی ادامه داد: با هماهنگی و اعتماد دستگاه‌های اجرایی می توان به این موضوع رسیدگی کرد. 
وی گفت: خراسان جنوبی کمترین درآمد سرانه را دارد که خود یک آسیب است و باید با همکاری شرکت‌های توسعه‌ای به‌عنوان یک هسته فرهنگ سرمایه‌گذاری را در بخش معدن ایجاد کرد. 
جوانشیر افزود: باید فعالیت‌های معدنی را در استان برای مردم معرفی کنیم آن وقت می‌توان امیدوار بود با ورود مردم در کار شاهد پیشرفت و توسعه معادن استان باشیم. 
وی اظهار داشت: برای ایجاد فرهنگ مردمی در فعالیت‌های معدنی استان با تلاش فراوان موفق به اخذ مجوز برگزاری کنفرانس معدن در خراسان جنوبی شدیم. 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی گفت: کنفرانس معدن هر دو سال یکبار در تهران برگزار می‌شود که با پیگیری‌ها مکرر قول مساعد داده شد در خراسان جنوبی برگزار شود بنابراین تقاضای حمایت داریم. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: