ایجاد سه هزار شغل از ابتدای سال در بخش معدن و صنایع معدنی

ایجاد سه هزار شغل از ابتدای سال در بخش معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از برنامه راه‌اندازی 1.3 میلیارد دلار پروژه تا انتهای سال 97 خبر داد. این سرمایه‌گذاری سبب ایجاد 3هزار شغل جدید در بخش معدن و صنایع معدنی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقلاز روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در نشست با اعضای اتاق بازرگانی و فعالان بخش معدن استان کرمان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 1.2 میلیارد دلار طرح وارد مدار تولید شده که حاصل آن ایجاد 3هزار شغل بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال نیز 1.3 میلیارد دلار پروژه جدید راه‌اندازی شود که نتیجه آن اشتغال‌زایی برای 3هزار نفر است.

وی گفت: سیاست ایمیدرو قرارگرفتن در کنار بخش خصوصی و گفت‌وگوی مداوم با نهادها و تشکل‌های خصوصی است به‌طوری که بتوان از ارتباط دوسویه به راه‌حل‌هایی در حوزه‌های جذب سرمایه، ایجاد اشتغال، رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه‌گذاری دست یافت.

تصمیم‌گیری دوجانبه

غریب‌پور یکی از آثار چنین نشست‌هایی را تصمیم‌گیری دوجانبه و مشارکتی عنوان کرد و گفت: زمانی که تصمیمات با همکاری و جلب‌نظر بخش خصوصی انجام شود، زمینه تصمیم‌گیری در پشت درهای بسته از بین می‌رود و در عین‌حال از ضمانت اجرایی در خارج از بدنه دولت نیز برخوردار می‌شود.

وی تاکید کرد: در جلساتی که در استان کرمان برگزار کردیم ایده‌هایی در حوزه‌های مختلف اکتشاف، تعیین تکلیف پهنه‌های اکتشافی، دیتا‌های مربوطه و شیوه عمل مطرح شد و بر این اساس ما نیز به‌زودی تصمیم‌گیری لازم را انجام خواهیم داد.

غریب پور به نشست با وزیر امور اقتصاد و دارایی اشاره کرد و گفت: در این جلسه راه‌های جذب بخشی از نقدینگی 1700 تریلیون تومانی کشور (که سالانه 20درصد نیز به آن اضافه می‌شود) بررسی شد و وزارت اقتصاد نیز به‌دنبال ساماندهی این میزان نقدینگی و هدایت آن به‌سمت تولید است.

وی تصریح کرد: دولت در دهه فجر امسال 148 هزار میلیارد تومان پروژه راه‌اندازی می‌کند که 70هزار میلیارد تومان آن مربوط به طرح‌های عسلویه است که چنین رقمی تقریبا معادل نیمی از ارزش بازار سرمایه است.

غریب پور در عین حال از تشکل‌های بخش خصوصی خواست ایده‌های ارتباط صنعت و دانشگاه مطرح شود. این در حالی است که ایمیدرو نیز قراردادهایی با دانشگاه‌ها دارد و با ساماندهی این ایده‌ها، از ظرفیت‌های موجود برای خلق ارزش استفاده می‌شود.

غریب پور گفت: بهنیه‌سازی مصرف آب و برق در صنایع معدنی جزو اولویت‌های ایمیدرو است و تجربه‌های پیشین در صنعتی همچون سیمان نیز نشان داده استفاده از نیروهای زبده توانسته کاهش مصرف برق و آب را در پی داشته باشد. به گفته وی، استفاده بهینه از باطله‌های معدنی که ارزش بالایی نیز دارند یکی از برنامه‌های این سازمان است.

مقایسه نقاط ضعف و قوت

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین درباره شرایط تولید و مقایسه صنایع داخل و خارجی گفت: باید در قالب بنچ مارک، واحدهای فرآوری را با واحدهای مشابه دنیا مقایسه کنیم به‌طوری که اگر قیمت‌های انرژی واقعی شود به چه اقداماتی نیاز داریم، چه تغییراتی باید در فرایندها انجام گیرد و نقاط ضعف شامل چه مواردی است.

وی به ظرفیت معدنی استان کرمان اشاره کرد و گفت: استان کرمان با ذخیره بیش از 5.8 میلیارد تن ماده معدنی و با ظرفیت 63 میلیون تن برداشت ماده معدنی، توانمندی قابل توجهی و کم نظیری در این حوزه دارد.

غریب پور اظهار داشت: ارایه تسهیلات لازم در زمینه زیرساخت‌ها، اکتشاف، استخراج، جذب سرمایه، آموزش، بهبود رفاه و برابری، از وظایف دولت است و از طرفی قوانین فعلی هم اجازه ورود دولت به حوزه‌های پایین دستی را نمی‌دهد از همین رو بخش خصوصی باید در یک روابط دوسویه، پیگیر توسعه باشد تا به نتیجه دلخواه برسیم.

وی به اقدامات زیرساختی حال حاضر ایمیدرو اشاره کرد و اظهار داشت: آموزش، ایجاد ساختارهای لازم، ارایه دستور العمل‌های ایمنی و تسهیل در اخذ مجوزها از جمله اقدامات ایمیدرو در مسیر توسعه است.

غریب پور افزود: تلاش ما در ایمیدرو این است که پیشرو توسعه باشیم به‌طوری که پهنه‌های معدنی را کشف و به بخش خصوصی واگذار کنیم و هم اینکه طرح‌ها را در یک فراخوان در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: دولت به‌دنبال سوددهی ایمیدرو به عنوان یک بنگاه نیست، بلکه به‌دنبال توانمندسازی بخش خصوصی برای رشد و توسعه در کل زنجیره تولید و ارزش است.

سرمایه‌گذاری‌های ایمیدرو

وی به اقدامات کلان این سازمان اشاره کرد و گفت: ایمیدرو 15 میلیارد دلار از سال 81 (که تاسیس شده) در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است که برخی از نتایج چنین سرمایه‌گذاری، کسب رتبه دهم جهانی در تولید فولاد و دومی در تولید آهن اسفنجی است.

غریب پور تاکید کرد: می توان اذعان کرد که بعد از انقلاب معدن و صنایع معدنی به‌ویژه بخش فولاد بیشترین رشد را در اقتصاد داشته‌اند.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین خبر داد: در آستانه امضای تفاهم‌نامه با منابع طبیعی کشور هستیم به‌طوری که بتوان روند سرمایه‌گذاری و فعالیت های جدید در بخش اکتشاف و معدن‌کاری را هموار کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در عین حال توجه به مسوولیت اجتماعی را از اولویت‌های اجرای طرح‌ها برشمرد و گفت: مسائل اجتماعی با همکاری مدیران استانی قابل حل است. در همین حال توجه به حقوق مردم منطقه به‌ویژه در اشتغال و رفاه از اولویت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: