عمان چه زمانی دارای خط آهن خواهد شد؟
پروژه ساخت خط آهن سراسری

عمان چه زمانی دارای خط آهن خواهد شد؟

یک خط آهن ملی سراسری در عمان، مرز امارات را به بندر صحار، مسقط و بندر جدید دوقم متصل خواهد کرد و شهر جنوبی صلاله، بخشی از یک شبکه ریلی وسیع‌تر در خلیج فارس خواهد بود. این شبکه که قرار است از مرز کویت با عراق آغاز و به مسقط برسد، از سال 2008 در حال احداث بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، با تصمیم دولت عمان مبنی بر توسعه خط آهن به سمت جنوب، به‌تدریج بخش جنوبی عمان به شبکه ریلی و در آینده نزدیک، فواصل دورتر از آن نیز را به این شبکه متصل خواهد کرد؛ با اجرای این پروژه کشور عمان نیز به شبکه ریلی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می‌پیوندند. نمودار 1، طول فازهای مختلف پروژه ریلی مورد نظر را نشان می‌دهد.

انتظار می‌رود با راه‌اندازی این شبکه ریلی، ظرفیت بنادر عمان در دریای عرب به حداکثر مقدار خود برسد. به این ترتیب، این منطقه سلطان‌نشین امیدوار است تا با تقویت حمل‌ونقل ریلی خود، شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی به‌جای معطل شدن در بنادر پر ازدحام خلیج‌فارس، راهی سواحل این کشور در دریای عمان شوند. به‌علاوه، عمان از این طریق، یک مسیر جایگزین، برای حمل‌ونقل دریایی در خلیج فارس ارائه می‌کند تا در صورتی که تنش‌های منطقه‌ای، کشتیرانی از طریق تنگه استراتژیک هرمز را مختل کند، بتواند موثر واقع شود. تنگه هرمز در حال حاضر مجرای عبور بیش از یک‌سوم نفت خام دنیا است.

این خط آهن که مخصوص تردد قطارهای سوخت دیزلی طراحی شده، قرار است علاوه بر حمل بار، ویژه جابه‌جایی مسافر نیز باشد. همچنین از دیگر ظرفیت‌های آن می‌توان به بهبود سطح دسترسی به نقاط دور عمان و بهبود فعالیت اقتصادی در نواحی دور از پایتخت، اشاره کرد. البته، خودرو، همچنان وسیله محبوب برای تردد شخصی در خلیج فارس محسوب می‌شود؛ با این وجود ممکن است مسافرت به این طریق نیز در بین عمانی‌ها رواج پیدا کند.

طول این خط آهن بیش از 2 هزار و 244 کیلومتر است و هزینه احداث آن بیش از 15 میلیارد دلار برآورد شده است و قرار بود اجرای آن از سال 2015 شروع آغاز شود، با این حال تنها مطالعات اولیه این پروژه آغاز شده و به گفته مقامات عمان با وجود ابراز علاقه بیش از 20 شرکت خارجی، آن‌ها هنوز منتظر یک سرمایه‌گذار جدی جهت اجرای این پروژه هستند. گفتنی است طراحی، برنامه‌ریزی و ساخت آن توسط کنسرسیومی از شرکت‌های بین‌المللی انجام خواهد شد، اما دولت عمان در نظر دارد از این فرصت برای اشتغالزایی و استفاده از نیروی کار بومی استفاده ‌کند. مانند ساخت جاده‌ها در عمان، خط آهن دو مسیری با توجه به وجود جغرافیای کوهستانی و سنگی در این کشور، یک چالش مهندسی بزرگ به‌حساب می‌آید؛ چرا که نیازمند پل، تونل و زیرگذرهای زیادی خواهد بود. برنامه‌ریزی برای افتتاح این شبکه در انتهای سال جاری میلادی انجام شده بود، با این وجود و به ویژه با در نظر گرفتن نرخ پیشرفت فعلی این پروژه، افتتاح آن سر موعد مقرر بسیار خوش‌بینانه به‌نظر می‌رسد.

پیش‌بینی می‌شود پس از افتتاح این شبکه ریلی، ارزش بازار بخش حمل و نقل عمان به 12 میلیارد دلار برسد. این چشم‌انداز مثبتی برای صنعت در حال رشد حمل و نقل عمان خواهد بود و نیز کمک شایانی به موضوع تنوع اقتصادی در این کشور خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: