بازار مس کشش عرضه بیشتر را ندارد
معامله 12 هزار تنی مس در دی ماه

بازار مس کشش عرضه بیشتر را ندارد

بازار مس کشور که مدت‌ها تحت تاثیر دستورالعمل‌های نابه‌جای دولت بود، به‌دلیل عدم همخوانی عرضه و تقاضا و نیز قیمت عرضه و تقاضا تا مدت‌ها با رکود مواجه شد. این رکود سرانجام با کوتاه آمدن شرکت ملی مس و عرضه‌کنندگان مبنی بر تخفیف 3 درصدی بازار از رکود خارج شد و معاملات محصولات مسی هر چند اندک صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بازارهای مس در دنیا پس از جنگ تجاری میان آمریکا و چین به‌شدت سقوط کرد و حتی قیمت مس به کمتر از 6 هزار دلار در هر تن رسید که پایین‌ترین قیمت در یکی دو سال اخیر بود. اما با توجه به مذاکرات سخت، فشرده و احتمالا طولانی، نشانه‌های اولیه توافق میان 2 کشور دیده می‌شود و در نتیجه قیمت‌های جهانی مس اندکی بهبود یافته و به بالای 6 هزار دلار در هر تن رسیده است. با این وجود هر لحظه امکان برهم خوردن توافقات اولیه وجود دارد. ضمن اینکه تعطیلات سال نوی چین نیز رشد قیمت‌ها را محدود کرد و به‌نظر می‌رسد که مس وارد دوره کوتاه رکود شود.

در بازار داخلی به‌دلیل هجوم متقاضیان برای خرید مس ارزان از بورس کالا، بازارها از مس اشباع شد و طی ماه‌های پاییز و اوایل زمستان بسیاری از عرضه‌های محصولات مسی بدون متقاضی باقی می‌ماندند. این مسأله باعث شد تا فروش شرکت‌های عرضه‌کننده مس در بازار داخلی به‌شدت کاهش پیدا کند. حتی در یک هفته نیز شاهد عدم فروش محصولات مسی در بورس کالا بودیم. با توجه به فرمول پیشین قیمت‌گذاری مس مبنی بر پریمیوم 10 درصدی و افزایش شدید قیمت مس در ماه‌های انتهایی تابستان و اوایل پاییز، خریداران به امید کاهش قیمت مس در بازار عقب‌نشینی کردند و بدین ترتیب حتی تقاضایی برای عرضه‌های مختلف مس ثبت نمی‌شد. تا اینکه شرکت ملی مس با هماهنگی بورس کالا از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا فرمول قیمت‌گذاری برای ایجاد رونق در بازار تغییر پیدا کند و مشتریان قادر به خرید مس از بورس کالا باشند. در نتیجه در فرمول جدید به‌جای پریمیوم 10 درصدی، 3 درصد تخفیف در قیمت‌گذاری لحاظ شد. در عرضه‌های اولیه بازار مس شاهد کاهش 13 درصدی قیمت بودیم؛ در نهایت اینکه پس از این اقدامات، بازار مس در رابطه با تقاضا و معاملات تکان مختصری خورد و معاملاتی نیز انجام شدند.

نمودار 1 حاکی از آن است که در دی ماه سال جاری 37 هزار و 600 تن کاتد و مفتول مس در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 22 هزار و 800 تن تقاضا وجود داشت. در نهایت اینکه 11 هزار و 800 تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. در این میان کاتد مس به میزان 23 هزار و 400 تن در بورس عرضه شد که در مقابل آن 20 هزار و 400 تن تقاضا وجود داشت، اما تنها 9 هزار و 500 تن از این محصول به فروش رفتند. مفتول مس نیز که پیش از این محصولی رقابتی بود، به میزان 14 هزار و 200 تن عرضه شد که تنها 2 هزار و 300 تن تقاضا داشت و تقریبا به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. چندان که دیده می‌شود. بازار مس کشش معامله بیش از 12 هزار تن در ماه را ندارد و در این رابطه ضروری به‌نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت تمهیداتی را برای جلوگیری از دپوی محصولات در انبار شرکت‌های عرضه‌کننده به‌عمل آورد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
درآمد سرشار شرکت مس از فروش در بورس کالا
تغییر ذائقه خریداران مس از مفتول به کاتد
افزایش تقاضای مس
تنها یک‌هشتم عرضه مس معامله شد
دستورالعمل‌ها تعادل بازار را بهم زدند
اشباع بازار مس باعث کاهش معاملات شد
12 هزار تن مازاد مس باقی ماند
جذابیت معاملات مفتول بیش از کاتد است
بازار مس کشش قیمت بسیار بالا را ندارد
مس با قیمت رقابتی معامله می‌شود
مس به قیمت واقعی بازار نزدیک شد
بازار مس در تب ارز دولتی می‌سوزد
متقاضیان از خرید مس ارزان کوتاه نمی‌آیند
پالایش متقاضیان هم تقاضای مس را کم نکرد
تقاضای کلی مس کاهش یافت
غوغای خریداران مس در بازار ارزان
رقابت شدید متقاضیان برای خرید مس ارزان‌قیمت
نوسان قیمت مس با نوسان نرخ ارز
38 هزار تن محصول مسی مازاد باقی ماند
قیمت کاتد در 11 ماه 11 میلیون تومان بر هر تن رشد داشت
19 هزار تن محصول مازاد روی دست شرکت ملی مس ماند
یک هزار و 500 تن مس مازاد روی دست شرکت مس ماند
افزایش بهای مس، معاملات را جذاب کرد
میزان معاملات مس اندکی بهبود یافت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: