نگاه ویژه اکتشافی و زمین‌شناسی به استان کردستان
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تاکید کرد:

نگاه ویژه اکتشافی و زمین‌شناسی به استان کردستان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه این سازمان درباره فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان کردستان گفت: در بخش مطالعات زمین‌شناسی؛ تهیه نقشه یکپارچه زمین‌شناسی استان، پوشش کامل نقشه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم استان در قالب 19 برگ نقشه، پوشش کامل نقشه‌های زمین‌شناسی یک دویست و پنجاه هزارم استان در قالب 6 چهارگوش نقشه، شروع پروژه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی یک بیست‌و‌پنج هزارم سقز (3 برگه)، مریوان، بیجار و قروه، تهیه نقشه زمین‌شناسی مهندسی سنندج در قالب آلبوم 5 نقشه‌ای در مقیاس یک پنجاه هزارم، انجام مطالعات زیست محیطی در محدوده قروه- بیجار و انجام مطالعات زیست محیطی محدوده سریش‌آباد در قالب نقشه یک‌پنجاه‌هزارم با نگرش ویژه بر آلودگی آرسنیک منطقه انجام و در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی«فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مهندس رضا جدیدی، درباره برنامه‌های پیش‌رو در حوزه‌ مطالعات زمین‌شناسی افزود: تهیه نقشه زمین‌شناسی کاربردی یک بیست‌وپنج هزارم بانه 1 و2، قلقله بانه، کسنزان سقز، نقشینه سقز، شاهینی کامیاران، گاوشان کامیاران و بررسی گسل‌های استان، بررسی زمین‌لغزش بانه و بررسی فرونشست دشت قروه-دهگلان نیز برنامه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در استان کردستان است.

به گفته وی، مطالعات اکتشافی و ژئوفیزیک هوایی در پهنه آلوت بالغ بر 9500 کیلومترخطی و پهنه سقز بالغ بر 14 هزار کیلومترخطی در سال 97 انجام شده که دست‌کم 7 محدوده امیدبخش شناسایی و جهت ادامه فعالیت‌های اکتشافی با اولویت کانسارهای آهن و طلا پس از تلفیق و مدل‌سازی تمامی داده‌ها معرفی می‌شوند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه درباره فعالیت‌های انجام شده و در حال انجام استان کردستان در بخش اکتشافات گفت: انجام مطالعات اکتشافی در سه زون سنندج-ملایر، مریوان-مهاباد، شاهین‌دژ-ماه‌نشان، برداشت ژئوفیزیک هوایی در محدوده پهنه سقز، فعالیت‌های اکتشافی در پهنه سقز به مساحت 3900 کیلومتر مربع، تدوین گزارش نهایی و معرفی محدوده‌ پر پتانسیل طلا و آهن جهت ادامه فعالیت و اجرای پروژه‌ اکتشاف طلا در محدوده‌های کرویان، قلقله، قبغلوچه دستاوردهای اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کردستان است.

جدیدی با بیان این‌که اجرای پروژه‌ اکتشاف طلا در کردستان منجر به صدور گواهی کشف‌های گسترده‌ای شد، خاطرنشان کرد: در محدوده‌های کرویان  3،340،000 تن کانسنگ طلا با عیار 18/1 گرم بر تن، قبغلوچه 1،040،000 تن کانسنگ طلا با عیار1 گرم بر تن و در محدود قلقله10،290،000 تن کانسنگ طلا با 2/1گرم بر تن به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به صدور گواهی کشف منجر شده است.

به گفته وی، پروژه‌های اکتشافی در محدوده‌های کوله بیان و خلیچیان واقع در سنندج، مودی دیواندره، اخی کمال دهگلان، بوئین بانه، میرگه نقشینه، کسنزان، آلوت، زاوه‌کوه، حمزه قرنین، قره‌چر (اکتشاف عمومی طلا) انجام شده و گزارش‌های نهایی آن نیز تدوین شده است.

این مقام مسئول، خاطرنشان کرد: پوشش کامل نقشه‌های ژئوشیمی یکصدهزارم در محدوده استان در قالب 19 برگ نقشه، پوشش کامل مطالعات هیدروژئوشیمی اکتشافی در محدوده استان، پروژه بین‌المللی ژئوشیمیایی- اکتشافی راه ابریشم و برداشت نمونه‌‌های ژئوشیمی، پروژه اکتشاف نیمه تفصیلی جیوه و طلای کانی‌پری در سقز، پیگیری اکتشاف در محدوده سنگ آهن بوخلو سقز، اکتشافات سیستماتیک با استفاده از تلفیق داده‌های ژئوفیزیک هوایی و مدلسازی لایه‌های اطلاعاتی در محیط GIS در زون اکتشافی آلوت- سقز و مطالعات ژئوبوتانی در محدوده شهرستان سقز نیز انجام شده است.

شایان ذکر است، انجام عملیات حفاری در محدوده امیدبخش حاصل از عملیات ژئوفیزیک هوایی، شروع مطالعات اکتشاف آب‌های کارستی در محدوده استان با هدف کشف ذخایر جدید آبی، انجام اکتشافات تفصیلی در محدوده‌های پلی‌متال خلیچیان سنندج، پلی‌متال کوله‌بیان و اخی‌کمال دهگلان، مودی دیواندره، بوئین بانه و انجام مطالعات ژئوشیمی شهری با هدف زمین‌شناسی پزشکی در محدوده استان جهت بررسی آلودگی‌های محیطی نیز به عنوان برنامه‌های پیش‌روی حوزه‌  اکتشاف استان کردستان یاد شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: