ضرورت تدوین
معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو تاکید کرد:

ضرورت تدوین "ساختار نیازهای بخش معدنی برای 10 سال آینده"

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو بر لزوم تدوین "ساختار نیاز بخش معدن" برای 10 سال آینده تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، "نشست فعال سازی و توسعه معادن کوچک محور توسعه اقتصادی" در ایمیدرو با حضور اردشیر سعدمحمدی، معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران، وجیه الله جعفری، مدیرعامل ایمپاسکو و بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی برگزار شد. در این نشست که اعضای شورای طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس حضور داشتند، سعد محمدی بر لزوم تدوین ساختار نیاز بخش معدنی برای 10 سال آینده تاکید کرد به‌طوری که بتوان با نگرشی جدید از طریق سلسله مراتب، جهتگیری‌ها و سیاست دهی‌ها را بهبود بخشید.

وی افزود: حدود 10هزار معدن در کشور داریم که از این میزان 4 هزار معدن غیرفعال هستند. از 6 هزار معدن نیز 500 معدن بزرگ و مابقی کوچک و متوسط مقیاس هستند. وی تاکید کرد: باید بر روی فعال‌سازی و توسعه بیش از 9 هزار معدن کار کنیم که این امر نیازمند ایجاد سیستمی با ساختار مشخص است تا بتوان از نتایج آن، استفاده کرد.

سعدمحمدی گفت: نیازمند ایجاد تیم بازرگانی حرفه‌ای هستیم چرا که بسیاری از معادن کوچک در فروش، بازاریابی و عرضه با مشکل مواجه هستند. به گفته وی، ایجاد چنین تیم کارشناسی می‌تواند به آن‌ها کمک و مسیر مشخصی را در کشور ایجاد کند. این در حالی است خروجی آن برای وزارتخانه در سیاست‌گذاری های کشور مورد استفاده قرار گیرد.

بانک اطلاعاتی و کلینیک

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو بر ایجاد "کلینیک درمانی معدنی" تاکید کرد و گفت: از آنجا که بسیاری از معادن کوچک ما دچار چالش‌هایی هستند این تیم باید از لحاظ ساختار فنی بتواند کمک‌های علمی- فنی را به آن‌ها ارائه دهد تا شرایط بهتری را نسبت به گذشته داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: ایجاد بانک اطلاعاتی به‌منظور یکسان‌سازی اطلاعات بین همه سازمان‌ها و تشکل‌های معدنی از نیازهای این حوزه است.

سعدمحمدی خاطر نشان کرد: شناخت و افزایش ظرفیت‌ها از دیگر موارد مهم در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران گفت: هدف ما این است که دولت شرایطی را فراهم کند تا معادنی که به هر دلیلی تعطیل هستند یا از ظرفیت کامل خود استفاده نمی‌کنند را در اختیار خانه معدن قرار دهد تا بتوان آن‌ها را فعال کرد. وی افزود: خوشبختانه در این راستا طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس ایجاد شد که به اعتقاد اینجانب تاکنون با موفقیت همراه بوده است.

وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هدف حضور افراد حاضر در جلسه را حمایت از معادن فعال و غیرفعال دانست و اظهار کرد: چهار رکن اصلی در این طرح شامل سرمایه‌گذار، صاحبان معادن؛ که معمولا سرمایه‌پذیر هستند، دولت؛‌ اعم از سازمان زمین شناسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معدنی  و همچنین تشکل‌ها و خانه معدن  هستند که در جهت بسترسازی تلاش می‌کنند.

طرح دائمی شود

مهرداد اکبریان نیز یادآور شد: شورای احیای معادن کوچک و متوسط وظیفه دارد بانک اطلاعاتی قدرتمندی ایجاد کند که مباحث معدنی را ارائه دهد. طرح احیاء معادن کوچک و متوسط مقیاس باید دائمی باشد و بودجه مجزا برای آن درنظرگرفته شود. همچنین انجام کار کارشناسی نیز از دیگر نیازهای این حوزه به‌شمار می‌آید.

فرید دهقانی گفت: در این حوزه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معدنی می‌تواند به‌عنوان کاتالیزور وارد این زنجیره شود. وی ادامه داد: در حوزه معادن کوچک نیز می‌توان ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داد و همچنین بررسی‌های فنی و اقتصادی معادن را با سرعت و دقت بالاتری به سرانجام رساند.

وی یادآور شد: تفاهم نامه‌ای با شرکت مس در خصوص صدور بیمه نامه‌ها داریم و در حوزه‌های دیگر نیز آماده همکاری هستیم.

در این نشست مسائلی همچون افزایش حقوق دولتی، مجوزهای زیست محیطی به‌ویژه در بخش طلا، فراهم نبودن امکانات زیرساختی، افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل، عدم استفاده از ظرفیت‌های موجود در تولید، توجه به معادن مناطق کم برخوردار و لزوم توجه به پژوهش و بهره‌وری به بحث گذاشته و راهکارهای آن بررسی شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دولت تکلیفش را با بخش معدن مشخص کند
انقلاب معدنی با تغییر نگرش آموزشی ایجاد می‌شود
حقوق دولتی بر مبنای استخراج، واقعی شود
ایمیدرو در حمایت از بخش خصوصی قاطع و مصمم خواهد بود
توسعه متوازن گروه فولاد مبارکه راهبرد اساسی این شرکت است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 106 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 106 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ محمدرضا بهرامن/ رئیس خانه معدن ایران

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: