بهره‌برداری از 113 طرح به ارزش 15 میلیارد دلار در ایمیدرو

بهره‌برداری از 113 طرح به ارزش 15 میلیارد دلار در ایمیدرو

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: 113 طرح به ارزش 15 میلیارد دلار از سال 81 (سال تاسیس ایمیدرو) تا پایان آذرماه امسال توسط این سازمان اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، امیر خرمی شاد گفت: نتیجه اجرای این طرح‌ها، اشتغال مستقیم 45 هزار نفری و اشتغال غیرمستقیم بیش از 100 هزار نفری در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو بود.
وی یادآورشد: در هفت سال آغازین تاسیس ایمیدرو، این سازمان موفق به بهره‌برداری از 6 میلیارد دلار طرح شد اما در ادامه مسیر با چالش‌های جدی همراه بود و روند بهره‌برداری و تعریف طرح‌های توسعه کاهش یافت.
به گفته این مقام مسئول، پس از اتخاذ استراتژی جذب سرمایه‌گذار از سال 1392، در مجموع چهار میلیارد دلار طرح توسط این سازمان افتتاح شده است.
خرمی شاد ادامه داد: طرح‌های در حال اجرای این سازمان تا سال 1400 با سرمایه گذاری بیش از 16 میلیارد دلاری به انجام می‌رسد که شامل اجرای 39 طرح (20 طرح مشارکتی و 19 طرح دولتی) و کمک به توسعه 38 طرح است که توسط شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی در حال اجراست.
این مقام مسئول، به جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی با هدف تامین مالی و اجرا و تکمیل طرح‌های توسعه از آغاز دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: نتیجه این اقدام جذب بیش از هشت هزار و 500 میلیارد تومان آورده بخش خصوصی برای بخش معدن و صنایع معدنی است.
تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی
این مقام مسئول اضافه کرد: برای کاهش خام فروشی و توسعه صنایع با ارزش افزوده بالا، از آغاز دولت یازدهم توسعه زنجیره فولاد و مس کشور رشد چشمگیری داشته به طوری که تاکنون ظرفیت کنسانتره 82 درصد، گندله 150 درصد و شمش فولاد کشور 60 درصد نسبت به ابتدای کار دولت رشد داشته و صادرات آهن اسفنجی در سال 96 بیش از 260 درصد رشد داشته است.
فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک
به گفته وی، طرح فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک در تاریخ 24 بهمن ماه پارسال توسط وزارت صنعت، ایمیدرو، خانه معدن ایران و 2 شرکت میدکو و گل‌گهر در قالب 2 تفاهم‌نامه مجزا امضا شد.
خرمی شاد افزود: پس از آن 12 تفاهم نامه با شرکت‌های بخش خصوصی برای فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک و پنج تفاهم نامه پژوهشی با دانشگاه‌ها و موسسه‌های پژوهشی مبادله شد.
وی اظهار داشت: تاکنون 79 معدن و پتانسیل برای معرفی به سرمایه‌گذار یا مشارکت شناسایی شده و در بازدید از پنج استان، شناسایی معادن کوچک و نیازمندی‌های توسعه آن‌ها در دستور کار قرار گرفت.
معاون ایمیدرو ابراز امیدواری کرد امسال محدوده های یاد شده برای استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان اجرایی شود که نتیجه آن فعال شدن 26 معدن خواهد بود.
طرح‌های افتتاحی در سال 97
معاون برنامه‌ریزی ایمیدرو در ادامه گفت: از آغاز امسال تاکنون هشت طرح با سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد و 246 میلیون دلار به بهره‌برداری رسیده که نتیجه آن ایجاد اشتغال مستقیم پایدار برای 2 هزار و 500 نفر و بیش از سه برابر آن، اشتغال غیرمستقیم در مناطق کمتر توسعه یافته است.
وی بیان داشت: بخشی از این طرح‌ها شامل واحد گازی نیروگاه «غدیر» با سرمایه‌گذاری 90 میلیون دلار، کارخانه جدید کنسانتره سرب نخلک با سرمایه گذاری 500 هزار دلار، طرح توسعه فولاد «سبا» در فولاد مبارکه با سرمایه‌گذاری 241 میلیون دلار و واحد احیاء مستقیم کارخانه پارس فولاد سبزوار برای تولید آهن اسفنجی با سرمایه‌گذاری 120 میلیون دلار است.
خرمی شاد افزود: گندله‌سازی 2.5 میلیون تنی مجتمع فولاد خراسان با سرمایه‌گذاری 125 میلیون دلاری، باند دوم جاده خواف - سلامی در محدوده مجتمع معدنی سنگان با سرمایه‌گذاری 3.6 میلیون دلاری، فولادسازی بردسیر با ظرفیت سالیانه یک میلیون تن با سرمایه‌گذاری 278 میلیون دلار، گندله سنگ آهن سیرجان با سرمایه‌گذاری 194 میلیون دلار و گندله سنگ آهن سالیانه 2.5 میلیون تنی فولاد «بوتیا ایرانیان» با سرمایه‌گذاری 194 میلیون دلار، سایر طرح‌هایی است که تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
هزینه‌های آموزشی
وی یادآور شد: ایمیدرو از سال 1394 تاکنون 504 میلیون دلار برای آموزش و پژوهش هزینه کرده که اجرای دوره‌های آموزشی توسط نظام مهندسی معدن، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، دانشگاه‌ها یا آموزشگاه‌های تخصصی و تحت نظارت، پشتیبانی و مدیریت شده است.
آمار تولید در بخش معدن پس از انقلاب
خرمی شاد گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تولید فولاد خام از 368 هزار تن در آغاز انقلاب به 22 میلیون تن، مس از 300 تن به 160 هزار تن، آلومینیوم از 18 هزار تن به 337 هزار تن، سنگ آهن از 713 هزار تن به 74.1 میلیون تن، زغال‌سنگ از 504 هزار تن به 1.5 میلیون تن و آلومینا از 102 هزار تن به 240 هزار تن در سال 96 افزایش داشته است.
به گزارش ایرنا، ایمیدرو متولی راهبری توسعه، توانمندسازی و رقابت‌پذیری بخش معدن و صنایع معدنی و تبدیل منابع و محصولات این بخش به ثروت پایدار کشور است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ضرورت تدوین
ایمیدرو در حمایت از بخش خصوصی قاطع و مصمم خواهد بود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: