چرا تولید سایز ریز سیم‌لاکی در ایران به‌صرفه نیست؟
فلزات آنلاین گزارش می‌دهد؛

چرا تولید سایز ریز سیم‌لاکی در ایران به‌صرفه نیست؟

هزینه بالای تولیدسیم لاکی، استهلاک دستگاه‌های تولیدی و نیاز به دقت بالا در تولید سایز ریز، سبب شده که تولید سیم‌لاکی با سایز ریز برای تولیدکنندگان ایرانی به صرفه نباشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سایزهای ریز سیم‌لاکی توسط شرکت‌های معدودی تولید می‌شود و در دنیا شرکت‌های انگشت‌شماری هستند که توان ساخت سیم‌لاکی با سایز 0016(0.016 میلی‌متر) را دارند، سایزهای بسیار ریز مثل 0016 برای استفاده در قطعات بسیار ظریف به‌کار می‌رود که در داخل کشور این سایز سیم‌لاکی به‌دلیل اینکه مورد مصرف ندارد، نه تولید و نه وارد می‌شود.

تقریبا تمامی تولیدکنندگان سیم‌لاکی داخلی اذعان دارند که سیم‌لاکی با سایز کمتر از 010 به‌صورت پیوسته تولید نمی‌کنند اما امکان تولید برخی از سایزهای زیر 010 را به‌صورت سفارشی دارند. از لحاظ فنی، در تولید سیم‌لاکی سایز ریز، لاک را باید با دقت بسیار بالایی روی هادی پوشش داد و تلورانس آن باید بسیار دقیق باشد. جنس و طراحی قرقره‌های موردمصرف در جمع کردن سیم‌لاکی ریز با قرقره سایزهای بزرگ‌ترتفاوت بسیاری دارد و کوچکترین گیر در باز شدن قرقره در هنگام سیم‌پیچی سبب پاره‌شدن سیم‌ می‌شود. کیفیت مس مصرفی در سیم‌لاکی نیز بر کیفیت نهایی سیم‌لاکی تاثیر دارد. همه این موارد سبب می‌شود که هزینه‌های تولید سایزهای ریز بسیار بالا باشد و در صورت عدم وجود بازار مناسب و یا سفارش کم‌تر از حد اقتصادی، توجیه نداشته باشد. با توجه به شرایطی که بازار ایران دارد اساسا تولید سیم‌لاکی با سایز ریز برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل شرکت‌های تولیدکننده نیز اقدام به تولید سایز ریز نمی‌کنند.

قطر سیم‌لاکی وارداتی به داخل کشور معمولا بین 0.03 تا 0.10 میلی‌متر است، اما لازم به ذکر است مصرف سایز 003 در کشور بسیار محدود است زیرا این سایز در تولید قطعات بسیار ظریف الکترونیکی به‌کار برده می‌شود و شرکت‌های داخلی سازنده قطعات موتوری و الکتریکی، قطعاتی با ظرافت متناسب با مصارف الکترونیکی ظریف تولید نمی‌کنند. سایز سیم‌لاکی مسی مورد استفاده در کشور معمولا 004 به بالا است. این نوع سیم‌لاکی در ساخت ترانس‌های آیفون‌های تصویری، فن‌های هود آشپزخانه، جرقه‌زن اجاق‌گازها، کوئل‌های خودرو و مصارفی از این قبیل استفاده می‌شود. به دلیل حساسیت موتورهای ظریف، تولیدکنندگان این قطعات نمی‌توانند از سیم‌لاکی بی‌کیفیت در ساخت آن‌ها استفاده کنند.

بررسی‌های فلزات آنلاین نشان می‌دهد؛ سالانه در حدود هزار تن سیم‌لاکی وارد کشور می‌شود، همان‌طور که ذکر شد سایزهای ریز عمدتا در صنایع الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به وارداتی بودن این محصولات، اخیرا مشکلاتی که درخصوص واردات ایجاد شده است بازار این نوع از سیم‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. علاوه بر مشکلاتی که درخصوص ثبت سفارش و نقل‌وانتقال پول وجود دارد، دولت نیز با این منطق که سیم‌لاکی وارداتی، نمونه مشابه داخلی دارد اجازه واردات این نوع سیم‌ها را به واردکنندگان نمی‌دهد و این سیاست موجب شده است که تولید برخی از واحدهای تولیدکننده قطعات الکترونیکی و الکتریکی ظریف دچار مشکل شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
نباید سیم و کابل تبدیل به کالای سرمایه‌ای شود
تولید در حد بقا!
علامت استاندارد ملاک خوبی در بازار نیست
قدرت خرید سیم و کابل برقی کاهش یافته است
تولید 70 واگن آلومینیومی برای مترو تهران
تعمیرات به جای تولید کشتی
تحریم‌های داخلی موثرتر از تحریم‌های خارجی!
جریمه‌ای کم‌تر از قیمت یک کلاف سیم!
نظارت بر صنعت سیم و کابل بسیار ضعیف است
استفاده از کالاهای سبز می‌تواند میزان مصرف سیم‌لاکی را افزایش دهد
در حال حاضر تولید ژنراتور متوقف شده است
سیم‌لاکی داخلی با کیفیت است
توان تولید 100 درصد ترانسفورماتور مورد نیاز کشور توسط تولیدکنندگان داخلی
لاک تولید شده در ایران مرغوبیت ندارد
سهم پایین تولیدکنندگان داخلی از بازار دیزل ژنراتور ایران
نحوه تعیین مالیات، آفت جان تولیدکنندگان
تولید سیم‌لاکی آلومینیومی به صرفه نیست
برای بقا تلاش می‌کنیم
سیم لاکی تضمین کننده کیفیت محصول نهایی است
بازار سیم‌لاکی متشنج است
رقبای ترک گوی سبقت را از ما می‌ربایند
نگاهی به بازار خرده‌فروشی سیم‌لاکی در پامنار تهران
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: