نباید سیم و کابل تبدیل به کالای سرمایه‌ای شود
نماینده فروش شرکت سیم و کابل لیا قزوین:

نباید سیم و کابل تبدیل به کالای سرمایه‌ای شود

نماینده فروش شرکت سیم و کابل لیا قزوین گفت: عدم ثبات قیمت سیم و کابل این محصول را از حالت کاربردی خارج کرده است و سبب شده تعدادی از افراد سودجو به چشم یک سرمایه به آن نگاه کنند، این افراد سیم و کابل را خریداری و دپو کرده و پس از افزایش قیمت، سیم‌های دپو شده را با قیمت بیش‌تر وارد بازار می‌کنند. خرید سیم و کابل تبدیل به یک نوع سرمایه‌گذاری شده است. این نوع نگاه به خرید سیم و کابل، در بلند مدت تبعات جبران‌ناپذیری دارد.

محسن مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با بیان اینکه فروش سیم و کابل، نسبت به سال گذشته 90 درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در تمامی سطوح جامعه و به تبع آن افزایش هزینه ساخت‌وساز ساختمان‌های مسکونی و تجاری، خرید مردم کاهش یافته و در نتیجه دیگر متقاضی خرید مسکن و واحدهای تجاری نیستند. سیم و کابل یک محصول کاربردی در صنعت ساختمان‌سازی است و با کاهش تقاضای خرید مسکن، پیمان‌کار نیز مشتری ندارد که بخواهد ساخت‌وساز را داشته باشد. اصلی‌ترین مشتریان سیم و کابل‌های فشار ضعیف همین پیمان‌کاران و فعالان حوزه ساختمانی هستند که با رکود ساخت‌وساز، سفارش خرید سیم و کابل نیز ندارند و همین رکود ساخت‌ساز، دلیلی مهم برای عقیم بودن بازار سیم  و کابل است.

وی با اشاره به اینکه برای حضور در بازار باید غرامت پرداخت، افزود: طی دو ماه گذشته فروش سیم و کابل در بازار صفر بود و بسیاری از تولیدکنندگان من جمله مجموعه ما، سیم و کابل را با قیمت تمام شده می‌فروختند و سودی دریافت نمی‌کردند تا بتوانند از انبار شدن سیم و کابل و همچنین رکود بازار جلوگیری کنند. با ادامه این وضعیت بعید است که واحدهای تولیدی تاب تحمل داشته باشند، تعطیلی بسیاری از واحدهای کوچک قریب الوقوع است و واحدهای بزرگ نیز با معضلات فراوان به حیات خود ادامه می‌دهند. بسیاری از کارخانجات با وام‌هایی که اخذ کرده‌اند ادامه حیات می‌دهند و در ادامه این وضعیت، شرایط برای این واحدها بحرانی شده و دیگر توان فعالیت ندارند و تعطیل خواهند شد.

فروش سیم و کابل تقلبی در بازار لاله‌زار

نماینده فروش شرکت سیم و کابل لیا قزوین با اشاره به فروش سیم و کابل تقلبی در بازار ادامه داد: یکی دیگر از معضلاتی که تولیدکنندگان سیم و کابل را با چالش مواجه کرده است، عرضه و فروش سیم و کابل‌های تقلبی در بازار است. محصولات برخی از واحدهای تولیدی سیم و کابل‌ موفق به اخذ علامت استاندارد ملی شده‌اند اما به واقع کیفیت لازم را ندارند و پس از اخذ این علامت و درج آن بر روی محصول، سیم و کابل بی‌کیفیت تولید و در بازار عرضه می‌کنند.

وی درخصوص فراوانی سیم و کابل‌های تقلبی در بازار، اضافه کرد: هزینه تولید سیم و کابل باکیفیت و استاندارد بسیار بیش‌تر از سیم وکابل‌های تقلبی و بی‌کیفیت است. در صورت تمایل بازار به خرید و فروش سیم و کابل‌های تقلبی، حاشیه سود تولید محصول باکیفیت کاهش می‌یابد و بازار نیز به سمت اجناس بی‌کیفیت سوق داده می‌شود. پیگیری‌هایی از طرف انجمن صنفی سیم و کابل شده است که متاسفانه سبب بهبود وضعیت نشده و هیچ تغییری در بازار ایجاد نکرده است. متاسفانه برخی اشخاص سودجو در اداره استاندارد هستند که از متخلفان حمایت می‌کنند. زیرا سیم و کابل‌های تقلبی از سطح بازار نمونه‌برداری می‌شوند؛ اما چرا موفق به اخذ مجوز درج علامت استاندارد بر محصول بی‌کیفیت می‌شوند شبهاتی را درخصوص فساد در اداره استاندراد مطرح می‌کند. منظور از سیم و کابل بی‌کیفیت این است که اطلاعات درج شده بر روی سیم اشتباه است، به‌طور مثال سطح مقطع 2.5 برروی سیم درج شده، اما از سطح مقطع پایین‌تر در تولید آن سیم استفاده شده است و تفاوت ضخامت را با افزایش گرانول جبران می‌کنند. یکی دیگر از موارد تخلف این واحدها استفاده از روکش مس بر هادی آلومینیوم و فروش این سیم‌ها به عنوان سیم و کابل مسی است! البته سیم و کابل استاندارد بی‌کیفیت دیگری نیز در بازار وجود دارد، سیم و کابلی که هادی مصرف شده در آن از ضایعات برخی از شرکت‌هایی است که کوره برای بازیافت مس دارند؛ اکثر شرکت‌هایی که سیم وکابل تقلبی تولید می‌کنند از این مس‌های بازیافتی استفاده می‌کنند اما نسبتا سیم‌های تولید شده با مس بازیافتی، باکیفیت‌تر از دو نمونه تقلبی دیگر هستند. این نوع سیم‌ها نسبت به سیم و کابل با کیفیت مقاومت بیشتری دارند و باعث داغ شدن سیم و کابل می‌شوند. درصد خلوص مس استفاده شد برای هادی در سیم و کابل باید 99.9 درصد باشد. مسی که خلوص لازم را نداشته باشد در هنگام کشش مس پاره می‌شود و  آن نرمی مورد نظر را ندارد. یکی از مشکلاتی که مس بازیافتی دارد این است که هرچقدر هم آنلینگ خوبی را آن انجام شود باز هم مس حالت فنری خود را حفظ می‌کند.

مجیدی با عنوان اینکه شرکت‌های تقلبی با کپی‌برداری از اسم برندهای مطرح و با اضافه کردن، پیشوند یا پسوند، سیم و کابل تولید می‌کنند، گفت: بیشترین چیزی که سبب ایجاد این همه معضل در صنعت سیم و کابل شده، گردش مالی بالا در این صنعت است و همین مشخصه علت بروز بسیاری از مشکلات، سودجویی‌ها و تخلفات شده که متاسفانه توان انجمن سیم و کابل نیز برای مقابله با این افرا د سودجو کم است. به دلیل لابی‌های فراوان در صنعت سیم و کابل، کنترل، مدیریت و فعالیت در این صنعت دشوار شده است. یک شرکت کوچک با 300 میلیون تومان می‌تواند در یک مکان کوچک یا به اصطلاح زیرپله‌ای اقدام به تولید سیم و کابل‌های بی‌نام و نشان می‌کند.

استفاده از ماشین‌آلات به‌روز در تولید سیم و کابل

نماینده فروش شرکت سیم و کابل لیا قزوین با بیان اینکه ماشین‌آلات تولیدی سیم و کابل برند لوشان منطبق بر جدیدترین تکنولوژی روز دنیا است، عنوان کرد: تفاوت ماشین‌آلات در سرعت، آنلینگ و کشش آ‌ن‌ها است، ساختار اتمی مس پس از کشش به‌هم می‌ریزد که توسط برق و ایجاد گرما این ساختار به‌هم ریخته منظم می‌شود. اما بیش‌تر از مدل دستگاه، کیفیت مس اهمیت دارد، نمی‌شود از مس بی‌کیفیت در دستگاه‌های به‌روز استفاده کرد. تکنولوژی ماسین‌آلات شرکت لیا ساخت کشور آلمان است که تعداد کمی از آن در دنیا فعال  است.

مجیدی با اشاره به اینکه در صنعت سیم و کابل برقی تقریبا واردات صفر است، عنوان کرد: سیم و کابل برقی به کشور وارد نمی‌شود. برخی از کابل‌ها مثل کابل شبکه از چین وارد می‌شوند که اتفاقا کیفیت لازم را دارند، زیرا شرکت‌های معدودی این نوع کابل‌ها را با کیفیت مناسب تولید می‌کنند و چینی‌ها موفق به اخذ استانداردهای لازم شده ‌اند. هرچه سیم و کابل در کشور وجود دارد تولید داخلی است.

اتمام همکاری با برخی از مشتریان بدقول

وی درخصوص مشتریان شرکت سیم و کابل لیا قزوین گفت: با توجه به اینکه هم سیم و کابل فشار ضعیف و هم سیم و کابل فشار قوی تولید می‌کنیم طیف مشتریان ما بسیار گسترده است، اما به دلیل بدقولی و نحوه پرداخت سازمان‌های دولتی سعی می‌کنیم کم‌تر با این سازمان‌ها معامله کنیم، شرکت ما جزء معدود شرکت‌هایی است که سیم و کابل خودرویی تولید می‌کند، البته صنایع خودروسازی بیش از 5 ماه است که سفارش خرید سیم و کابل نداشته‌اند. از اسفند سال گذشته مطالباتی از شرکت‌های خودروساز داریم که هنوز تعیین تکلیف نشده است. به دلیل بدقولی، از یک زمانی به بعد دیگر تمایلی برای معامله با شرکت‌های خودروساز نداشتیم. در حال حاضر به دلیل نقد بودن فروش در بازار، ترجیح ما عرضه محصول از طریق این کانال است.

نماینده فروش شرکت سیم و کابل لیا قزوین  گفت: کابل‌های افشان، کنترل شیلد، فرمان، زوجی یا اصطلاحا مخابراتی، کابل‌های کواکسیال، جوش، NYCY و NYY مفتولی تولید می‌کنیم. کابل‌های NYCY یک کابل مفتولی با شیلد است که عمدتا در صنایع نفتی و در جنوب کشور استفاده می‌شود. کابل‌های NYY مفتولی در کاربرد‌هایی مصرف می‌شود که لازم است کابل‌ها را در زمین دفن کنند، به‌طور مثال این کابل‌ها در انتقال جریان از تیرک برق به کنترل منازل مصرف می‌شود. برای گرفتن مقاومت، نویز و ارسال تصویر در کابل‌های کواکسیال از شیلد استفاده می‌شود. اما در کابل‌های کنترل شیلد، استفاده از شیلد به منظور ایجاد میدان مغناطیسی برای جلوگیری از نویز است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
افزایش کیفیت تجهیزات شبکه‌های توزیع برق کشور
رکود بازار سیم و کابل در سال 98
مفتول مس به‌راحتی در دسترس است
وفور مفتول مس برای تولید سیم و کابل
صادرات مفتول مس، خام فروشی است
رکود مسکن و صنعت به بازار سیم و کابل آسیب زده است
ساخت‌وساز در کشور تقریبا متوقف شده است
کاهش تقاضای سیم و کابل در پی خواب زمستانی ساخت‌وساز
تولید در حد بقا!
علامت استاندارد ملاک خوبی در بازار نیست
قدرت خرید سیم و کابل برقی کاهش یافته است
تولید 70 واگن آلومینیومی برای مترو تهران
تعمیرات به جای تولید کشتی
تحریم‌های داخلی موثرتر از تحریم‌های خارجی!
جریمه‌ای کم‌تر از قیمت یک کلاف سیم!
نظارت بر صنعت سیم و کابل بسیار ضعیف است
استفاده از کالاهای سبز می‌تواند میزان مصرف سیم‌لاکی را افزایش دهد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: