کاهش تقاضای سیم و کابل در پی خواب زمستانی ساخت‌وساز
«فلزات آنلاین» پس از بررسی صنعت ساختمان عنوان کرد:

کاهش تقاضای سیم و کابل در پی خواب زمستانی ساخت‌وساز

صنعت ساختمان از جمله صنایع کلیدی توسعه شهری است که از بزرگ‌ترین صنایع مصرف‌کننده سیم و کابل به‌شمار می‌رود. با توجه به این امر، رکود صنعت ساختمان در 3 سال پایانی برنامه پنجم توسعه و سال 1396، موجب افت شدید تقاضای سیم و کابل ساختمانی طی 4 سال گذشته شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» صنعت ساختمان ایران، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان سیم و کابل در کشور، با تشدید تحریم‌های بین‌المللی به‌شدت درگیر رکود شد. این در حالی است که افزایش جمعیت و افزایش نیاز به مسکن، رشد صنعت ساختمان را در پی خواهد داشت که متعاقبا باعث رشد تقاضای سیم و کابل در این بخش خواهد شد. صنعت ساختمان، فارغ از نوع کاربری نظیر مسکونی، تجاری، دولتی و آموزشی، مصرف‌کننده سیم و کابل برقی و مخابراتی است. از این رو، بررسی روند توسعه این صنعت، نمایانگر تقاضای سیم و کابل ساختمانی کشور خواهد بود. نمودار 1، تعداد کل پروانه‌های ساختمانی کشور و مساحت زمین و زیربنای آن‌ها را برای سال‌های 1369 تا 1396 نمایش می‌دهد.

با توجه به نمودار 1، تعداد پروانه‌های ساخت واحدهای شهری صادرشده از سمت شهرداری‌های کشور در بازه سال‌های 1369 تا 1396 متفاوت بوده است. به‌طور کلی می‌توان چنین اذعان داشت که با وجود نوسان‌هایی در روند ساخت‌وساز، طی سال‌های 1369 تا 1383 (مصادف با برنامه‌های اول تا سوم توسعه)، تعداد مجوزهای ساختمانی در سطح نسبتا ثابتی قرار داست. البته در این بازه، مساحت زمین تقریبا بدون تغییر و مساحت زیربنا در مسیر صعودی قرار داشت. با افزایش مساحت زیربنا، از مساحت حیاط در ساختمان‌ها کاسته می‌شود که افزایش نسبی مصرف سیم و کابل را دربردارد.

طبق نمودار 1 و به‌گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» از سال 1385 شاهد افزایش 33 درصدی تعداد پروانه‌های ساختمانی به‌دلیل کلید خوردن طرح مسکن مهر و مشارکت دولت به عنوان مجری اصلی این طرح جهت افزایش قدرت خرید مسکن برای قشر ضعیف‌تر جامعه در دولت نهم هستیم و این موضوع رونق صنعت ساختمان را بین سال‌های 1385 تا 1392 (مصادف با برنامه چهارم توسعه و اوایل برنامه پنجم) در پی داشت. با شروع کار دولت یازدهم در سال 1392 و کاهش توجه دولت به طرح مسکن مهر و تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در سال 1391 و سخت‌تر شدن بخشی از قطع‌نامه‌ها در سال 1392، صنایع کشور به‌ویژه ساختمان وارد دوره رکود شدیدی شدند، به‌طوری که تعداد پروانه‌های ساخت در سال 1393 نسبت به سال 1392، افت 39 درصدی را به‌ثبت رساند.

با توجه به افزایش جمعیت و کمبود زمین در مناطق شهری، پیمانکاران ساختمانی به ساخت ساختمان‌های مسکونی، اداری، تفریحی، آموزشی و تجاری در تعداد طبقات بالا روی آورده‌اند. بررسی مساحت زمین و زیربنای پروانه‌های ساختمانی ایران در نقاط شهری نشان می‌دهد که روند توسعه با رشد خوبی رو به افزایش بود که پروژه عمرانی مسکن مهر نیز به توسعه بیشتر مساحت زیربنا طی سال‌های 1388 تا 1392 افزود. با افزایش مساحت زیربنا نسبت به زمین، تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی افزایش می‌یابد و این امر به‌معنای رشد چندبرابری تقاضای سیم و کابل در این بخش است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های 1388 تا 1392، اختلاف بین مساحت زمین وزیربنا با میانگین رشد سالانه 23 درصد افزایش یافت. این رقم به‌طور مستقیم با رشد طبقاتی‌سازی و به دنبال آن رشد تقاضای سیم و کابل ساختمانی رابطه مستقیم دارد؛ چرا که با در صورت افزایش تعداد طبقات و واحدها، چه در ساختمان‌های مسکونی و چه غیر مسکونی، مجموعه کامل سیم و کابل ساختمانی برای هر طبقه و واحد مورد نیاز است. در سال 1396، حدود 27 درصد صنعت ساختمان متعلق به ساختمان‌های 5 طبقه و بیشتر بوده است که نسبت به دوره‌های قبل‌تر سهم به‌مراتب کمتری از پروانه‌های ساختمانی را به‌خود اختصاص می‌دادند.

ناگفته نماند که رکود صنعت ساختمان در سال‌های اخیر به‌رغم نسبت بیشتر مساحت زیربنا به زمین، موجب افت شدیدی در تقاضای سیم و کابل این بخش از بازار شد. با توجه به موضع‌گیری سیاسی کشور در شرایط کنونی و بازگشت تحریم‌های سخت‌تر نسبت به سال‌ 1391 انتظار می‌رود که طی برنامه ششم توسعه نیز، صنعت ساختمان همچنان در رکود به‌سر ببرد که برآیند این موضوع، به‌طور مستقیم بر افت تقاضای سیم و کابل ساختمانی تاثیر می‌گذارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعدیل 100 نفر نیروی متخصص
رکود بازار سیم و کابل در سال 98
مفتول مس به‌راحتی در دسترس است
وفور مفتول مس برای تولید سیم و کابل
صادرات مفتول مس، خام فروشی است
رکود مسکن و صنعت به بازار سیم و کابل آسیب زده است
ساخت‌وساز در کشور تقریبا متوقف شده است
نباید سیم و کابل تبدیل به کالای سرمایه‌ای شود
تولید در حد بقا!
علامت استاندارد ملاک خوبی در بازار نیست
قدرت خرید سیم و کابل برقی کاهش یافته است
تولید 70 واگن آلومینیومی برای مترو تهران
تعمیرات به جای تولید کشتی
تحریم‌های داخلی موثرتر از تحریم‌های خارجی!
جریمه‌ای کم‌تر از قیمت یک کلاف سیم!
نظارت بر صنعت سیم و کابل بسیار ضعیف است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: