باید از تولیدکنندگان داخلی در برابر چینی‌ها حمایت شود
«فلزات آنلاین» مطرح کرد؛

باید از تولیدکنندگان داخلی در برابر چینی‌ها حمایت شود

در صنعت تولید سیم‌لاکی هم در سمت تولید و هم در سمت مصرف داخلی و هم بازار صادراتی ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد اما متاسفانه به دلیل برخی مشکلات که برای تولیدکنندگان سیم‌لاکی و مصرف‌کنندگان آن وجود دارد این ظرفیت‌ها بلااستفاده باقی مانده است. در صنعت تولید سیم‌لاکی با رفع مشکلات تولیدکننده داخلی و تحریک سمت تقاضا، علاوه بر رونق داخلی، می‌توان به سودآوری این صنعت از بازارهای خارجی نیز امیدوار بود.

 بر اساس گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سیم‌لاکی نوعی سیم با روکش مخصوص است که در ساخت سیم‌پیچ‌های القایی ژنراتورها، الکتروموتورها، ترانسفورماتورها و موارد دیگر استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت امروز سیم‌لاکی قلب تپنده صنایع مختلف است. سیم‌لاکی در سایزهای مختلف در دو سطح مقطع گرد وتخت با دو هادی مس و آلومینیوم تولید می‌شود که از کوچک‌ترین لوازم برقی خانگی تا دستگاه‌های غول‌پیکر در صنایع بزرگ از این سیم‌پیچ‌ها بی‌نیاز نیستند. تولید سیم‌لاکی از سال‌های دور بومی شده است و امروزه متخصصان ایرانی توان ساخت انواع سیم‌لاکی منطبق با استانداردهای جهانی را دارند.

مس به عنوان مهم‌ترین مواد اولیه تولید سیم‌لاکی، در داخل کشور تولید می‌شود. در حال حاضر با وجود اینکه مس در دسترس تولیدکنندگان سیم لاکی وجود دارد اما هر از چندگاهی تحت تاثیر بخش‌نامه‌های عجیب دولت قرار می‌گیرد.

همچنین تولیدکنندگان سیم‌لاکی چالش‌هایی برای تامین مواد اولیه عایق سیم دارند. عایق رزین سیم‌لاکی در داخل کشور به دلیل نبود تکنولوژی و به‌صرفه نبودن، تولید نمی‌شود و تولیدکنندگان سیم‌لاکی مجبورند از طریق واردات اقدام به تامین این مواد اولیه حیاتی کنند؛ پیچیدگی فرآیند ثبت سفارش، شرایط تعامل با بانک مرکزی، وجود ضعف در بخش‌نامه‌های مرتبط با واردات و عوامل متعدد دیگری که تاثیر مستقیم بر افزایش هزینه سفارشات خارجی داشته، معضلات فراوانی را برای واردکنندگان و خریداران این اقلام خارجی به‌وجود آورده است. جدای از افزایش هزینه در برخی موارد فرآیند واردات بسیار زمان‌بر می‌شود؛ این در صورتی است که واردکننده بتواند در خصوص پرداخت ارز با طرف خارجی به توافق برسد و برای مشکل پرداخت ارز خرید خود راه حلی بیابد.

در سمت تقاضا، صنایع مختلفی از سیم‌لاکی استفاده می‌کنند. تولیدکنندگان ژنراتورها، الکتروموتورها و ترانسفورماتورها عمده مصرف‌کنندگان این محصول هستند. الکتروموتور به دلیل گسترده بودن بازار مصرف آن با تیراژ خوبی در کشور تولید می‌شود و اگر دولت تمهیداتی برای جلوگیری از واردات بی‌رویه الکتروموتورهای چینی بی‌اندیشد، تولیدکنندگان داخلی به راحتی می‌تواند بازار داخلی را قبضه کنند. اما در بحث تولید ژنراتور قضیه مقداری پیچیده‌تر است و تنها واردات بی‌رویه نیست که تعداد تولید این دستگاه در ایران را به پایین‌ترین حد ممکن رسانده است. تیراژ پایین یکی از دلایل تعطیلی این واحدهای تولیدی است.

 نگاه ویژه به سیاست‌های خارجی، تسهیل حواله ارز و تنظیم قوانین حمایتی از صنایع پایین‌دستی سیم‌لاکی می‌تواند تاثیر خوبی بر بازار این نوع سیم بگذارد.

با توجه به اینکه تولید انواع سیم‌لاکی برای تولیدکنندگان این صنعت سهل به‌نظر می‌رسد رونق صنایع پایین‌دستی آن می‌تواند تحول عظیمی در این صنعت ایجاد کند؛ تا هم صنایع تولیدکننده ژنراتورها، الکتروموتورها و ترانسفورماتورها بتوانند بازار بهتری را به خود اختصاص دهند و هم با توسعه بازار سیم‌لاکی این صنعت بتواند کمکی به اشتغال‌زایی، ارزآوری و توسعه و آبادانی کشور داشته باشد.

یکی از حمایت‌هایی که دولت می‌تواند از صنایع سیم‌لاکی کشور داشته باشد، افزایش تعرفه واردات ژنراتورها، الکتروموتورها و ترانسفورماتورها از چین است، تا توان رقابت با تولیدکننده خارجی به ‌خصوص کشور مذکور از تولیدکننده داخلی سلب نشود. افزایش مصرف داخلی با رونق صنایع مصرف‌کننده داخلی سبب خواهد شد تا ضمن افزایش تولید داخلی سیم لاکی، هزینه‌های تولید نیز کاهش یابد که همین مساله افزایش رقابت‌پذیری سیم لاکی تولید داخل را در بازارهای خارجی در پی خواهد داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعدیل 100 نفر نیروی متخصص
رکود بازار سیم و کابل در سال 98
مفتول مس به‌راحتی در دسترس است
وفور مفتول مس برای تولید سیم و کابل
صادرات مفتول مس، خام فروشی است
رکود مسکن و صنعت به بازار سیم و کابل آسیب زده است
استفاده از کالاهای سبز می‌تواند میزان مصرف سیم‌لاکی را افزایش دهد
در حال حاضر تولید ژنراتور متوقف شده است
سیم‌لاکی داخلی با کیفیت است
توان تولید 100 درصد ترانسفورماتور مورد نیاز کشور توسط تولیدکنندگان داخلی
لاک تولید شده در ایران مرغوبیت ندارد
سهم پایین تولیدکنندگان داخلی از بازار دیزل ژنراتور ایران
نحوه تعیین مالیات، آفت جان تولیدکنندگان
تولید سیم‌لاکی آلومینیومی به صرفه نیست
برای بقا تلاش می‌کنیم
سیم لاکی تضمین کننده کیفیت محصول نهایی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: