تراموای مرگ در ایستگاه صنعت!

تراموای مرگ در ایستگاه صنعت!

با توجه به شرایط به‌وجود آمده و معضلاتی که صنایع مختلف با آن در گیر هستند، اگر برای ادامه حیات صنایع چاره‌ای اندیشیده نشود، تراموای مرگ به ایستگاه صنعت می‌رسد. صنایع به‌صورت زنجیروار با یک‌دیگر در ارتباط هستند و رکود یکی از حلقه‌های این زنجیر بر حیات حلقه‌های دیگر تاثیر مستقیم می‌گذارد. در این یادداشت از پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» به بررسی صنایع سیم و کابل برق می‌پردازیم.

بررسی‌ها حاکی از آن است که صنایع مصرف‌کننده سیم و کابل برقی، مانند تولید و توزیع برق، ساختمان‌سازی خودروسازی، لوکوموتیو و واگن‌سازی، کشتی‌سازی، موتورسیکلت‌سازی دچار رکود بسیار عمیقی شده‌اند. رکود صنایع مذکور تاثیر بسزایی بر میزان تقاضای سیم و کابل برقی و در نتیجه در میزان تولید آن داشته است. با یک بررسی ساده می‌توان گفت که تقریبا تمامی صنایع مصرف‌کننده سیم و کابل تولیدات خود را به دلایل متعددی همچون تحریم‌ها، هزینه بالای تولید، نوسانات قیمت ارز، وضع قوانین اشتباه یا مبهم دولتی و ... کاهش داده‌اند یا حتی برخی از این صنایع تولید خود را متوقف کرده‌اند. رکود بخش مسکن به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده کابل برق فشار ضعیف تاثیر قابل توجهی بر کاهش تقاضا داشته است. افزایش قیمت مسکن علت مهمی برای رکود ساختمان‌سازی است. مردم به عنوان مشتریان اصلی منازل مسکونی با توجه به شرایط معیشتی کنونی و کاهش قدرت خرید، توانی برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید و خرید مسکن ندارند. بررسی‌های میدانی نشان  می‌دهد که عمده مشتریان بازار سیم و کابل لاله‌زار تهران، پیمان‌کاران و انبوه‌سازان ساختمان‌های مسکونی و تجاری هستند که با رکود صنعت ساختمان، تقاضای خود را کاهش داده‌اند. علاوه بر توقف ساخت‌وساز واحدهای مسکونی و تجاری، صنایع دیگر نیز وضعیت راکدی دارند. یکی دیگر از عمده مشتریان صنعت سیم و کابل، پروژه‌های بزرگ دولتی و خصوصی در بخش تولید و توزیع برق و یا صنایع بزرگی مانند پتروشیمی‌ها هستند که برای اجرای بخش برق پروژها از سیم و کابل استفاده می‌کنند. به‌طور مثال زمانی که پروژه عسلویه در دست اقدام قرار گرفت، صنعت سیم و کابل با افزایش تقاضا، رشد چشم‌گیری داشت و توانست تولید خود را توسعه دهد؛ اما در حال حاضر پروژه‌های بزرگ نیز معدودند و با کاهش این پروژه‌ها، تقاضای تولید سیم و کابل نیز کاهش داشته است.

اما به جز کاهش تقاضا، فعالان این صنف مشکلات دیگری نیز دارند. تولید اجناس تقلبی به صورت قانونی و با درج علامت استاندارد ملی، یکی از بزرگ‌ترین معضلات صنعت تولید سیم و کابل برقی است. تولید سیم و کابل بی‌کیفیت و تقلبی برای تولیدکنندگان هزینه کمتر و حاشیه سود بیشتری دارد، مشتریان واسطه نیز به‌خاطر قیمت ارزان‌تر این سیم و کابل‌ها تمایل بیشتری به خرید سیم و کابل تقلبی دارند و روز به روز مصرف این نوع سیم‌ها در کشور رواج می‌یابد. البته مصرف‌کننده نهایی سیم و کابل بی‌کیفیت را با همان قیمت سیم و کابل باکیفیت خریداری می‌کند و اطلاعی در رابطه با کیفیت این سیم‌ها ندارد و افراد سودجو از این بی‌اطلاعی نهایت استفاده را می‌برند.

با توجه به اینکه کیفیت سیم و کابل ارتباط مستقیم با امنیت و سلامت شهروندان دارد و رواج استفاده از سیم و کابل‌های تقلبی خسارات جبران‌ناپذیری را به بدنه کشور وارد می‌کند؛ واجب است که مسئولین نهایت تلاش را برای مدیریت و کنترل صنعت تولید سیم و کابل داشته باشند. با رواج مصرف این نوع سیم و کابل‌ها سود شخصی و گروهی بر سود ملی ارجحیت می‌یابد. اگر تولیدکننده بتواند با فراغ بال به تولید سیم و کابل با کیفیت بپردازد بخشی از معضلات این صنعت مرتفع می‌شود.

مسئولین باید در رونق صنایع یاری‌رسان تولیدکنندگان باشند و با از بین بردن معضلات راه تولید را برای شرکت‌های سازنده محصول هموار کنند. رونق هرصنعتی بر توسعه صنعت دیگر تاثیر می‌گذارد و اگر معضل واحدهای تولیدی مختلف که با یک‌دیگر مرتبط هستند، در زمان خود حل شود؛ در سطح کلان نیز مشکل صنعت کشور برطرف خواهد شد.

یادداشت: حمیرا موسوی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رکود مسکن و صنعت به بازار سیم و کابل آسیب زده است
ساخت‌وساز در کشور تقریبا متوقف شده است
کاهش تقاضای سیم و کابل در پی خواب زمستانی ساخت‌وساز
نباید سیم و کابل تبدیل به کالای سرمایه‌ای شود
تولید در حد بقا!
علامت استاندارد ملاک خوبی در بازار نیست
قدرت خرید سیم و کابل برقی کاهش یافته است
تولید 70 واگن آلومینیومی برای مترو تهران
تعمیرات به جای تولید کشتی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: