بازار صنایع محصولات آلومینیومی در تسخیر قدرت‌های اقتصادی
بازار ناامیدکننده تجارت کابل‌های آلومینیومی بدون عایق

بازار صنایع محصولات آلومینیومی در تسخیر قدرت‌های اقتصادی

مطالعه تجارت سیم و کابل آلومینیومی طی تابستان سال 2018 نشان می‌دهد میزان واردات این کالا در تابستان نسبت به فصل بهار با کاهش چشم‌گیری همراه بوده است. همچنین تجارت این کالا روندی مانند مدت مشابه سال گذشته داشت و حتی کاهش بیشتری یافت. عوامل سیاسی همراه با محدودیت در تامین منابع این فلز پرمصرف بیشترین تاثیر را بر بازار صنایع آلومینیومی از جمله سیم و کابل داشته است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، با توجه به قیمت بالای مس، صنایع مصرف‌‌کننده سیم و کابل تمایل زیادی به جایگزینی این محصول با سیم و کابل آلومینیومی پیدا کرده‌اند. از این رو روند تجارت کابل‌های آلومینیومی بدون عایق، به‌عنوان یکی از محصولات پایین‌دستی آلومنیوم در دنیا طی 3 ماه تابستان مورد بررسی قرار گرفته است. میزان تجارت این محصولات از ابتدای تابستان تا انتهای آن با نرخ متوسط ماهانه 64 درصد افت کرد. این کاهش تجارت سبب شد تا میزان واردات کل این محصولات از 16.6 هزار تن در جولای به 12.6 هزار تن در پایان ماه سپتامبر برسد. به‌طور کلی آمریکا به‌عنوان یک کشور توسعه‌یافته در صنعت برق و تقاضای بالای سیم و کابل، میزان زیادی از واردات این کالا را در جهان به خود اختصاص داده است. از طرف دیگر تنش‌های تجاری بین  چین و آمریکا در زمینه اعمال تعرفه بیشتر بر کالاهای وارداتی از طرف مقابل، سبب افت قیمت این فلز شد تا این افت قیمت، از روند رو به رشد استفاده از سیم و کابل آلومینیومی بیشتر حمایت کند.

نمودار 1 میزان تجارت سیم و کابل آلومینیومی در 3 ماه تابستان سال 2018 را نشان می‌دهد. در ماه آگوست، عوامل زیادی در کاهش میزان واردات کشورهای جهان اثرگذار بود. حجم واردات سیم و کابل آلومینیومی در این ماه نسبت به ماه قبل 7 درصد کاهش داشت. همان‌طور که از نمودار مشخص است بر خلاف کلمبیا میزان واردات سیم و کابل آلومینیوم به آمریکا و اندونزی نسبت به ماه قبل کاهش یافت؛ علت اصلی کاهش واردات آمریکا، استراتژی این کشور جهت حمایت از صنایع داخلی با اعمال تعرفه‌های زیاد بر کالاهای وارداتی چینی بوده است.

در ماه سپتامبر جهان با کاهش بیشتر واردات کمتر سیم و کابل آلومینیومی نسبت به دو ماه قبل روبه‌رو شد. همانند ماه‌های گذشته، جنگ تجاری بین چین و آمریکا بیشترین تاثیر را بر میزان مبادلات برای فلزات صنعتی در کل جهان داشت. در این ماه فعالیت صنایع در چین کمترین رشد را طی یک سال گذشته تجربه کرد. همچنین تعطیلات عمومی در چین در این ماه باعث کاهش تولید و باالطبع کاهش صادراتش شد.

آنچه در این ماه قابل توجه است افزایش 860 درصدی میزان واردات کلمبیا در این بخش نسبت به 2 ماه گذشته بود. این کشور به عنوان قطب صنعتی در آمریکای جنوبی با امضای توافقنامه‌های تجاری با کشورها سعی کرد تا با حفظ روند واردات ملزومات صنایع خود از جمله کابل‌های آلومینیومی بدون عایق که در خطوط انتقال برق استفاده می‌شود، اقتصاد خود را سر پا نگه دارد.

با مقایسه روند تجارت در این 3 ماه با فصل بهار مشاهده می‌شود که واردات این محصولات در مدت 3ماهه قبلی با اقبال بیشتری روبه‌رو بود و در این میان سهم آمریکا و کلمبیا به ترتیب بیشتر از سایر کشورها برآورد شد. میزان تجارت این کالا به‌طور متوسط نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نکرد با این تفاوت که در ماه جولای سال 2018 با کاهش 6 هزار تنی در مقایسه با جولای 2017 همراه بود. سهم آمریکا و کلمبیا از این تجارت نیز در این مدت روند ثابتی نداشت و در ماهای مختلف افزایش یا کاهش یافته است؛ اما به‌طور کلی آمریکا در مدت مورد بررسی همواره به عنوان واردکننده بزرگ کابل‌های آلومینیومی بدون عایق در جهان مطرح بوده تا بتواند نیاز صنعت برق خود را تامین کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: