آیا بحران اقتصادی دیگری در راه است؟
بروز برخی علائم هشداردهنده در اقتصاد آمریکا

آیا بحران اقتصادی دیگری در راه است؟

آمارهای اقتصادی حاکی از آن هستند که رشد اقتصاد آمریکا در حال کند شدن است. بسیاری از اقتصاددانان برجسته دنیا هشدار داده‌ بودند که ممکن است اواخر سال جاری یا سال آینده میلادی، اقتصاد آمریکا بار دیگر وارد بحران تازه‌ای شود؛ اما آمارهای اقتصادی نشان می‌دهند که ممکن است این مرحله زودتر اتفاق بیفتد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، اگر چه بازارهای بورس آمریکا در 2 ماه اخیر روند رو به رشدی را طی کردند و این میزان رشد در سال جدید از سال 1987 تاکنون سابقه نداشته است؛ به‌نظر می‌رسد تا زمانی که بازارهای سهام در حال صعود هستند، اکثر سرمایه‌گذاران به علائم وقوع بحران در اقتصاد توجهی نشان نخواهند داد. اخیرا چندین علامت جدی از نشانه تیره شدن شرایط اقتصادی در آینده نزدیک در آمریکا مشاهده شده است؛ برخی از این نشانه‌ها به قرار زیر هستند:

 • یکی از مهم‌ترین این موارد برجسته شدن مسأله عدم بازپرداخت وام‌های کشاورزی است که به بیشترین میزان پس از بحران 2008 رسیده است.
 • آخرین آمار صادرات آمریکا که در دسامبر منتشر شد نشان می‌دهد، بیش از 4 میلیارد دلار از ارزش صادرات کاسته شده و با توجه به ادامه تنش‌های تجاری در آن مقطع، آمار ژانویه نیز کاهش خواهد داشت.
 • بسیاری از فروشگاه‌ها به دلیل کم شدن تمایل عمومی به مصرف و کاهش قدرت خرید، در حال بسته شدن هستند؛ از جمله: 
  • برند JC Penny 24 فروشگاه دیگر خود را به دلیل کاهش میزان فروش تعطیل می‌کند
  • Victoria's Secret نیز اخیرا اعلام کرد 53 فروشگاه خود را تعطیل خواهد کرد.
  • فروشگاه Gap برنامه‌ریزی برای تعطیلی بیش از 230 فروشگاه طی دو سال آینده را انجام داده است.
  • این در حالی است که مرکز بزرگ کفش Payless ShoeSource اعلام ورشکستگی کرده و تمامی 2000 مرکز فروش خود را خواهد بست.
  • خودروسازی تسلا نیز از این پس تمام مراکز فیزیکی فروش خود را می‌بندد و تنها فروش آنلاین خواهد داشت.
 • برند نوشابه پپسی تعدیل نیروی خود را آغاز کرده و به گفته سران این شرکت، میلیون‌ها دلار برای پرداخت تسویه حساب کارکنان اخراجی کنار گذاشته است.
 • شاخص حمل و نقل کالای خشک بالتیک، اخیرا به کمترین میزان طی دو سال گذشته رسیده است؛ با توجه به اینکه صادرات محصولات کشاورزی ایالات متحده، تأثیر زیادی در این شاخص دارد، کاهش این شاخص را می‌توان نشانه‌ای از کم‌رونق شدن صنعت و نیاز اندک به مصرف مواد اولیه برای تولید در نظر گرفت.
 • طی ماه‌های اخیر میزان فروش مسکن در آمریکا، کاهش زیادی داشته است؛ تنها در ژانویه، فروش خانه‌های چندسال ساخت، با 9 درصد کاهش نسبت به سال گذشته روبه‌رو بود.

کمترین میزان رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا (GDP) در سال 2009 و در پی بحران جهانی اقتصادی بود که به منفی 4 درصد رسید. نمودار شماره 1، روند این رشد طی 20 سال اخیر را نشان می‌دهد. دولت آمریکا تصمیم گرفت با تزریق پول، کشور را از رکود خارج کند؛ سیاستی که در نهایت موثر واقع شد و آمریکا طی یک‌دهه اخیر میانگین رشد سالانه 2.2 درصد را تجربه کرد. جهت خروج آمریکا از بحران اقتصادی، فدرال رزرو (سیستم مالی ایالات متحده)، در طول یک دهه گذشته هزاران میلیارد دلار وارد سیستم چرخه مالی آمریکا کرد و در پی آن 12 هزار میلیارد دلار به بدهی خارجی آمریکا اضافه شد؛ با این وجود به نظر می‌رسد با بروز علائم اخیر در اقتصاد آمریکا، اثر ترمیم‌کننده این اقدامات اکنون از بین رفته است و برخی از صاحب‌نظران این احتمال را مطرح می‌کنند که ممکن است بحران اقتصادی دیگری در راه باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
 • گروه خبرنامه
 • نام
 • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: