آیا قیمت نفت از رشد باز می‌ایستد؟
تغییرات در بازار انرژی

آیا قیمت نفت از رشد باز می‌ایستد؟

قیمت نفت خام برای اولین بار از ابتدای سال 2019 میلادی، با افت نسبی روبه‌رو شد؛ به‌طوری که اکنون قیمت هر بشکه نفت خام برنت با 3.1 درصد کاهش به هر بشکه حدود 65 دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، به‌نظر می‌رسد ریزش قیمت نفت، برخی ناظران بازار انرژی را که با خوش‌بینی به روند آن نگاه می‌کردند، غافلگیر کرده باشد. سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته منجر شده بود تا به مدت 8 هفته متوالی افزایش قیمت نفت خام در بازار رخ دهد؛ چیزی که در 7 سال اخیر سابقه نداشته است. اما اکنون به‌نظر می‌رسد این اشتیاق از مسیر خود منحرف شده است.

طی هفته جاری و همزمان با گزارش آمارهای دولت آمریکا که طی آن شاخص‌های عملکرد اقتصادی، ضعیف‌تر از انتظارات بود، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص کاهش عرضه نفت به سازمان اوپک هشدار داد. این اخبار بر روند بازار نفت اثر منفی گذاشت؛ به‌طوری که برای نخستین بار از اوایل فوریه، قیمت‌های بازارهای مهم نفت (از جمله نفت اینترمدییت تگزارس، نفت خام برنت و نفت دوبی) با کاهش هفتگی مواجه شدند. در طول یک هفته، نفت خام برنت بیش از 3.1 درصد کاهش داشت و به قیمت هر بشکه 65 رسید؛ در حالی که از ابتدای امسال بیش از 25 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود. نمودار شماره 1، روند تغییرات قیمت نفت خام برنت را نشان می‌دهد.

در طی سال گذشته روسیه و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) چندین مرتبه توافق کاهش تولید را تمدید کرده بودند؛ اما پس از سقوط قیمت نفت در اواخر سال 2018، سرانجام توافق آخر از ابتدای سال 2019 موثر واقع شد و نفت خام برنت به رکورد 68 دلار در هر بشکه در سال جاری رسید. اگر چه در این بین تحریم نفتی 2 کشور تاثیرگذار عضو اوپک، یعنی ایران و ونزوئلا نیز تاثیر مهمی بر رشد قیمت نفت داشت؛ با این وجود چشم‌انداز مبهم اقتصادی، رکورد تولید نفت توسط آمریکا و نگرانی‌های پایدار درباره تنش‌های تجاری آمریکا و چین، باعث شد تا روند روبه‌رشد متوقف شود.

تمار اسنر مدیر مطالعات انرژی در شرکت مشاور بورس نزدک در این باره می‌گوید: "کشمکش بین عرضه‌کنندگان عمده نفت از یک طرف برای بالابردن قیمت‌ها و در طرف دیگر متقاضیان خرید نفت برای کاهش آن وجود دارد، اما در حال حاضر و در کوتاه‌مدت، تلاش‌های دونالد ترامپ برای کاهش قیمت نفت موثر واقع شده است."

صندوق سرمایه‌گذاری Hedge Fund در این باره معتقد است در بلندمدت آینده روشنی برای افزایش مجدد قیمت وجود دارد. چرا که تولید رزوانه نفت اوپک بیش از 0.5 میلیون بشکه در فوریه کاهش پیدا کرد و در عین حال، میزان عملیات حفاری در چاه‌های نفتی آمریکا نیز هم اکنون بیش از 9 ماه است که با کاهش مواجه بوده است؛ این امر از آن‌جا نشأت می‌گیرد که به‌دلیل چشم‌انداز نامعین، سرمایه‌گذاران در حال اعمال فشار به شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ها هستند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آیا بحران اقتصادی دیگری در راه است؟
توافق اوپک بار دیگر موثر واقع شد
پیش‌بینی روس‌ها از بازار انرژی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: