کاهش ارزش دلار، ماموریت جدید ترامپ
اظهارات جنجالی، راه‌حل همیشگی رئیس جمهور آمریکا

کاهش ارزش دلار، ماموریت جدید ترامپ

شاخص دلار که بیانگر میانگین ارزش اسکناس دلار در برابر سبدی از پول‌های رایج رقیب آن (نظیر یورو، پوند، ین ژاپن و ...) است، در طول ماه‌های اخیر در سطح بالایی قرار گرفته است؛ تا جایی که به تهدیدی برای خرید محصولات آمریکایی توسط خریداران خارجی تبدیل شده است. این امر دولت آمریکا را به صرافت کاهش و تعدیل ارزش آن انداخته است تا صادرات آمریکا به سایر کشورها، به‌دلیل افزایش ارزش دلار تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، به‌نظر می‌رسد اگر رئیس جمهور آمریکا، می‌خواهد صرفا با حرف زدن نرخ دلار را کاهش دهد، باید تلاش بیشتری به خرج دهد. در حالی که انتشار آخرین آمار صادرات آمریکا، بیش از 4 میلیارد دلار کاهش ارزش را نشان می‌دهد؛ افزایش بیشتر نرخ دلار که رشد قیمت کالاهای آمریکایی را برای خریداران آن در پی دارد، خبر ناخوشایند دیگری برای صادرکنندگان این کشور محسوب می‌شود. خطر حذف دلار از مبادلات جهانی نیز عامل دیگری است که منجر به نگرانی و تلاش‌های رئیس جمهمور آمریکا برای جلوگیری از به خطر افتادن جایگاه این پول شده است.

با وجود نارضایتی دونالد ترامپ در خصوص صعود ارزش دلار، صاحب‌نظران پیش‌بینی می‌کنند نرخ دلار آمریکا در سال جاری، چشم‌انداز رشد را داشته باشد. به گفته برخی کارشناسان اقتصادی، با توجه به تنش‌های تجاری و افزایش بیش از حد نرخ دلار هم‌اکنون رشد در هر بخش دیگری از اقتصاد مبهم است، اکنون قرار دادن پول در بانک، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاران مشتاق سودهای آنی است. استیفن میلر، مشاور در مؤسسه گرنت ساموئل، می‌گوید: زمانی که اقتصادهای بزرگ در اروپا ضعیف باشند، گزینه چندانی برای سرمایه‌گذاری نمی‌ماند. به همین دلیل اکنون دلار، گزینه بسیار مناسبی است. این عامل انگیزه خوبی برای گروهی از سرمایه‌گذاران برای تبدیل پول‌های خود به دلار خواهد شد؛ در نتیجه تقاضای جهانی برای دلار افزایش می‌یابد و این امر منجر به صعود ارزش دلار در دنیا شده است.

ارزش دلار به همین واسطه طی 9 ماه گذشته در مجموع رشد داشته است؛ چرا که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) به پشتوانه رشد اقتصادی موجود، به صورت مداوم در حال بالا بردن نرخ بهره بود. نمودار شماره 1، تغییرات شاخص دلار را نشان می‌دهد. در حال حاضر با پیگیری سیاست انقباضی فدرال رزرو، نرخ بهره در آمریکا به بالاترین میزان خود یعنی 2.5 درصد رسیده است. این در حالی است که بانک مرکزی اروپا هم اینک نرخ سود بانکی منفی 0.4 درصد دارد و این میزان در ژاپن منفی 0.1 درصد است که خود می‌تواند از رشد بیشتر دلار حمایت کند.

دونالد ترامپ روز شنبه به سیاست پولی فدرال رزرو برای بالا بردن ارزش دلار حمله کرد و گفت: "هر چند من نیز خواستار دلار قدرتمند هستم اما مایل هستم دلار، منشا خیر برای کشور باشد؛ نه یک واحد پول با ارزش زیاد که سد راه تجارت ما با سایر ملت‌ها شود." صحبت‌های ترامپ همراه با گمانه‌زنی‌ها در خصوص امضای قرارداد تجاری چین و آمریکا، منجر شد در روز دوشنبه 4 مارس اندکی از ارزش دلار، نسبت به ارزهای مشابه دیگر کاسته شود.

میزان تقاضای دلار

اگر چه فدرال رزرو در حال حاضر، چرخه افزایش بیش از حد ارزش دلار را متوقف کرده است، دارایی‌های آمریکا همچنان با تقاضای زیادی مواجه هستند که این امر ناشی از نامشخص بودن وضعیت سیاسی و رشد ضعیف اقتصادی سایر کشورهای توسعه‌یافته است. استوارت سایمون، مدیر ارشد مطالعات اقتصادی بریسبن استرالیا در همین زمینه می‌گوید: اکنون داده‌های اقتصادی آمریکا در حال نزدیک شدن به بقیه دنیا است؛ بنابراین اگر در جای دیگری بهبود اقتصادی مشاهده شود، در آن صورت احتمالا کاهش ارزش دلار رخ دهد. اما اکنون اظهارات ترامپ تاثیر ناچیزی خواهد داشت. گفتنی است که خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به این موضوع اشاره کرد که انتظار دارد بانک مرکزی اروپا در جلسه روز پنجشنبه 7 مارس، پیش‌بینی در مورد چشم‌انداز رشد مثبت اقتصادی را تعدیل کند.

این نخستین بار نیست که ترامپ با اظهارات خود سعی کرده نرخ دلار را کاهش دهد. در ژانویه 2018 نیز، وی گفته بود یک دلار ضعیف‌تر بیشتر به کار آمریکا می‌آید؛ چرا که برای تجارت مناسب‌تر است، اگر چه چند ماه بعد به روسیه و چین برای به راه انداختن "بازی کاهش ارزش پول" کنایه زده بود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صعود ارزش دلار در ژوئن متوقف شد
آیا بحران اقتصادی دیگری در راه است؟
روند خوش‌بینانه مذاکرات چین-آمریکا و احتمال توافق نهایی در آینده نزدیک
صعود دوباره شاخص‌های بازار در آمریکا
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: