قیمت مواد خام فولادسازی با احتمال رشد تقاضای فولاد در بهار، افزایش یافت
حادثه معدن واله و بازار کنسانتره و گندله سنگ آهن

قیمت مواد خام فولادسازی با احتمال رشد تقاضای فولاد در بهار، افزایش یافت

افزایش حساسیت‌های دولت چین در زمینه حفاظت از محیط ‌زیست، حادثه شکستن سد باطله معدن واله در برزیل و احتمال افزایش تقاضای فولاد در فصل بهار به‌عنوان فاکتورهای مهم در تعیین شاخص قیمت مواد خام فولادسازی ازجمله سنگ آهن، کنسانتره و گندله آن در یک ماه اخیر به‌حساب می‌آیند.

به گزارش «پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین» شاخص قیمت گندله سنگ آهن 65 درصد در بنادر وارداتی چین، پس از یک دوره تقریبا ثابت در اواخر دسامبر سال 2018 و اوایل ژانویه 2019، طی دو هفته 4 دلار افت قیمت داشت. شاخص قیمت گندله سنگ آهن تحت تاثیر شوک حادثه شکستن سد باطله معدن واله در برزیل در 25 ژانویه روند صعودی را در پیش گرفت و با 8 درصد افزایش قیمت آن طی 2 هفته در 11 فوریه (شروع به کار تجار چینی پس از تعطیلات سال نوی چین) به اوج خود یعنی 127.4 دلار بر تن رسید. همان‌گونه که نمودار 1 نشان می‌دهد، طی هفته اول بازه مورد مطالعه، از روز 11 فوریه با کاهش تقاضای گندله سنگ آهن، قیمت هر تن این محصول روند نزولی داشت ولی قیمت آن در روز آخر هفته با یک دلار افزایش نسبت به روز آخر هفته قبل در 125.4 دلار بسته شد. در روزهای ابتدایی هفته دوم، نگرانی کاهش تولید سنگ آهن معدن واله و کاهش عرضه در بازار موجب افزایش قیمت شد، ولی از روز چهارشنبه 20 فوریه طی روند نزولی، شاخص قیمت گندله سنگ آهن به پایین‌ترین سطح خود در یک ماه اخیر کاهش یافت. در هفته چهارم با احتمال افزایش تقاضای فولاد در فصل بهار که افزایش تقاضای مواد خام فولادسازی را در پی خواهد داشت، قیمت گندله سنگ آهن در روز پایانی هفته، سقف قیمت 3 ماه اخیر را تکرار کرد.

شاخص قیمت CIF کنسانتره سنگ آهن در استان هبی چین طی 3 ماه اخیر همواره روند صعودی را طی کرده است. قوانین سخت‌گیرانه‌تر دولت چین برای حفاظت از محیط‌ زیست و همچنین افزایش تقاضای سنگ آهن با خلوص بیشتر در پی فاجعه سد باطله معدن واله و احتمال کاهش تولید این معدن، دلایل اصلی این افزایش قیمت‌ها در ماه‌های فوریه و مارس بودند. پایان یافتن تعطیلات سال جدید چینی نیز محرک بازار سنگ آهن و محصولات با درصد خلوص بالاتر آهن بود و قیمت هر تن کنسانتره سنگ آهن تحت تاثیر آن، افزایش 20 یوان را در هفته اول بازه مورد مطالعه تجربه کرد. با توجه به نمودار 1، از 20 تا 27 فوریه در خلال هفته‌های دوم و سوم بازه مورد مطالعه، بالاترین شاخص قیمت در 3 ماه اخیر به مقدار 810 یوان بر تن برای کنسانتره سنگ آهن ثبت شد. از اواسط هفته سوم قیمت کنسانتره سنگ آهن به قیمت پیشین خود در هفته اول طی بازه مورد بررسی و 800 یوان بر تن برگشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افزایش دوباره قیمت کنسانتره سنگ آهن به بیش از 800 یوان بر تن
ادامه روند صعودی قیمت سنگ آهن در آوریل
ژاپن و کره بزرگ‌ترین واردکنندگان سنگ آهن و کنسانتره پس از چین
دولت چین بر حفاظت از محیط ‌زیست اصرار دارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: