قیمت مواد خام فولادسازی با احتمال رشد تقاضای فولاد در بهار، افزایش یافت
حادثه معدن واله و بازار کنسانتره و گندله سنگ آهن

قیمت مواد خام فولادسازی با احتمال رشد تقاضای فولاد در بهار، افزایش یافت

افزایش حساسیت‌های دولت چین در زمینه حفاظت از محیط ‌زیست، حادثه شکستن سد باطله معدن واله در برزیل و احتمال افزایش تقاضای فولاد در فصل بهار به‌عنوان فاکتورهای مهم در تعیین شاخص قیمت مواد خام فولادسازی ازجمله سنگ آهن، کنسانتره و گندله آن در یک ماه اخیر به‌حساب می‌آیند.

به گزارش «پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین» شاخص قیمت گندله سنگ آهن 65 درصد در بنادر وارداتی چین، پس از یک دوره تقریبا ثابت در اواخر دسامبر سال 2018 و اوایل ژانویه 2019، طی دو هفته 4 دلار افت قیمت داشت. شاخص قیمت گندله سنگ آهن تحت تاثیر شوک حادثه شکستن سد باطله معدن واله در برزیل در 25 ژانویه روند صعودی را در پیش گرفت و با 8 درصد افزایش قیمت آن طی 2 هفته در 11 فوریه (شروع به کار تجار چینی پس از تعطیلات سال نوی چین) به اوج خود یعنی 127.4 دلار بر تن رسید. همان‌گونه که نمودار 1 نشان می‌دهد، طی هفته اول بازه مورد مطالعه، از روز 11 فوریه با کاهش تقاضای گندله سنگ آهن، قیمت هر تن این محصول روند نزولی داشت ولی قیمت آن در روز آخر هفته با یک دلار افزایش نسبت به روز آخر هفته قبل در 125.4 دلار بسته شد. در روزهای ابتدایی هفته دوم، نگرانی کاهش تولید سنگ آهن معدن واله و کاهش عرضه در بازار موجب افزایش قیمت شد، ولی از روز چهارشنبه 20 فوریه طی روند نزولی، شاخص قیمت گندله سنگ آهن به پایین‌ترین سطح خود در یک ماه اخیر کاهش یافت. در هفته چهارم با احتمال افزایش تقاضای فولاد در فصل بهار که افزایش تقاضای مواد خام فولادسازی را در پی خواهد داشت، قیمت گندله سنگ آهن در روز پایانی هفته، سقف قیمت 3 ماه اخیر را تکرار کرد.

شاخص قیمت CIF کنسانتره سنگ آهن در استان هبی چین طی 3 ماه اخیر همواره روند صعودی را طی کرده است. قوانین سخت‌گیرانه‌تر دولت چین برای حفاظت از محیط‌ زیست و همچنین افزایش تقاضای سنگ آهن با خلوص بیشتر در پی فاجعه سد باطله معدن واله و احتمال کاهش تولید این معدن، دلایل اصلی این افزایش قیمت‌ها در ماه‌های فوریه و مارس بودند. پایان یافتن تعطیلات سال جدید چینی نیز محرک بازار سنگ آهن و محصولات با درصد خلوص بالاتر آهن بود و قیمت هر تن کنسانتره سنگ آهن تحت تاثیر آن، افزایش 20 یوان را در هفته اول بازه مورد مطالعه تجربه کرد. با توجه به نمودار 1، از 20 تا 27 فوریه در خلال هفته‌های دوم و سوم بازه مورد مطالعه، بالاترین شاخص قیمت در 3 ماه اخیر به مقدار 810 یوان بر تن برای کنسانتره سنگ آهن ثبت شد. از اواسط هفته سوم قیمت کنسانتره سنگ آهن به قیمت پیشین خود در هفته اول طی بازه مورد بررسی و 800 یوان بر تن برگشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دولت چین بر حفاظت از محیط ‌زیست اصرار دارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: