ایران در رده بزرگ‌ترین واردگنندگان الکترود گرافیتی دنیاست
نگاهی به بازار داغ تجارت الکترود گرافیتی

ایران در رده بزرگ‌ترین واردگنندگان الکترود گرافیتی دنیاست

الکترود گرافیتی یکی از مواد اولیه استراتژیک تولید فولاد به‌شمار می‌رود. حرکت صنعت فولاد دنیا به سمت تولید با استفاده از روش کوره قوس منجر به افزایش قابل توجه تقاضای جهانی برای الکترود گرافیتی شده است؛ از همین رو تجارت این محصول اهمیت ویژه‌ای یافته است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در این گزارش به بررسی بازار الکترود گرافیتی در سال 2017 می‌پردازد.

تولید هر تن فولاد به روش کوره قوس الکتریکی به‌طور میانگین نیازمند 2.5 کیلوگرم الکترود گرافیتی است. بازار جهانی الکترودهای گرافیتی در سال‌های اخیر رشد قیمتی قابل توجهی را تجربه کرده است. انحصار تولید کک سوزنی (به‌عنوان ماده اولیه تولید الکترودهای گرافیتی) توسط چند کشور محدود و کاهش عرضه از سوی آن‌ها را باید یکی از دلایل اصلی رشد قیمت این محصول در بازار بین‌المللی دانست. سیاست‌های محیط زیستی دولت چین مبنی بر کنترل آلودگی و درنتیجه جایگزینی کوره قوس الکتریکی به جای کوره بلند در تولید فولاد نیز موجب شد تقاضا برای الکترود گرافیتی در این کشور افزایش یابد و درنتیجه روند صعودی قیمت این محصول را در بازار جهانی تشدید کند.

پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در این گزارش نگاهی به تجارت الکترود گرافیتی در بازار جهانی انداخته است. کشورهای چین، هند، اسپانیا، ژاپن و روسیه را باید از صادرکنندگان اصلی الکترود گرافیتی در بازار جهانی دانست که بیشترین رقم صادرات این محصول را در سال 2017 برای خود ثبت کردند. همانطور که در نمودار 1 قابل مشاهده است، رقم صادرات الکترود گرافیتی چین در سال 2017، یک میلیارد و 153 میلیون و 57 هزار و 956 دلار عنوان شده است. چین را باید بزرگترین صادرکننده الکترود گرافیتی دنیا دانست که رقم صادرات آن در مقایسه با سایر کشورها، بسیار قابل ملاحظه است. بر همین اساس نیز تغییر الگوی مصرف الکترود گرافیتی این کشور تاثیر بسزایی در بازار جهانی آن داشته است. باید خاطرنشان ساخت مجموع صادرات الکترود گرافیتی در بازار جهانی طی سال 2017، معادل 2 میلیارد و 841 میلیون و 297 هزار و 456 دلار گزارش شده است.

همانطور که در نمودار 2 قابل مشاهده است، بزرگترین واردکنندگان الکترود گرافیتی دنیا در سال 2017 به ترتیب عبارت بودند از: روسیه، ایالات متحده آمریکا، ایران، ترکیه و ایسلند. کشورهای یاد شده همگی در رده بزرگترین فولادسازان دنیا هستند و درنتیجه این رقم از واردات برای آن‌ها طیبیعی به‌نظر می‌رسد. کشور ما در سال 2017، معادل 217 میلیون و 344 هزار و 296 دلار الکترود گرافیتی وارد کرده است. از آنجاکه سهم قابل توجهی از تولید فولاد ایران به روش کوره قوس الکتریکی انجام می‌شود، سهم واردات الکترود گرافیتی ایران قابل توجه است. باید خاطرنشان ساخت وزن خالص الکترود گرافیتی وارد شده به ایران در سال 2017 معادل 100 میلیون و 173 هزار و 178 کیلوگرم برآورد می‌شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
برای تامین الکترود همچنان وابسته هستیم
رشد 28 برابری  قیمت سهام شرکت HEG طی کمتر از دو سال!
ارزش 5.2 میلیارد دلاری کک سوزنی تا سال 2026 میلادی
HEG و Graphite India به پیش می‌تازند
تدبیر دولت هند برای ایجاد ثبات در بازار برای متقاضیان الکترود گرافیتی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: