بر تحریم‌ها غلبه کردیم
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان عنوان کرد:

بر تحریم‌ها غلبه کردیم

شرکت فولاد خوزستان که از قدیمی‌ترین واحدهای فولادی و دومین فولادساز کشور است، طی 2 سال گذشته گامی مهم در جهت تکمیل زنجیره تولید خود برداشته است. از این‌رو به سراغ مدیرعامل این شرکت رفتیم تا گفت‌وگویی با وی در زمینه چرایی این امر داشته باشیم. محمد کشانی معتقد است: شرکت فولاد خوزستان سرآمد واحدهای فولادی این استان و حتی کشور است و استراتژی‌های این شرکت بر حفظ این سرآمدی تدوین می‌شود. وی می‌گوید: باوجودی که متاسفانه در سالی که گذشت بسیاری از واحدهای تولیدکننده و ازجمله برخی واحدهای فولادی با مشکل روبرو بودند، اما اخذ سیاست‌های مناسب سبب شد تا این شرکت بتواند علاوه بر تامین نیاز منابع انسانی خود با حفظ تولید و صادرات به ارزآوری برای کشور نیز کمک کند. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

شرکت فولاد خوزستان در 2 سال اخیر چه استراتژی‌هایی را دنبال کرد؟

باوجود قدمت 40 ساله فولاد خوزستان، اما این شرکت از منبع تامین مواد اولیه پایدار برخوردار نبود و همین امر حیات ادامه‌دار این شرکت را مورد تهدید قرار داده و با مشکل روبرو کرده بود. از دیگر مشکلات  این شرکت عدم تولید محصول نهایی است که سبب  خروج ارزش افزوده از شرکت خارج می‌شد.  به‌همین جهت استراتژی شرکت درجهت تکمیل زنجیره ارزش تعریف شد و در راستای اجرای این استراتژی، شرکت فولاد خوزستان 2 هدف ورود به بخش معدن و  تکمیل زنجیره تولید در بخش محصول نهایی را در نظر گرفت.

 

شرکت فولاد خوزستان در زمینه اتصال به ابتدای زنجیره تولید فولاد چه اقداماتی را در 2 سال اخیر صورت داد و چه نتایجی کسب کرد؟

همانگونه که گفته شد، از سال گذشته عزمی جدی برای اتصال به ابتدای زنجیره در مجموعه ایجاد شد و درنهایت با اقداماتی که سال گذشته برای تملک معدن انجام گرفت، فولاد خوزستان موفق شد تا شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی را به تملک خود درآورد. این شرکت درحال حاضر تولیدکننده 5/2 میلیون تن کنسانتره است و بخشی از نیاز فولاد خوزستان به ماده اولیه را تامین می‌کند. باتوجه به حجم تولید فعلی، فولاد خوزستان سالانه به 5/6 میلیون تن کنسانتره نیاز دارد و  د راین راستا برای تامین پایدار بار فلزی خود به‌دنبال تملک شرکت‌های معدنی دیگر نیز هست. همچنین در سال جاری در مزایده اکتشاف در پهنه معدنی برنده شدیم و به‌زودی فعالیت اکتشافی در این پهنه‌ها آغاز می‌شود.  

 

جهت دستیابی به محصول نهایی چه برنامه‌ای دارید؟

همانگونه که مستحضرید شرکت درحال حاضر تولیدکننده محصول میانی زنجیره فولاد است و همین امر نیز سبب شده تا از ارزش افزوده تولید محصول نهایی محروم بماند. به‌همین جهت تکمیل زنجیره تولید را مدنظر  داریم. فولاد خوزستان برای تکمیل زنجیره تولید، تملک فولاد اکسین را در برنامه خود قرار داده است. شرکت فولاد اکسین خوزستان دارای ظرفیت اسمی تولید بالغ بر یک میلیون تن ورق عریض است. باوجود کاربرد گسترده این ورق در بازار داخلی و بین‌المللی، این شرکت بنا به دلایل مختلف نتواسته است تولید اسمی خود را محقق کند. اتصال فولاد اکسین به فولاد خوزستان از طرفی موجب برطرف شدن مشکلات اکسین می‌شود و از طرف دیگر با تکمیل زنجیره تولید خوزستان سبب می‌شود تا زنجیره ارزش در استان تکمیل شود و از مشکلاتی که امروز سایر واحدهای فولادی استان خوزستان با آن مواجه هستند، می‌کاهد.

بخش عمده‌ای از اسلب مورد نیاز فولاد اکسین در فولاد خوزستان تولید می‌شود و در سال‌های قبل نیز این شرکت اسلب خود را از فولاد خوزستان تهیه می‌کرد. اما بخشی از نیاز فولاد اکسین به اسلب، مربوط به اسلب عریض می‌شود که فولاد خوزستان جهت تامین آن نیز برنامه دارد و پروژه‌های توسعه‌ای را متناسب با فولاد اکسین تعریف و تنظیم کرده است. به‌تازگی مناقصه‌ای جهت خرید ماشین ریخته‌گری تولید اسلب عریض برگزار شده که با اجرای این طرح، تمام نیاز فولاد اکسین به اسلب در شرکت مرتفع خواهد شد.

 

فولاد خوزستان جهت افزایش ظرفیت در بخش فولاد سازی چه برنامه‌هایی دارد؟

بخش سوم برنامه‌های توسعه‌ شرکت مربوط به افزایش ظرفیت تولید زیرسقف می‌شود. درحال حاضر شرکت فولاد خوزستان دارای ظرفیت اسمی تولید 8/3 میلیون تن شمش فولاد است که بنا دارد با اجرای طرح توسعه زیرسقف، میزان تولید خود را به 2/5 میلیون تن برساند. همچنین جهت بالانس تولید در زنجیره، شرکت برنامه احداث واحد مگا مدول احیا با ظرفیت اسمی تولید 7/1 میلیون تن آهن اسفنجی دارد که کلنگ این طرح در آذر ماه سال جاری توسط معاون اول رئیس جمهور به زمین زده شد. قراردادهای اجرای این طرح منعقد شده و تامین سرمایه آن نیز درحال پیگیری است. جهت اجرای این طرح برنامه زمانبندی 36 ماه درنظر گرفته شده و امیدواریم طرح در تاریخ خود به اتمام رسیده و وارد مدار تولید شود.

 

آیا فولاد خوزستان با وجود افزایش تحریم‌ها توانست اهداف خود برای سال جاری را محقق کند؟

در سال جاری، کشور با تشدید تحریم مواجه شد و این امر متاسفانه بر برخی واحدهای تولیدی به‌خصوص واحدهای کوچک اثرگذاشت و برخی شرکت‌ها با مشکلاتی روبرو شدند که در نتیجه مجبور به خروج از مدار تولید و برخی دیگر نیز مجبور به کاهش تولید شدند و در ادامه تعدیل نیرو صورت گرفت که درنهایت سبب بیکاری نیروی انسانی این مجموعه‌ها شد. اما خوشبختانه شرکت فولاد خوزستان با اندیشیدن تمهیدات مناسب و به‌موقع توانست بر تحریم‌ها غلبه کند و تحریم نتوانست بر عملکرد این شرکت اثرگذار شود.

 

شرکت فولاد خوزستان برای سال آتی چه هدفی را در زمینه تولید دنبال می‌کند؟

فولاد خوزستان برای سال آتی نیز تولید را به‌ جدیت سال جاری دنبال خواهد کرد. باوجود آنکه بسیاری از واحدهای تولیدی به‌علت پیش‌بینی ایجاد رکود و تورم به‌ فکر کاهش تولید در سال آتی هستند، اما ما با تکیه بر پتانسیل‌های فولاد خوزستان بنا داریم تا در سال آتی نیز همانند امسال تولید 8/3 میلیون تن فولاد را محقق کنیم. برای فروش این محصول بازاریابی دقیق داخلی و بین‌المللی صورت گرفته و مشکلی در فروش محصول خود نخواهیم داشت.

همانگونه که گفته شد، شرکت برای سال آتی، بحث توسعه را به‌خصوص در زمینه تکمیل زنجیره تولید و افزایش ظرفیت زیرسقف جدی‌تر دنبال خواهد کرد.

 

این شرکت برای توسعه توانایی نیروی انسانی خود چه برنامه‌ای دارد؟

در نگاه کلان شرکت فولاد خوزستان، معتقدیم نیروی انسانی از مهم‌ترین سرمایه‌های هر شرکت به‌شمار می‌رود و تمامی تلاش‌ها در مجموعه با نگاه به سرمایه انسانی صورت می‌گیرد،  از این‌رو به‌دنبال تقویت نیروی انسانی خود هستیم و این امر را با آموزش و ارتقای توان علمی نیروی انسانی دنبال می‌کنیم. عدم توجه به نیروی انسانی و رشد آن، موجب می‌شود که اجرای برنامه‌های آتی مجموعه به‌خطر افتد. به‌همین جهت برنامه‌هایی جهت ارتقای نیروی انسانی در شرکت تدوین شده که برای سال آتی دنبال خواهد شد.

 

 

آیا فولاد خوزستان برنامه‌ای جهت بهبود کیفیت محصول تولیدی خود به‌منظور افزایش پذیرش در بازارهای بین‌المللی دارد؟

درحال حاضر کیفیت محصول تولیدی در این شرکت مورد پذیرش تمامی بازارهای بین‌المللی است و KSC برندی معتبر و شناخته شده است، اما از آنجاییکه معتقدیم نباید در یک نقطه متوقف شد فولاد خوزستان برای سال آتی افزایش کیفیت محصولات تولیدی را در دستور کار دارد و برای اجرای آن برنامه‌ریزی دقیقی نیز صورت گرفته است. از دیگر برنامه‌های ما برای سال آتی ایجاد تنوع در سبد محصولات تولیدی است، زیرا معتقدیم تنوع در سبد محصول تولیدی در بهبود بازاریابی در بازارهای داخلی و بین‌المللی تاثیر به‌سزایی دارد و بدین طریق می‌توانیم بازار گسترده‌تری را پوشش دهیم.

 

صحبت آخر

شرکت فولاد خوزستان دومین تولیدکننده بزرگ فولادی کشور است که با فعالیت خود موجب ایجاد 13 هزار شغل مستقیم شده است. از آنجایی که صنعت فولاد، صنعتی مادر محسوب می‌شود، ایجاد چنین صنعتی زمینه را برای ایجاد مشاغل غیرمستقیم نیز فراهم می‌کند. در همین راستا فعالیت شرکت فولاد خوزستان موجب ایجاد بیش از 100 هزار شغل غیر مستقیم شده است. در شرایطی که متاسفانه شرکت‌های صنعتی استان خوزستان با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، شرکت فولاد خوزستان درکنار ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم و تامین نیاز نیروی انسانی خود توانسته است با اجرای طرح‌هایی برای مردم شهر به وظایف خود نسبت به مردم شهر نیز متعهد باشد و این جای شکر دارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
لازمه اشتغال، تولید پایدار است
همکاری و تعامل دو شرکت فولادی خوزستان در تکمیل زنجیره فولاد استان
مسئولان، تصمیمات درست را با سرعت اتخاذ کنند
آخرین دستاوردهای فولاد خوزستان تا پایان دی ماه سال ۹۷
پیش ­بینی تولید 2.5 میلیون تنی گندله
توسعه صادرات، در گرو بلند نظری تصمیم‌گیران دولتی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: