رشد نرخ ارز و آلومینیوم ارزان، تقاضا را در بورس افزایش داد
معامله 94 هزار تنی آلومینیوم در 11 ماه

رشد نرخ ارز و آلومینیوم ارزان، تقاضا را در بورس افزایش داد

صنعت آلومینیوم کشور در سال جاری دوره بسیار پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و قیمت این فلز با رشدهای بسیار عجیب و افت‌های عجیب‌تر مواجه شد. در بازار داخلی نیز این صنعت دوره بسیار دشواری را گذراند و عمده‌ترین دلیل این دشواری نیز دخالت‌های دولت در بازار بود که باعث سرگردانی بازار و نیز عدم رشد آن به‌صورت مطلوب شده بود، اما با این حال آلومینیوم توانست نسبت به سال گذشته معاملات بیشتری صورت دهد.

به گزارش فلزات آنلاین، بازار جهانی آلومینیوم سال بسیار پر فراز و نشیبی را سپری کرد. تحریم روسال از سوی آمریکا و ترس فعالان بازار آلومینیوم از کسری عرضه باعث شد تا در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری قیمت آلومینیوم برای نخستین بار طی 5 سال گذشته از 2 هزار و 500 دلار در هر تن عبور کند. اما این شرایط دوامی نیاورد؛ چرا که جنگ تجاری آمریکا با دیگر کشورها به‌ویژه چین با قرار دادن تعرفه روی آلومینیوم از یک سو و افزایش پی در پی نرخ دلار بنا به سیاست‌های ترامپ از سوی دیگر، باعث شد تا بازار آلومینیوم روی دیگر خود را به فعالان این عرصه نشان دهد و قیمت این فلز تا یک هزار و 800 دلار سقوط کند. در حال حاضر نیز قیمت این فلز در همین سطح باقی مانده و چشم‌انداز مشخصی برای آن وجود ندارد.

در بازار داخلی آلومینیوم، شرایط بسیار بغرنج بود؛ چرا که با تغییر نرخ ارز و سپس تثبیت دستوری آن از سوی دولت، صنایع آلومینیوم موظف به عرضه آن در بورس کالا با نرخ دستوری شدند. از آنجا که تولیدات کشور ما کفاف مصرف را نمی‌دهد و نرخ ارز نیز به‌‌شدت افزایش پیدا کرده بود، همه تقاضای آلومینیوم، چه داخلی و چه وارداتی، به بورس کالا منتقل شد و تقاضای بسیاری ثبت شد که در تاریخ عرضه آلومینیوم در بورس کالا سابقه نداشت. در عین حال شرکت المهدی ـ هرمز جنوب به بهانه خصوصی بودن و عدم حضور در سرزمین اصلی از عرضه آلومینیوم سر باز زد و به التهاب ایجاد شده دامن زد. بنابراین تنها ایرالکو بود که بار عرضه آلومینیوم در بورس کالا را به دوش می‌کشید. در نهایت اینکه عدم عرضه المهدی در بورس باعث شد تا مالک این شرکت خلعیت شود و بخشی از خط تولید این شرکت نیز به دلیل عدم ترخیص آلومینا دچار وقفه شود.

نمودار 1 نشان می‌دهد که در 11 ماه گذشته 98 هزار تن آلومینیوم در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 295 هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز 94 هزار تن معامله صورت گرفت در این میان شمش آلومینیوم به میزان 84 هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 245 هزار تن داشت و در نهایت 82 هزار تن به فروش رفت. بیلت آلومینیوم نیز به میزان 12 هزار تن عرضه شد که تقاضای 49 هزار تنی داشت و 11 هزار تن از این محصول نیز مورد معامله قرار گرفت. شمش آلیاژی نیز به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که بدون متقاضی و معامله ماند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صنعت آلومینیوم منتظر افتتاح طرح‌های جدید
افزایش معاملات آلومینیوم، نیاز بازار را تأمین کرد
خطر تعطیلی در کمین صنایع پایین‌دست آلومینیوم
معاملات آلومینیوم به بازار سامان دوباره بخشید
دستورالعمل‌ها، بلای جان صنایع
چشم بازار آلومینیوم به شمش هرمزال روشن شد
عاقبت ناخوشایندی در انتظار صنایع پایین‌دست آلومینیوم کشور خواهد بود
بازار فلزات را دریابید
قیمت‌گذاری دستوری تنها دلالان را تقویت می‌کند
عرضه همه‌جانبه آلومینیوم در بورس کالا، بازار را متعادل می‌کند
آلومینیوم در مسیر رکوردشکنی گام برمی‌دارد
رقابت 18 هزار تنی برای دریافت 4 هزار تن آلومینیوم
یکه‌تازی معاملات آلومینیوم در بورس کالا
ارز ارزان، بازار آلومینیوم را جذاب کرد
آلومینیوم در هیاهوی بازار به‌دنبال رکوردشکنی معاملات است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: