پایان دنیا: دنیای بی مِسی یا بارسای بدون مسی ؟

پایان دنیا: دنیای بی مِسی یا بارسای بدون مسی ؟

از ابتدای پیدایش فوتبال و از 150 سال پیش که فوتبال از کالج‌های بریتانیا فراتر رفت تا حال حاضر که ورزش محبوب اکثر کشورها است؛ یک سئوال ذهن مخاطبان را به خود اختصاص داده است؛ دلیل جذابیت فوتبال چیست؟

شاید یکی از دلایل جذابیت‌های دنیای فوتبال، حضور نامداران و ستاره‌هایی مثل «مارادونا»، «پله»، «رونالدو»، «زیدان» و ... است، یکی از نامدارترین مجذوبیت آفرینان جهان فوتبال «لئونل مسی» است که نگرانی در مورد بودن یا نبودنش؛ بر سر زبان‌ها افتاده است! بارسلون بدون مسی آیا پایان دنیا است؟ پس از مصدومیت ماه گذشته مسی، در بازی مقابل تیم فوتبال والنسیا این نگرانی که «اگر مسی در بارسا نباشد چه می‌شود؟» شدت گرفت؛ در همین خصوص جوزپ بارتومئو، رئیس باشگاه بارسلونا، مدعی شد آن‌ها باید آماده دوران بدون مسی باشند. شاید دنیا بدون مسی پایان نیابد اما دنیای بدون مس قابل تصور نیست! شاید نبود مسی چند ماهی است که دغدغه فوتبال دوستان شده است اما کارشناسان و اندیشمندان حوزه مس، چند سالی است که دغدغه پایان معادن مس را دارند. شاید ایران مسی نداشته باشد اما معادن مس خوبی دارد. یکی از معضلاتی که به پایان دنیای مس در ایران سرعت داده، دو نرخی بودن دلار است. لژیونری که به‌صورت قانونی اما بدون رعایت «فیرپلی»، پایش در کشورهای همسایه باز شده است. هرچند صادرات کاتد و مفتول سایز 8 میلی‌متری ممنوع است اما با انجام فرایندی ساده و بدون ارزش افزوده آن‌ها را به اشکال دیگری که ممنوعیت صادراتی ندارند، تبدیل شده و صادر می‌شود. در این حالت سود حاصل عمدتا از اختلاف نرخ ارز آزاد و ارزی نیما ایجاد می‌شود، نه از تولید! صادرات مس به کشورهای همسایه به نفع هیچ تولیدکننده‌ای نیست و تنها سودجویان از این صادرات نفع می‌برند. مس به وفور در ایران وجود دارد اما تا چه زمانی می‌توان از معادن مس بهره‌برداری کرد؟ این گنجینه زیر زمینی در فرایند تولید محصولات با ارزش افزوده بالایی مانند سیم و کابل باید برای کشور ثروت‌آفرینی کند. در حال حاضر با اینکه هر هفته کاتد مس در بورس کالا عرضه می‌شود اما در نهایت همه مس مبادله شده در بورس در زنجیره ارزش سیم وکابل داخلی قرار نمی‌گیرد زیرا بخش قابل توجهی از آن به شکلی که پیش از این ذکر شد از کشور خارج می‌شود اما نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است در سال‌های اخیر تقاضای داخلی خرید سیم و کابل نیز به شدت کاهش یافته است که دلیل اصلی آن رکود در ساخت‌وساز و سایر صنایع مصرف‌کننده سیم و کابل است. از طرف دیگر به دلیل تحرم‌ها و مشکلات مربوط به مبادلات بانکی، صادرات سیم و کابل نیز تحت تاثیر قرار گرفته است؛ بنابراین تقاضای خرید سیم و کابل در بازارهای داخلی و خارجی به شدت افت پیدا کرده است، نوسانات قیمت ارز و چند نرخی بودن آن یکی از دلایل اصلی رکود حاکم است، دولت باید علاوه بر تک نرخی کردن دلار با اقدامات تشویقی و ممنوعیت واردات کالاهای چینی رونق صنایع مصرف‌کننده سیم و کابل را فراهم کند تا مس تولیدشده در زنجیره ارزش تولید سیم و کابل داخلی قرار بگیرد. همین‌طور که واضح است، دولت با حمایت از تولیدکنندگان کاتد، مفتول و کالاهای مسی می‌تواند سهم خوبی در رونق صنایع مختلف؛ به‌ویژه صنایع تولید سیم و کابل داشته باشد.

حال بهتر است به جای اینکه خود را برای دنیای بدون مس آماده کنیم، به فکر مدیریت درست مصرف داخلی این فلز با ارزش باشیم تا برای کشور ثروت‌آفرینی کنیم؛ در این بین تولیدکنندگان مفتول مس، نقش بسیار مهمی در زنجیره ارزش سیم و کابل مسی دارند بنابراین تسهیل زمینه فعالیت و توسعه این واحدها را فراهم کنیم.

یادداشت: حمیرا موسوی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دولت چوب لای چرخ تولیدکننده نکند، برای صنعتگر کافی است
95 درصد قیمت سیم و کابل، متاثر از قیمت مفتول مس
فعالیت 40 خط تولید مفتول مس با تکنولوژی کانتی راد در جهان
توقف تولید مفتول مس به‌دلیل کمبود نقدینگی
وضعیت بازار مفتول مس آشفته است
سال 97 روزهای خوبی برای صنعت سیم و کابل نداشت
بازار مفتول مس همواره پویا است
تقاضای مس، از عرضه آن پیشی گرفت
مفتول مس به‌راحتی در دسترس است
وفور مفتول مس برای تولید سیم و کابل
صادرات مفتول مس، خام فروشی است
اشباع بازار مس باعث کاهش معاملات شد
آمریکا؛ بازار مصرفی در زمره بزرگترین صادرکنندگان مفتول مسی
عرضه‌های منظم مس، بازار را متعادل کرد
6 واردکننده مطرح مفتول و سهم 30 درصدی از کل تجارت
مس، نخستین فلز نزدیک شده به قیمت واقعی
فروپاشی اقتصاد جهانی، سد راه رشد تجارت مفتول بود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: